Buitenlandsch Nieuws. Het, adres uit Utrecht aan de Tweede Kamer gezonden betreffende de in beraadslaging gekomen wetsontwerpen op het geneeskundig slaatstoezigtvindt ondersteuning bij de stu denten der Utrechtsche hoogeaehool en bij geneeskundigen te 's GravenliageRotterdam, Dordrecht enz. Tot benoeming van een 8de praeeeptor aan het ste delijk gymnasium te Amsterdam zijn aan den Gemeenteraad aanbevolen de beeren Dr. J. Roos te Zaandam en Dr. C. Loeff te Utrecht. Naar men verneemt zal de 2de luit. van Vuuren, van het corps mariniers, te Hellevoetsluis worden geplaatst bij de 4de kompagnie van bedoeld corps. Op 6 en 7 Maart a. s. zullen van het instructie-bataülon te Kampen naar de onderscheidene regimenten inf. vertrek ken 2 6 korp. tit., om bij die korpsen als korporaals op te treden terwijl 7 gedetacheerde korporaals naar hunne korp sen terugkeerenom aldaar in den rang van sergeaBt of fourier te worden geplaatst. Tevens ziin een 40-tal aspiran ten opgeroepeuom op den 8sten dezer bij dat bat. in dienst te treden. - Men verneemt dat de vice-admiraal G. Vogeipoot, di recteur en kommandant der Marine te Nieuwediep, met den eersten Julij a. s., van laatstgen. betrekking zal worden ontheven. Als zijn opvolger wordt genoemd de schout-bij-nacht J. J. van der Moore thans directeur en kommandant der Marine te Amsterdam. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben in vereeniging met den Raad van bestuur der Koninklijke Akademie van beeldende kunsten besloten dit jaar aldaar de 29ste openbare tentoonstelling van kunstwerken van le vende kunstenaars te doen plaats hebbendie van Maandag 4 September tot Maandag 9 October zal geopend zijn. - Door het gemeentebestuur worden 6 gouden stedelijke medailles, ieder ter waarde van 100 gulden beschikbaar gesteld ter bekroo- ning van die op de tentoonstelling aanwezige kunstwerken welke van uitnemend talent getuigen. Bij de toewijzing der medailles door een jury zal niet gelet worden op reeds verkregen onderscheidingen van wélken aard ook. Alle kunst werken moeteu van 4 tot 18 Augustus worden bezorgd aan het lokaal der Koninklijke Academie. Men verneemt, dat zich als schrijver van het prijs antwoord, waaraan de Juridische faculteit der Utrechtsche Hoogeschool een accc-ssit heeft toegekend, bekend heeft ge maakt de heer W. H. de Savornin Lehmankandidaat in de rechten te Groningen. Uit Woerden wordt het volgende geschreven n Dezer dagen is alhier in omloop gebragt een brochure van Ds. Stuart te Amsterdara, over de strafgevangenis voor veroordeelde vrouwen alhier, tengevolge van een bezoek, door hem aldaar onlangs gebragt, welk stuk juist niet van gron dig onderzoek getuigt. Daarin wordt, na opsomming van al het goede, hoofd zakelijk te velde getrokken tegen het., volgens de meening van den schrijver, aldaar bestaande zwijg-systeemen daar over aan de verschillende autoriteiten, den Minister va'n Justitie niet uitgezonderd, nog al de les gelezen. En waarin nubestaat dit zoogenaamde zwijg-systeem P Dat het den gevangenen verbodert is, gedurende den maaltijd en de wandeling overluid met elkander te spreken, even als bij het werk dat voor de goede orde en tucht nood zakelijk geacht, en op reglementaire bepalingen gegrond isj terwijl zij overigens bij hun zamenzijnaltijd ODder toezigt van bewaarsterseven als bij de bezoekenwelke zijzelfs gedurende hunnen werktijd van het dames-comité en andere personen ontvangenruimschoots hunne praatzucht mogen botvieren en bét talrijk personeel bij de huisdienst daarin op geeneriei wjjze wordt belemmerd. Indien Ds. Stuart, bij zijn langdurig bezoek in de ge vangenis, had kunnen goedvinden zich met êenige der gevangenen te onderhouden dat in zijn hoedanigheid van hoofdbestuurder der maatschapijij tot zedelijke verbetering der gevangenen, zeker niet ongepast ware geweestof zich ten aanzien van dat vermeende zwijg-systeem, met de amb tenaren en leden der commissie van administratie en de af- deeling tot zedelijke verbetering der gevangenen welke bij zijn bezoek tegenwoordig waren, had onderhouden zou hem alraï gebleken zijn, dat zijn zwijg-systeem op de gevangenen niet zoo hard drn^t en zoo barbaarsch is, als hij zich dat in zijn verbeelding heeft voorgespiegelden zoude het hem de moeite hebben kunnen besparen tot het schrijven eener bro chure die alleen kan strekkenom het publiek een valsch denkbeeld te geven van de inrigting der strafgevangenis te WoerdeD. Men verneemtdat Ds. Alb. van Toorenenbergen te Groningen het geschenk van eenige gemeenteleden met dank zegging heeft aangenomen het zilveren schenkblad voor zich behouden en de daarbij gevoegde 600 in de kas der diaconie heeft gestort. Zaturdag morgen is even beneden Arnhem in den Rijn gevonden het lijk van den heer S., directeur van het post kantoor aldaardie aan groote zwaarmoedigheid lydende was, vooral sedert hij ongeveer een jaar geleden onverwachts zijn echtgenoot verloor, die te Lobith was gelogeerd. Vrijdag middag omstreeks vijf uur is de korenmolen toebehoorende aan den heer Klomp te Nieuwerbrug bij Woer den eeD prooi der vlammen geworden met de zich daarin bevindende vijftig mud rijst; eerst te middernacht was men den brand meester. Beroepen bij de Herv. gemeente te Harderwijk Ds. H. E. Faure te Eergschenhoek. De heer H. Zaalberg heeft een nadere toelichting open baar gemaakt en verspreid betreffende het beheer der ge meente-commissie van het Nederduitsch Hervormd kerkge nootschap alhier en bij een afzonderlijke behandeling der 30 punten van bezwaar zich verdedigd ten aanzien van zijne vroeger geuit gevoelen omtrent de gebreken van dat beheer bij eene brochure, die een onpartijdig onderzoek verdient. De Thermometer van Fahreuheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 3 8°. Zondag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 36°, 's middags te 12 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 41®. te 5 uur 40°, te 8 uur 38°, te 10 uur 38°. Maandag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 36°, '3 middags te 12 uur 48°, te 4 uur 44°. Uit Brunswijk wordt berigt, dat onverwijld met het herbouwen vau het ingestorte gedeelte van den linkervleu gel van., het Hertoglijk paleis een aanvang zal worden ge maakt, terwijl later het frontgebouw en de rechtervleugel zullen worden hersteld. De Hertog van Brunswijk heeft bij den brand van zijn paleis zijn kleedereaameublement enz., verlorenmen heeft uiets daarvan knnnen redden. De Koning van Han nover heeft hem een zijner paleizen ten gebruike aangeboden. Uit Spanje wordt gemeld, dat de kardinaal aartsbis schop van Burgos een groot aantal geestelijke goederen welke op een aanzienlijke waarde geschat zijn, ter beschik king der regering gesteld heeft, om ten algemeenen bate verkocht te wordenen dat verscheiden andere prelaten ook voornemens zijn zoodanige aanbiedingen te doen. De bevolking van Rome telde op het einde van 1884 203,896 zielen waaronder 6637 geestelijken en 4732 mi litairen, 382 Protestanten en 449 5 Joden. Te Parijs is in de vorige week de conferentie ter be vordering eener algemeene telegrafische gemeenschap geopend, waarbij de Nederl. gezant ons Rijk heeft vertegenwoordigd. Men wil een onderlinge conventie sluiten. Zondag, Maandag en Dingedag beeft.de herstemming plaats voor een lid van den Hervormden Kerkeraad te Pa rijs tusschen de heeren Guizot en Barbezal. In den loop der vorige week zijn door de verschillende partijen vliegende blaadjes verspreidwaarin de verdiensten en de gebreken van den heer Guizot worden opgegeven. Bovendien is een oproeping aan de kiezers openbaar gemaakt, onderteekend door meer dan 100 prolestantscbe notabiliteiteD uit de hoog ste kringen van Parijs, tot aanbeveling van den heer Guizot. Men verneemt dat onlangs twee overeenkomsten tus schen de gezanten en agenten van Engeland, Frankrijk, Nederland en Amerika met de Japansche overheden zyn aangegaande eerste overeenkomst betreft eenige schikkin gen en betere bepalingen nopens de uitbreiding van de vreemde etablissementen, wier vestiging door de Japansche overheden is toegestaanen de tweede nopens de toeken ning van alle grondenlater door vreemde regeringen of

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2