l\p. i 559. Vrijdag 17 Maart. Au. 19 Maart 1865. LEIDSCB DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prije der Advertentiën, 1-6 regel»ƒ0.76. Iedere regel meer 12J- Ct». Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Ct». Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 61 ra.; 8 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te] 8 a. 44 m.; 11 u. 43 ra.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd de* Zondags, 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 8 45 m. savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snaraiddags. Oost-Indische Laodpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatstenivan elke maand. Rijka-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnscn dagelijks vuu 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Bjlastiageu, Vlaaudag üiugsdag, Woensdag on Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. Het doffe klokgelui laat zich weder hooreu en roept in de kleinste zoowel als in de grootste gemeenten op het platteland zoowel als in de steden, de bevolking van Nederland op, om te gedenken aan de plegtige uitvaart van Haardie eenmaal was de geliefde gemalin van den oudsten zoon van den eersten Koning van Nederland. Wat Zij toen reeds was en latermet de Koninklijke Kroon versierd, geweest is, ook sedert Haar het gewaad van weduwe dektegetuigt de liefdedie Haar de Natie toedroegde eer die Haar als 's Konings moeder werd bewezen de rouw die Haar overlijden allerwege verwekte. Laat vrij heete tranen vlieten Gijdie Hare moederlijke liefde en zorg ondervondt, die Haren onberekenbaar ge- zegenden invloed op het gemoed eens onvergetelijken echt- genoots mogt bespieden die Hare zusterlijke welwillendheid en voorkomenheid mogt ervaren, die de voorwerpen waart van een weldadigheid, die de echte en edele vrucht was van liefde tot den naaste, die allen omvat! In de plegtige en gewigtige ure des doods, lispelde Zij met niet hoorbare stem de ootmoedige belijdenis na: //als regendroppelen vloeijen mijne zondige en korte dagen in oninagt daarheen en met den loop der jaren nemen zij nu reeds een einde. Thans is mijne ziel in groote vreeze en smartelijk valt mij het onontwijkbaar sidderen mijner dra scheidende ziel." En Hare ziel werd verkwikt en gesterkt door de woorden van den priester, die Haar bijstond//Gij allendie onder droefheid den engen weg hebt betreden en in dit leven opgenomen het juk des kruises; die mij zijt gevolgd in het geloof, komt nu en verblijdt u over de heerlijkheid die ik u bereid heb, verheugt u over uwe He- melsehe kroonen En Hij die alleen het hart kent heeft Haar antwoord gehoord: //een beeld ben ik Uwer onuitsprekelijke heerlijk heid, al draag ik de wonden mijner misstappen aan mij; heb erbarming met Uw beeld, o Heer, reinig mij naar Uwe barmhartigheid en maakt mij des hemelschen vaderland» deelachtig, maak mij weder tot een burger van het paleis 1" Als nu met Koninklijke pracht de stoet lang» de stra ten der hofstad zich plegtig en statig beweegt en Konink lijke eer op dien togt bet stoffelijk overschot van 'sKoning» moeder wordt bewezen dan klinken hen die de uitvaart in het heiligdom bijwoonden, nog de woorden daar gehoord in oor en hartzoodat zij het der onafzienbare schare van toeschou wers langs den weg van het paleis tot aan het graf ook zouden willen toeroepen//Alles is ij delheid Het leven i» een schaduw, een droom en te vergeefs woelt iedere zoon der aarde; want al wonnen wij de geheele wereld, wij da len toch neder in het graf, waar Koningen en armen by- een zijn Koningen en armen bijeen? Volgens de lijkplegtigheid der Grieksche kerk is ook een aanzienlijker aantal armen bij het graf tegenwoordignaar male de overledene ryker en milddadiger was. De bij God alleen bekende ongelukkigen die by de overledene Koningin troost en hulp en verade ming vonden in hun lot, de talrijke schaar beweldadigden vergezellen den stoet tot aan het graf en zijn de schitterende paarlen aan/den lijkwagen, de kostbare versieringen van den lijkstoet, de treffende symbolen van de vruchten des geloofs die alleen het geloofsoog bespeuren kan Opene zich dan de grafkelder, die de asch bezit van wat Oranje aan Nederland dierbaar maakte en keere ook daar tot asch bet dierbaar iigchaam van Haar, die erop den 17den Maart, sterfdag van Koning Willem II, 15 jaren achtereen telkens een heilig uur doorbracht En als het laatste kanonschot aan die daar buiten zijn verkondigtdat de stoet staat bij het graf en de priester den zegen over het lijk uitspreekt en het //eeuwig aanden ken" uitgalmt; als het grootzegel des Rijks de onschendbaar heid van het dierbaar overblijfsel van Anna Paulowna van Rusland waarborgt en de wapenheraut den afloop der pleg- tigheid verkondigd heeft, wacht elk vroom gemoed op den

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1