Door den WelEerw. ZGel. heer G. Ruitenschild pred. te "s Gravenhagewerd daarop de volgende toespraak tot Z. M. en HH. KK. HH. gerigt //Het heden wekt diep gevoel van smart. Zeventien jaren geleden kwam de tijding, dat de beminde Prins Alexander was overleden. Een jaar later, op den 17den Maart, ont sliep Koning Willem de IldeHeld der NatieToevlugt voor ongelukkigen Sieraad van Zijn beroemd Geslacht. Nu brengen we ten grave de trouwe Gemalin van dien Ont slapenen, de geëerbiedigde en geliefde Moeder des Vorsten de Koningin uitmuntende in hoedanigheden en deugden die eiken niensch tot' sieraad strekken: rijk in kennis, on vermoeid in liefdeedel en waardig van karaktergroot te midden van beproevingen, voorbeeld van Christusvereering en ongeveinsde Godsvrucht. We lijden onder pijnlijke ge waarwordingen der ziel en storten weemoedige tranen. Maar er is toch verzachtingbalsem. Niet op den vollen middag, maar eerst aan den laten avond van het leven werd die Koningin opgeroepentoen Zij daar nog stond als waar dig Hoofd en Steunpilaar van Haar geslacht. Bewaard voor het verdriet om zich zeiven te overleven, viel de bevrijding haar te beurt, zonder dat een vreesselijke ziekte het ligchaam had geteisterd of dat helder zielenoog beneveld. Zij stierf onver zwakt in Haar dierbaren kring, na korten doodstrijd, door den Christus getroost, berustend en bereid, van gansch Ne derland betreurt. Daarom staan we ook hier gelaten en ne men het woord des Konings over: //We berusten met diepe onderwerping," - We roemen met dankbaarheid Gods liefde die ons zulk een schat zoolang deed behouden. We wen- schen niet terug, maar gunnen van heeler harté' de ruste, en oogen die vrome na met de goede gedachtendat de werken Haar volgen en God het beste deel daarboven voor Zijne vri nden heeft bereid. Koninklijke Zoon van zulk eene Moeder, Koninklijke Vorsten, Doorluchtige Prinsen! Grijpt aan wat den moed kan sterken. Voelt U gelukkig, dat de Ontslapene de Uwe was en Gij Hare deugden hebt vereerd. En ziet tegen het verlies, dat deze dood U lijden doet, ziet dikwijls op de winst in het Vaderland. Gedoog dat ik het uitspreke mede in naam van allen geëerbiedigd Opperhoofd van den Staat! God zij geloofd, dat Hij den Koning zoo veel deed zijn voor de teeder be minde Moeder en later heeft gewapend met godsdienstig vertrouwen en berusting. Geloofd zij Goddat weder tal- iooze bewijzen van verkleefdheid zijn ontvangen, Sire! als vergelding van het goede door U aan ons volk zoo dikwijls bewezen, - Wij bidden met Nederland: De Almagtige, door ■Jezus Christus de God onzer vertroosting, moge Uwe Ma jesteit versterken en opbeuren en gebiede over U leven vrede, zegen tot in eeuwigheid! Amen." Toen de heer Ruitenschild zijn toespraak geëindigd had trad Z. M. de Koning naar hem toe en drukte hem harte lijk en dankzeggend de hand. Zich daarna omwendende omhelsde Z. M. zijnen broeder, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden alsmede Z. K. H. den Groothertog van Sak- sen-Weimar-Eisenachen drukte vervolgens ook Z. K. H. den Prins van Oranje en Z. K. H. Prins Frederik aan het hart. Ook Z. K. H. Prins Hendrik drukte Ds. Ruitenschild welmeenend de hand. De kist daalde daarop langzaam en statig in den graf kelder neder, en verdween weldra voor het oog der om standers. Z. M. de Koning en de zijnen verwijderden zich dadelijk na dit aandoenlijk oogenblik en keerden met de aan den ingang van het kerkgebouw tot dat einde gereed staande rijtuigen naar de residentie terug. De kist werd vervolgens met het groot zegel van het Rijk verzegeld door Z. Exc. den Minister van Justitie, daarbij geadsistcerd door den heer Clant, secretaris-generaal bij het Ministerie van Justitie, en in het bijzijn van den grootmees ter baron van Tuyll van Serooskerken den opper-kamerheer en den opper-cercmoniemeester, waarna de kist geplaatst werd in de nis nevens die, waarin het stoffelijk overschot van Z. M. Willem II is bijgezet. Na de verzegeling der kist werd de lijkbaar, met het rouwkleed daarover, boven den ingang van het graf gesteld, waarna de Heraut (Nederland) met luider stemme aankondigde, //dat de plegtige teraarde bestelling van het stoffelijk overblijfsel van Hare Majesteit Anna Paulowna, Koningin-Weduwe der Nederlanden gebo ren Grootvorstin van Rusland was volbragt." H. M. de Koningin heeft Vrijdag avond ten 7^ ure in een bijzonder gehoor ontvangen alle herwaarts overgeko men vreemde gezanten, die van wege hunne souvereinen bij de teraardebestelling van wijlen H. M. de Koningin-moeder zijn tegenwoordig geweest. Z. D. H. de Hertog Herman van Saxen-Weimar is heden Zaturdag uit de residentie naar Stuttgard teruggekeerd. Zondag voormiddag zal Ds. Ruitenschild in de Kloos terkerk te 's Hage een rede houden ter gedachtenis, aan wij len H. M. de Koningin-Moeder. Vrijdag zijnter herinnering aan den sterfdag van Koning Willem II, op het voetstuk van het standbeeld van dien Vorst, twee rouwkransen eerbiediglijk nedergelegd. - Als een bewijs van den grooteo toevloed van reizi gers naar 's Hage en Delftom de begrafeuis-plegtigheid van H. M. de Koningin-moeder te aanschouwen diene ook dat velen noch per spoor, noch per volkschuit gelegenheid hadden plaats te bekomenhetgeen een schipper van een te Rotterdam in de Schie liggende graanschuit op het denk- beel 1 bragt zijn schuit met menschen in plaats van met graan te laden, tegen 26 cents de persoon. In een oogenblik was de schuit tot zinkens toe vol en bij gebrek aan paarden na men 4 stevige sjouwers aan de schuit naar Delft te trekken. Naar men verneemt, heeft de arr.-rechtbank te Ap- pingedam op de lijst van aanbeveling "voor de vacante be- trekkiag van procureur, in de plaats van wijlen Mr. J. Potter van Loon, geplaatst de HH. Mr. M. Rutgers ran der Loeff, te Leiden, en Mr. W. A. van de Wall Bake, te Utrecht. Het prov. gerechtshof van Friesland heeft Dingsdag uitspraak gedaan in de zaak van den brigadier Schutstal. Het hof heeft, uit overweging dat niet van boos opzet was gebleken, het vonnis der arr.-rechtbank te Heerenveen ver nietigd en den appellant van alle rechtsvervolging ont slagen. Te Ootraarsum zal het den 18dën dezer zestig jaren zijn, dat een dienstmeid eerlijk en trouw steeds bij dezelfde familie in dienst is. Van haar 13 jaar af, eerst als kinder meid en daarna als werkmeid dienstbaar, heeft zij nu den ouderdom van 7 5 jaren bereikt. Het proviciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan Ds. R. W. van Rossum predikant te Alphen op zijn ver zoek eervol emeritaat verleend, integaan 1 Mei 1865 en het provinciaal kerkbestuur van Friesland aan Ds. F. Z. Re- nemanpredikant te Harichintegaan 1 Julij 1865. Op een dubbeltal voor de opengevallen predikants plaats bij de Hervormde gemeente te Heukelom zijn geplaatst de kandidaten P. C. van Wijk en P. Heijtingwaaruit de collectrice een keuze zal doen. Bedankt door Ds. J. H. Vos te Heerenveen voor het beroep naar Boxum en door Ds. S. Baron te Bergum voor dat naar Aalden. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te ten Boer Ds. P. Lanting te Houwer zijl; terwijl de Kerkeraad te Groningen op nieuw een drietal heeft gemaaktbestaande uit de predikanten N. H. Dosker te HarlingenB. de Beij te Middelstum en J. H. Donner te Leiden. Een bezoek jl. Maandag gedaan door een 5tal inge zetenen aan het Werkhuis alhier, noopt henopenlijk hulde te doen aan deze Inrigting, bestemd tot wering der bedelarij. Met het oog op het weldadig doel, om de opbrengst van het te geven concert, aanstaanden Dingsdag op Zomerzorg door het studenten muzijk-gezelschap //Sempre Crescendo," te doen strekken ten behoeve der aldaar opgenomen perso nen wordt zulk een bezoek ook andere medeingezetenen aan bevolen, om tot de overtuiging te komendat deze inrigting alhier doel treft, en het plan van Sempre Crescendo alle medewerking verdient. Alle ingekomen giften zijn tot hiertoe voor de opgenome- nen door het geven van eenige noodzakelijke kleeding ge bruikt en strekten niet iD mindering der subsidie, welke laatstedoor het goede beheertelken jare minder is. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 36°, des avonds te 8 uur 3 5°, te 10 uur 34°. Zaturdag morgen te 5 uur 33°, te 8 uur 36°, 's middags te 12 uur 37c, 's namiddags te 4 uur 36°.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2