Buitenlandse!) Nieuws. gen? en 132,748 meisjes, terwijl de 582 bewaar- en kleine kinderscholen zijn bezocht door 45,078 kinderen, waarvan 21,18 1 jongens en 23,894 meisjes; ouder welke - bij den nog ongeregelden toestand van het laagste onderwijs - vele kinderen zijn welke op de lagere scholen behooren. Het getal bezoekers der lagere scholen beloopt van de werkelijke bevolking (toen 3,389,862 personen) ruim 8 pCt. of nagenoeg 1/11 der gansche bevolking. Volgens de be- volkingslijsten valt 1/6 der bevolking in de jaren van school gaande kinderen tusschen 6 en 12 jaarterwijl de feitelijke bevolking bij niet ongunstige verhouding op 1/10 der po pulatie wordt gerekend. Men bengt uit Leeuwarden, dat aldaar Vrijdagoch tend zes uur aan een beroerte is overleden de heer Beucker Andreae, burgemeester der stad. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft afwijzend be schikt op het adres van Ds. P. Rauwenhoff, om eeu school lokaal te mogen gebruiken tot het houden van voordragteu over de geschiedenis van Israël voor hulponderwijzers. Eenige Rotterdamsche handelshuizen hebben den Ge meenteraad aangeboden een leeuing van f 80,000 tegeu 3 pCt., tot bestrijding der kosten van overdekking van de Groote Beurs. Onze vroegere stadgenoot Dr. M. Polauo heeft in een geneeskundig tijdschrift een beschrijving gegeven van een kunstbewerking, welke hier te lande nog nimmer heeft plaats gehad, maar in het Ziekenhuis te Rotterdam ten gevolge der uitmuntende inrigting heeft kunnen geschieden. De firma L, E. Bosch en Zoon te Utrecht heeft dezer dagen met de uitgevers van het werk van Keizer Napoleon l'Histoire de Jules Césareen contract gesloten voor de uitgave eener Hollandsche vertaling, uittegeven met bijzon dere toestemming des Keizers. Men verneemt, dat Woensdag 11. door Commissarissen over het Vaderlandsch Fonds ter aanmoediging van 's Lands zee dienst, te Amsterdam, tot kommandeur in de Kweekschool voor de zeevaart, onder hun beheer staande, is benoemd de koopvaardij-kapitein A. P. Achenbach, een voormalig kweekeling dier school, en wel Ier vervanging Van den kom mandeur R. Jochems wien commissarissen op zijn verzoek een eervol ontslag hebben moeten gevenuithoofde van zware ongesteldheid. Men schrijft uit MeppelOpmerkelijk is de uitbreiding welke de varkens-vetmesting in het afgeloopen jaar in Drenthe heeft ondervonden. Dat de afschaffing der belasting een zeer gunstigen invloed zou hebben op de volk9-voeding was te voorzien. Voor de consumtie in Drenthe werden er in 1864 zelfs te veel varkens gemestzooals de Groninger en Meppeler mark ten konden getuigen en het laat zich aanzien dat dit jaar vooral bij een gunstig aardappelgewasde varkenshokken nog bevolkter zullen ziju met kaudidaten voor de slagtbank. Vrijdag morgen is een marktschuit, varende des Vrij dags tnsschen Wijhe en Zwolle, tegen den doórgangspijlei' der spoorwegbrug over den IJssel gezeild en al dadelijk gezonken. De opvarenden, de schipper en zijn knecht, wer den door de equipage der stoomboot «de Valk" gelukkig gered, welke boot dan ook de onschuldige.oorzaak van het ongeluk wasdoordien de marktschipperterwijl hij de boot wilde ontwijkendoor den sterken stroom tegen de brug werd gedreven. De lading der schuit bestond uit spek en vaatjes boter. Voor een paar dagen werd door den jager A. van Dijk op den huize Middachten een wilde zwaan geschoten. Beroepen bij de Herv, gemeenten te Geervliet Ds. A. C. Duker te Barchemte Montfoort D9. P. S. van Ronkel te Maaslanden te Linschoten Ds. J. G. G. Moorrees te Om men. - Toezegging van beroep gegeven door den kerkeraad te Berkenwoude aan den kandidaat J. de Koo. Aangenomen het beroep naar Gouderak door Ds. J. A. van Wijk te Bunschoten en naar Sexbierum door Ds. H. M. M. Ruppard te Engwierum. Ds. A. M. van Voorthuijzen te Leersum heeft door voortdurende ongesteldheid zijn ontslag tegen 1°. Mei a. s. aangevraagd. Ds. W. H. Gispen te Kampen heeft voor het beroep naar de Christ. Afgescb. Geref. gemeente te Groningen be dankt* De Thermometer van Fahrenheit teekendc alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds le 8 uur 37°, te 1 uur 35". Zaturdag morgen te 5 uur 32°, te 8 uur 3 5c, 's middags te 12 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 43°. De Keurvorst van Hessenheeft eindelijk toch zijn meester gevonden. Hij heeft moeten wijken voor Ullmann het hoofd der Patti-karavaanhoe ongeloofelijk het ook klinke. Ullmann had nl. den schouwburg te Kassei afge huurd. De intendant verlangde als iets dat van zelf sprak, voor den Hertog vrijen toegang in de hofloge. //Ik denk er niet aan" antwoordde de impresario, «wil zijne hoogheid in mijn theater, dau moet zij betalen," «Ja, maar de verlich ting moet ten minste vergoed worden." «Dat is uw zaak; wordt er geen licht ontstokendan zingen mijn artisten in het duister; dat kunnen zij ook." De intendant herigtte dit bevend aan zijn heer en gebieder. De Vorst echter lachte en zeiHij is een lompen hond. 't Bevalt raij. Ik zal betalen En dit gebeurde. Z. H. legde 16 th. neer en liet een hel derder licht brandendan tot dusverre in Hesseus volks scholen schynt. De stad Schafl'hausen heeft een geschenk ontvangen van den heer Imthurnte Londen gevestigddie in eerst- gemelde stad geboren is en vele jaren aldaar gewoond heeft alvorens hij zich naar Londen begaf. De bedoelde gift is 250,000 fr9., van welke som 2/3 moeten gebezigd worden tot het stichten van een locaal tot het houden van tentoon stellingenconcerten, enz. Het resterende 1/3 moet volgens de bepalingen de9 schenkers worden gekapitaliseerdten einde de renten te bezigen ter bestrijdiug van honarariaenz. Te oordeelen naar de jongste berigten uit Siberië, te Petersburg ontvangenbevatten de nieuw ontdekte goud- houdende zand- en aardlagen een verbazende hoeveelheid van bedoeld metaal. Honderd pond zand aan de oevers der Isian en Berckan leveren minstens 75 soms 100 wigtjesgoud op. Op zeer vele plaatsen behoeft men de moslaag slechts van de oppervlakte der aarde te verwijderenom het goud in groote hoeveelheid aan te treffen. Reeds stroomt een nieuwe bevol king naar die oorden, welke echter ongezond zijn door de vochtigheid van het klimaat en van den bodem. Het langverwachte werk le Jésuite is sedert 11. Za turdag te Parijs verkrijgbaar gesteld. In twee dagen tijds zijn daarvan niet minder dan ruim 6000 exemplaren ver kocht. Het schjjnt zeer twijfelachtig te zijn of Keizer Alexan der TI de Keizerin Maria van Nizza zal afhalen; de houding der bevolking van Lyontoen de Keizer door die stad is gereisd om de Keizerin te bezoekenis niet zeer gunstig geweest. Men verzekert dat de Grootvorst-troonopvolger de Keizerin naar Rusland zal geleiden. Koningin Victoria heeft zich Dingsdagvergezeld van de Prinsessen Helena, Louise en Beatrice, benevens de Prin sen Arthur en Leopold, van Windsor naar Buckingham- Paleis begeven en aldaar in bijzijn van graaf Russell audiëntie verleend en receptie gehouden. De meeste ambassadeurs woonden de plegtigheid bijdat i9na verscheiden jaren tusschentijdde eerste maal dat de Koningin wederom in hel openbaar is verschenen. H. M. heeft den Prins van Wallis benoemd tot ridder grootkruis der Bath-orde. Zoudag 11. is Koningin Victoria aan een dreigend on geluk ontkomen. Op haar geliefkoosde» Schot3chen poney een wandelrid makende in het park van Windsorkwam zij in de olmenlaantoen eensklaps een der eeuwenoude olmenboomen wankelde en dreigde op haar neder te storten. Een bediende dat bemerkendedeed een kreet van schrik hoorenzoodat H. M. hierdoor gewaarschuwd, kon ontsnappen. De boom viel enkele sekonden later op de plaats, waar H. M. kort te voren had gestaan. In de vorige week zou in de Italiaansche opera te Marseille de Maria de Mancini worden opgevoerd. Vruchte loos echter wachtte men op een der eerste actricesmile. Fisscheren toen de tijdwaarop de voorstelling zou aan vangenreeds lang verstreken was, kondigde de regisseur aan datten gevolge van hare afwezigheid er geene voor stelling kon plaats hebben. Men begreep intusschen niet

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2