i\°. 1358. Donderdag 16 Maart. i 8Ü 1 Kritiek. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Dez» Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, eu ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Ct». Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 in.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m.f 9 n. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te] 8 h. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oehtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuvrstraat's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 ra.;'s namiddags te 3 u. 45 m. ]savouds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'anamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 eu voorlaatstenivan elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 in. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Diraote Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 9-2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. ii. De meeste bezwarendie de heer Z. tegen het beheer vroeger had ingebragt, zijn naar zijne eigene verklaring niet meer geldig, maar de onpartijdigheid vordert van 0119, dat wij toch waarde hechten en recht doen wedervaren aan de enkele grievenwaarbij hij volhardt. Wij vangen aan met N°. 2 en N°. 3 van de 30 pun ten, betrekking hebbende tot de kosten der vernieuwing van de Oosterkerk, die in 1830 en van de Hoogelandsche kerk die in 1840-1845 plaats had: een handelingdie dus 20 a 34 jaren geleden is. De heer Z. trekt bij de sommen, die werkelijk voor die vernieuwingen zijn uitbetaald aan hen, die het werk hebben verrigt ook de aflossing van de daar voor aangegane leeningen en beweert, dat dit gezamentlijk bedrag het beloop der kosten uitmaakt. Volgens hem dan zou bijv. de nieuwe kazerne aan de Morschpoort, die voor p. m. f 60000 is gebouwd waarvoor een geldleening tot dat be drag is gesloten, losbaar in 12 jaarlijksche termijnen van f 5000 aan de stad hebben gekost f 120000 behalve de betaalde renten der geldleening. In onze eenvoudigheid zouden wij weenendat die berekening niet opgaat, want dat de te ruggave van het geld, dat geleend is, om de kosten te be talen geheel buiten berekening blijft van hetgeen werke lijk tot daarstelling of vernieuwing is besteed. De heer Z. vergist zich in dat opzigt zeer en zijne groepering van cy- ferB kan hem niet baten maar loopt in zijn nadeel uit. Even onjuist is zijn grief, bij N°. 4 en bij N°. 5 ten aanzien van de sommenwaarmede de kosten van de be- koepeling en buitengewone herstelling der Hoogelandsche kerk bestreden zyn. Omdat er f 25,000 renteloos voorschot is gevraagd en verkregen kunnen de kosten niet meer zijn beweert de heer Z. en toch neemt hij aandat die kosten 14,000 meer hebben bedragen, om daaruit een grief te ontlee- nen tegen de overschrijding der geraamde som. Wij zijn van oordeel, dat de dagelijksche ondervinding leert, hoe moeije- lijk het is de kosten van een werk te ramen waarvan het zelfs niet mogelijk is een bestek optemaken dat in alle voorkomende gevallen voorziet, gelijk voorzeker was de be» koepeling en de vernieuwing van het dak van de Hoogelandsche kerk. Wij herinneren den heer Z. welk een teleurstelling het gaf, dat in weerwil van de meest uitgebreide gelegenheid tot concurrentiedie bij de openbare aanbesteding der in de Ver werstraat te bouwen arbeiderswoningen gegeven werd, het toch niet mogelijk was een som te verkrijgen die gelijk stond met de raming, maar de eischen aanmerkelijk hooger warenzoodat het bestek een wijziging moest ondergaan. Wij laten daar, of die raming was van den architect-ont werper, of van de besteders, omdat naar het schijnt die sommen wel eens kunnen verschillennaar mate van het standpunt, waarop men zich steltvan waarheid of van fantaisie Maar nog sterker bewys kunnen wij in het geheugen roepen van den heer Z. Op de begrooting van het Huiszittenhuis van 1845 was een som van f 500 uitgestrokken voor onder houd van gebouwen en daaronder behoorde de vet bouwing van de vergaderkamers van de regenten en uit de rekening van dat jaar blijkt, dat daarvoor f 3499,61' is besteed. (Zie gedrukte stukken van het Huiszittenhuis bl. 63 en 6 5) En nu het oog slaande op de buitengewone herstelling vau de Hoogelandsche kerk mag men zich niet over dat groote verschil verbazen, dewijl het toch ook van openbare bekend heid is, dat dit werk aan den timmerman, die het ver- rigtte, geduchte verliezen en misrekeningen heeft gebaard, die zijn bestaan hebben ondermynd. Ook deze bezwaren van den heer Z. zijn derhalve niet aannemelijk en juist, dat ze door hem werden geopperdpleit niet voor kieschheid. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. L. de Hartogals 2de luit. bij de dd. schutterij te Leiden; in diens plaats benoemd W. J Boelethans ser geant, en gen. Mr. L. de Hartog weder tot 2de luit. bij de dd. schutterij te Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1