N°. 1560. Zaturdag 18 Maart. Kritiek. ui. LEIDSCH Defie Couraut verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, eu franco per post ƒ2.80 is de drie maanden. Afzonderlijke Norn- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12^ Ct3. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. m.; 6 u. 6 m., oortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 ra.; 3 u. 9 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te) 8 n. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddag», de» Zondag» buiten dienst. Postbusligtingea aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 8 u. 45 m. savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. eu 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. OverSouthampton I eu 17; over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatstenivau elke raaaud. Rijlis-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur '9 m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 u. 30 m. 's ru. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en }fet houdersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van II 1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Tie Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 4-7 uur; der in- en Uitgaande Rechten eu A coijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Uingsdag, Woensdagen Donderdag van 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De heer Z. heeft volkomen gelijk dat de Gemeente-commissie geen bezittingen rnogt vervreemden dan na daartoe vooraf ge vraagde en verkregen magtiging van het bevoegd gezag, dat vóór 185 2 was het collegie van Ged. Staten der provincie; maar bet is ook waardat de Kerkeraad door te gedoogen dgt bij het beheer effecten werden aangekocht en geen inschrijvingen op het Grootboek der Nationale Schuldhet beginsel gewettigd heeft, dat het batig slot van het eene dienstjaar rentege- vend werd belegdom des noodig nadeelige sloten van vol gende dienstjaren te kannen dekken. Wat bij N°. 6 der punten van bezwaar zeer uitvoerig wordt beredeneerd, be treft een beginsel, dat men liever niet had moeten ter sprake brengen, want alles draagt het karakter van den tijd, waarin het Stedelijk bestuur niet slechts toezigt hieldmaar ook handreiking deed, tot voorziening in de kosten van de openbare eeredienst door middel van het Kapittel ten Hoo- genlande en de memorie en getijde goederen. Aan dat punt worden negen bladzijden gewijd met beschouwingen van het beheer sedert 1310, die wij met stilzwijgen voorbijgaan, omdat zij tot het geschil niets afdoen. Twee zaken zijn er evenwel, die bijzondere opmerking verdienen: 1°. het split sen van één beheer in afzonderlijke fondsen, wat ook bij de Hervormde diaconie door den heer Z. werd ingevoerd en verdedigd en wat tot misbruiken aanleiding geeftals er afzonderlijke boekhoudingen en rekeningen bestaan; 2°, een gewigtige beschuldigingdie in een noot aan den voet van bl. 31 wordt gevonden, en de strekking heeftom het ver moeden te wekken, dat certificaten Werkelijke Schuld in 1845 zijn aangekocht, maar niet op den jaarlijkschen legger van baten en lasten voorkomen terwijl niet blijkt, dat z\j zijn verkocht en het provenu in ontvangst gebragt. Die fatale beschuldiging vereischt grondig ouderzoekwant het betreft een strafbaar feit, te meer daar de heer Z. er op laat vol gen //dergelijke feiten hebben zich meermalen herhaald." De heer Z. heeft volkomen gelyk, dat het niet met een duidelijke en ordelijke verantwoording strookt, om renten van bezittingen en verkoop van bezittingen onder hetzelfde hoofdstuk te brengen, omdat daardoor bemoeijelijkt wordt een noodzakelijke splitsing van kapitaalrekening. En of- ocboon dat 7de punt van bezwaar betreft de vorm is het ook niet waarwant de hoofdstukken der rekening duiden het tegendeel aan daar in ontvang wordt vermeld opbrengst van verkochte effecten, aflossing van kapitalen, ontvangen renten. Maar toch is de beschuldiging bij 6 en 7 gedaan., van zoo ernstigen en veel beteekenenden aard, dat zij ons drong aftewijken van ons voorgenomen plan om alleen voor waar heid aantenemen en tot grondslag OQzer beoordeeling te leg gen al wat de heer Z. in zijne brochure mededeelt. Nu het geldt een feit, dat de strafwet begrijpt onder verduistering van gelden of geldswaardige papieren, in openbare betrek kingen gepleegd, was het wel der moeite waardig eenige in lichtingen omtrent dat feit intewinnen ten einde langs den weg van een onpartijdig onderzoek tot klaarheid te brengen of er voor die beschuldiging werkelijk een gegrond vermoe den bestond. En nu het is ons uit eigen oogen gebleken dat de Gemeente-commissie had ingeschreven voor /"3 5 00 in de vrijwillige leening van 3 pCt., die een gedwongen heffing had kunnen worden en dat in 1844 en 1845 ge regeld de recepissen der gedane stortingen waren verkocht, om de zeer geldige reden dat er geen fonds was, om die recepissen als kapitaal in certificaten te behouden. Daardoor moest een verlies ontstaandie in uitgaaf der rekening kwam zoodat het zich zeer goed en op een voldoende wijze laat verklarendat //die effecten niet op den jaarlijkschen legger van baten en lasten voorkwamen en de opbrengst van den verkoop niet in ontvang verantwoord werd." De Gemeente-commissie deed trouwens ook wat, duizenden in den lande gedaan hebben die verpligt waren in die leening deel- tenemen en zich het dadelijk verlies "bij verkoop moesten getroosten maar nu wij met eigen oogen en binnen vijf

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1