N°. 1561. Maandag 20 Maart. Binnenlandsch Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te1 8 h. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 n. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 n.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 3 45 m. savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 8 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Laudpost. Over Southampton I en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten wan elko maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's mtot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks t 10 uur. - President der Commissie vm Fabricage des Zaterdags van II 1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10 —2 uur. - T)e Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 82 uur en van 4-7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijKs van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Alaaudag Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Plaatsgebrek verhinderde ons in het vorig nommer iets optenemen van de uitvoerige beschrijving der plegtige ter aardebestelling van H. M. de Koningin-weduwe. Wij bepalen ons thans tot het volgende, dat den 17den Maart gedenk waardig doet blijven Als van zeiven komt in herinnering hoe op die dagtee- kening, in 1848, de mare hier te lande werd overgebragt van den dood des Prinsen Alexander, in verre gewesten, en hoe juist een jaar later Z. M. Koning Willem II te Til burg ontsliep- een dag alzoo van dubbelen rouw voor de thans overledene Vorstin, die zij in het laatste zestienjarig tjjdperk haars levens bijzonder in godsdienstige geheugenis hield. Een derde treurige herinnering is daaraan thans voor het Vorste lijk Iluis en voor Nederlands volk verbondendie van Hare uitvaart. Met weemoed zag men dien indrukwekkenden lijkstoet, en onwillekeurig werden de gedachten henengeleid naar de ver schillende hoofdomstandigheden van het bewogen leven der waardige Vorstindiezonder een eigenlijke rol op het staatstooneel vervuld te hebben de lotwisselingen van Vor sten en volken van nabij aauschouwde en er zelve ook soms den invloed, met gewaarwordingen van vreugde of smart, van moest ondervinden. De jeugd dier Vorstin, de rampen die haar geboortegrond met geheel Europa troffen, de wen ding der zakenvan Moskou's brand tot het einde der be vrijdingsoorlogen hare echtverbindtenis met den held van Quatre-Brasde liefde en steun aan dien Prins onder alle omstandigheden door haar gebodenhare edele houding bij de gebeurtenissen van 183033 hare zorgvolle deelneming in het lot der vaderlandsche krijgers, hare innige belang stelling voor al wat Nederland betreft, hetzij als Kroon- vorstin, hetzij als Koninginne, en niet het minste de trouwe hulde aan haren gemaal gebragt, ook na zijn verscheiden- dat alles verlevendigde zich voor ieders geest; en tevens hoorde men verhalen van haar onverflaauwd meegevoel voor het welzijn van haar geboortelandvan hare zucht om we tenschap en kunst en letteren te bevorderen maar bovenal van hare betrachting van liefdadigheidvan haar innig gods dienstig gevoel, deugden die zij als 't ware van een voor treffelijke moeder had geërfden waarvan zij tot in hare laatste oogenblikken bewijs had gegeven, daar zij in volle berusting, met roerend afscheid van hare Vorstelijke kinde ren en verwanten, en met de edelste woorden tot hare ge trouwe dienaren helder van hoofd en kalm van gemoed de eeuwige ruste inging. Aan Anna Paulowna's uiterste verlangen dat hare stof felijke overblijfselen zouden rusten naast die van haren ge maal, werd voldaan. Duizende toeschouwers hadden zich vereenigd en vervulden de straten en wegendie de begrafenisstoet doortrok. De meeste orde heerschte, en overal waar de lijkwagen en de leden van het Vorstelijke Hnis voorbij togen ontblootte de menigte bet hoofd welk teeken van eerbied door Z. M. de Koning met zigtbare blijken van erkentelijkheid werd be antwoord. Indrukwekkend was het oogenblik, toen het lijk het majestueuse kerkgebouw werd binnengedragen, waarvan de vloer met zwart tapijt was bedekt. In de nabijheid van het graf bevonden zichallen in groot costuumde Ministers de Voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal verschillende hooge beambten en de leden van het corps Di plomatique, tot bijwoning der plegtige begrafenis door Z. M. den Koning uitgenoodigdbeuevens den Hofprediker D«, Gr. Ruitenschild, commissien uit den Gemeenteraad en uit het kerkbestuur van Delft enz., die zich daartoe vooraf in het kerkgebouw vereenigd hadden. Aan het graf gekomen, werd het lijk voor hetzelve op een lijkbaar geplaatst, en werden de kroon en het orde- teeken daar afgenomen en overgegeven aan den grootmeester baron vau Tuyll van Serooskerken. Vervolgens werd de kist van het rouwkleed ontdaan. Z. M. de Koning en HH. KK. HPI. Prins Hendrik en de Groothertog van Saxen-Weimar-Eisenach traden daarop gezamenlijk naar de lijkbaar en legden op de kist een krans van immortellen neder, door den onder-intendant van het Huis der overledene, den heer Gowthorpeaan Z. M. den Koning aangeboden. Hierop volgde nog een ander treffend tooneelden Koning werd door den heer Gowthorpe een zilveren schaal met natuurlijke witte bloemen overgereikt, waarna eerst Z. M. en daarna de beide Prinsen bloemen op de kist strooiden tot welk einde vervolgens ook de overige Vorstelijke personen tot de lijkbaar traden.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1