Buitenlandsch Nieuws. Holland, burgerlijke kamer, heeft de proc.-gen. conclusie 1 genomen in de zaak van den heer Hallo en de weduwe van der Scheer, app. van een vonnis der correct.-rechtbank te 's Hagetegen de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamersgeïnti meerde. Proc.-gen. heeft geconcludeerd tot toewijzing der vordering en tot vernietiging van het vonnis der rechtbank. Uitspraak 10 April. Uit Amsterdam wordt berigt, dat de arr.-rechtbank aldaar twee agenten van policie wegens onwettige en willekeurige aanhouding van een burger zijn veroordeeld tot de straf van eenzame opsluiting, de eerste gedurende een jaar en de tweede voor zes maanden, beide met ontzetting van het ge not hunner burgerlijke en burgerschapsrechten terwijl de com missaris van politie Swellengribel een ernstige berisping kreeg, omdat hij geweigerd had de klagten te verbaliseren. -Een onbekende te Utrecht heeft onlangs f 2000 ge schonken aan de tien predikanten len einde onder hun ge lijkelijk te worden verdeeld, en den wensch uitgedruktdat zijn voorbeeld navolging mag vinden. De Christelijke roeping, luidde het opschrift boven de vierde en laatste lezing van den heer Chantepie de la Saussayc, 11. Donderdag te Utrecht gehouden. Had Spr. aan het einde der vorige lezing op het ontbindend karakter van het revolutionaire staatsrecht gewezen, thans stelde hij de roeping der Christelijke gemeente in het licht, om de maat schappij tegen die ontbinding te vrijwaren. Eerst gaf hij het anli-revolutionnaire karakter der kerk te beschouwen, zoo als zich dit in het Roomsch-Calholicisme openbaart; vervolgens besprak hij de wijze waarop de anti-revolutionnaire partij in de Protestantsche kerk dien strijd tegen de revolutie voert eindelijk toonde Spr. aan, hoe deze strijd naar zijne meening gevoerd moet worden. Het verzet der R. C. kerk tegen de revolutie werd als onvruchtbaar voorgesteld, omdat deze kerk is de vertegen woordigster van het stationair conservatisme. De anti-revo lutionaire partij in de Protestantsche kerk, vertegenwoordigd door Stahlmist daarom haar doelomdat zij het Christe lijk beginsel vereenzelvigt met het kerkelijke. Naar spre- ker's overtuiging moet de leuze: Christus met zijn kerk, de anderede kerk met haren Christus vervangen en moeten de Christenen door zich aantesluiten aan alle ware en wet tige behoeften het zout worden der moderne maatschappij welke men niet mag beschouwen als anti-christelijk, zooals met verscheidene voorbeelden gestaafd werd. Spr. eindigde met zyn standpunt te verdedigen tegen de jongste aanvallen van sommigenvoor wie de kerk is een genootschap met een eens en voor altijd vastgestelde leer tot reglement, en die zoodoende de revolutionnaire theorie van het contract sociaal op haar toepassen. Naauwelijks had de heer de la Saussaye geëindigd of een commissie uit studenten van verschillende faculteiten betuigde hem, bij monde van den heer A. Wartena, op welsprekende wijze hunnen dank voor de schoone en leerrijke urendie hij hun had verschaft, en waarin hij met diepe kennis van zaken en met den hoogsten wetenschappelijken ernst in een boeijenden vorm de moeijelijkste vragen van den tijd had be handeld en tegenover //Rigting en Levenzijn Leven en Rigting gesteld. //Die uren, zeide spr., zullen in de herin nering van vele onzer medestudenten onuitwischbaar gegrift blijven." Het was in hunnen naamdat hij daarop den heer de la Saussaye een album voorzien met vele handteekenin- genaanbood als een blijk van hunne sympathie en warme vereering voor zijn persoon en zijne gaven. - Het publiek gaf de ondubbelzinnigste blijken van zijn bijval en zijn in stemming, en de redenaar betuigde zijn hartelyken dank voor dit hem even verrassend als vereerend teeken van hoogachtingterwijl hij de beste wenschen ontboezemde voor de Utrechtsche Academie. Ds. J. S. Wor, predikant by de Ned. Herv. gemeente te Zwolle, herdacht 11. Zondag zijn SOjarigen dienst. Bijzondere berigten uit Batavia van 15 Januarij 11. be helzen dat fabriekendie tonnen gelds gekost hebben voor enkele duizenden verkocht zijn, o. a. een suikerfabriek in het Loemadjangsche voor f 7000 waarvoor eenige jaren geleden drie ton werd gevraagd en gegeven. De chef van het gewezen huis H. en Comp., die een buitenlandsch reisje ging maken en zijne zaken in een allerdeplorabelsten toestand achterliet, is aan de Javabank geemploijeerd, in het oog van vele een vreemde keuze. Het gymnasium Willem III zal veranderd worden in een hoogere burgerschool met vijfjarige cursus. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 41°. Dings dag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 36c, 's middags te 12 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 40°. De Koning van Pruissen heeft Ds. J. A. M. Men- singa te Friedrichstadt aan den Eider tot ridder der Kroon orde 4de kl. benoemd. De voormalige hofmodiste te WeenenTheresia Gei- ger, is aldaar in de vorige week op 5 9jarigen leeftijd over leden nalatende twee dochterswaarvan de een met de baron Ruttensteinde andere met Hertog Leopold van Saxen- Coburg is gehuwd. De ingenieur Nikels te Berlijn heeft in de jongst verloopen maanden zeer vele kerken afgeleverd; hij vervaar digt ze namelijk van ijzervooral ten behoeve van kleine gemeenten in Rusland. Een dergelijk gebouwgeschikt om honderd personen te bevatten, kost 6300 zilv. roeb. Volgens mededeelingen uit Christiania, heeft aldaar voor eenige dagen een geduchte storm gewoedwaardoor 15 schepen zijn vergaan. Te Parijs bestaat thans een Nederlandsche Christelijke Jongelings-Vereenigingdie bijeenkomt in de Rue du Fau bourg St. Antoine, des Zondags, Dingsdags eu Vrijdags van elke week. De knoppen van den historisch beroemden kastanje boom in den tuin der Tuilerien te Parijsonder den naam van den boom van 20 Maart bekend, zwellen dagelijks zigtbaar, zoodat men dien binnen uiterlijk acht dagen in blad hoopt te zien. In de bergstreken van Gallicië heerscht een hongers nood die met eiken dag een verschrikkelijker aanzien krijgt. Het ontbreekt daar niet alleen aan mondvoorraadmaar ook aan geld om het voedsel van elders te ontbieden. De regering heeft reeds het besluit genomenom de in dit jaar betaalde belastingen te doen restitueren en de nog ver schuldigde kwijt te schelden. Men wil dat de Gallicische af gevaardigden in den rijksraad op verdere ondersteuning zul len aandringen. Jammer is het, dat de particuliere liefda digheid zich geheel aan het lenigen van dien nood ont trekt. -— In het noorden van Schotland hebben de, door het smelten der sneeuw in stortvloeden herschapenrivieren veel schade aan bruggen, wegen en gebouwen veroorzaakt; onder de afkomende ijsmassa ontwaarde men vele doode konijnen hazen en fraaye rendieren. Donderdag 11. is te Louden de zaak behandeld van Gregorio Mogni, betreffende den moord op 25 December in Saffron-Hillwaarvoor Serafino Pelizzioni reeds ter dood veroordeeld was. Bij uitspraak der jury is Gregorio schuldig verklaard aan manslag en daarop, met inachtneming van verzachtende omstandigheden, door den rechter tot vijfjaren tuchthuisstraf veroordeeld. Daar de uitvoering van het von nis van Pelizzioni reeds had moeten plaats hebbenwanneer het verhoor van Gregorio niet tusschen beide ware geko men zou dus zonder deze laatste omstandigheid een onschul dige ter dood zijn gebragt. Tot Vrijdag namiddag zijn in het geheel 11 gouden horologienafkomstig van den diefstal bij den heer Wal ker te Londen, door den duiker bij Blackfriarsbridge uit den Teems opgehaald en op de gearresteerde dieven zijn nog 54, benevens andere voorwerpen van waarde gevondenzoodat de heer W. kan rekenen een waarde van 1500 van de 30,000 terug erlangd te hebben. De Times, wiens oordeel over geld- en beurszaken vrij wat gezag in Engeland heeft, waarschuwt het publiek weder tegen het beleggen van geld in staatsschuldbrieven van de Vereenigde Staten. Hij beroept zich op een artikel, voorkomende in een der jongste nommers van het New-York- sche Journal of Commerce, hetwelk lot de beste en meest conservative handelsbladen van de Vereenigde Staten gerekend wordt. De hoofdinhoud van dit artikel isdat het Ameri-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2