nranschappen voor de ligiing der nationale militie van 1865. Daaruit blijkt dat 'sGravenhage moet leveren 218 man schappen, Delft 60, Rotterdam 29 L, Schiedam 43, Leiden 94, Gouda 3 5, Dordrecht 54 enz. Het geheel getal man- sohappen dat Zuid-Holland leveren moet, beloopt 1827. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de opéra comique Haydée ou le Secret, voorafgegaan door eene eerste voorstelling der comédie le Paré. Yoor de betrekking van commies griffier bij de Tweeden Kamer der Staten-Generaal zijn ingekomen verzoekschriften va- de volgende heeren Mr. H. A. Piepers, Mr. J. B. van Osen bruggen, Mr. J. P. R. Tak, Mr. B. L. Rasch Mr. J. J Bergsma, Mr. J. C. W. Merkus, Mr. W. A. baron van Ver- schuer, Jhr. Mr. J. H. Singendonck, Mr. H. Keer, Mr. A. H. Pareau, J. P. Sprenger van Eyk, A. L. H. Ising, Jhr. Mr. W. M. de Brauw Mr. R. H. Pekelharing, Mr. N. van IJssel- ateyn en Jhr. Mr. F. A. P. Wittert. Dezer dagen zijn aan autoriteiten en belangstellenden rondgedeeld de memorie en plans, kaarten en teekeningen betreffende den aanleg van een zeehaven te Scheveningen in verband met een spoorweg van daar naar Almelo, welkeen en ander vroeger is ingediend aan Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken, door de aanvragers om concessie de heeren baron de Vintcent, senateur; markies de St. Ainand, grondeigenaar; Comment, oud-notaris, allen te Parijs, ia vereeniging met den heer Revius te 's Hage. Het doel is de aanleg van een binnen- en buitenhaven, geschikt voor groote schepen en transatlantische stoomvaart en aansluiting van de residentie over Woerden, Utrecht, Amersfoort, Al melo en van daar met den staatsspoorweg over Rheine aan het Duitsche net. De aanvragers verlangen geen renteguaran- tie of subsidie van wege het Rijkde provincie of gemeente doch alleen afstand van omliggende of intedijken gronden zoowel tot het maken der havens met wat daarbij behoort, als tot vergrooting van de bebouwde en niet bebouwde kom der gemeentewier groote uitbreiding in het plan een hoofdbestanddeel uitmaakt. Te Utrecht is 11. Maandag overleden de gepensioneerde generaal-raajoor van Boecopvoormalig kommandant van het corps Vrijwillige Jagers der Leidsche Hoogeschool. Zondag is in de R. C. kerken van het aartsbisdom van Utrecht en van het bisdom van 's Hertogenbosch de Pauselijke encyclica afgekondigd, op last van den aartsbis schop van Utrecht. De Nederl. Handel-Maatschappij heeft tegen 22 Maart te Amsterdam in veiling aangeslagen 76,800 Kranj. Java- Suiker, en tegen 15 Maart te Rotterdam 81,700 balen Java- en 4800 balen Padang-Koffij. Men meldt, dat eenige Nederlandsche studenten aan zienlijke giften hebben gezonden tot ondersteuning der nage laten betrekkingen van Proudhon. Met leedwezen verneemt men dat de heer C. van der Does zijn ontslag heeft ingediend als onderwijzer aan de Kouinklijke muziekschool te 's Hage. De door het prov. gerechtshof van Gelderland ver oordeelden Lehman c. s., wegeds den moord op den oud pastoor Leus te Neede begaan ter dood veroordeeld, en wier beroep in cassatie dezer dagen werd verworpenhebben een verzoekschrift aan den Koning ingediend ter bekoming van gratie van de doodstraf. Dingsdag morgen is namens mevr. de wed. Pruimers, geb. baronnesse van Dedemappèl aangeteekend tegen het den 15den dezer uitgesproken vonnis der arrondissements rechtbank te Zwollewaarbij zij is veroordeeldom haar minderjarig kind onder het opzigt van den voogd, den heer N. Pruimers, te stellen. De Waal, de Neder-Rhijn de Lek en de Boven-Maas zijn thans geheel van ijs bevrijd. In den Gelderschen IJssel is thans ook te Westervoort en te Kalerveer het ijs losgegaan en doorgedreven te Kam pen zat den 26steu het ijs echter nog vast, In de nabijheid van het kasteel Biljoen, bij Velp, Werd in de jongstverloopene week een wilde zwaan ge schoten. Zondag morgen gebeurde te Zutphen een ongeluk: De goederenstoomboot Gelderland moest door het open vak der noodbrug stoomen, doch aangezien het dikke kabeltouw, waarlangs de pont over de rivier giert, daarvoor in den weg was liet men dat in het water zakken waarna de boot er over stoomde. Nu zoude men het touw met een kaapstan der weder in de hoogte halen en stak dientengevolge een paar houten door genoemd werktuig waaraan eeenige man nen begonnen te draaijen. Plotseling brak een dezer houten als te oud zijnde af, de kaapstander draaide terug en met een der andere stokken kreeg een werkman een slag tegen het hoofd dat het bloed hem uit de ooren spatte; een an der kreeg een slag in de zijde. Zij werden beiden naar het gasthuis gebragt waar de eerste, naar men zegt, reeds over leden is; de ander moet ook zeer bedenkelijk zijn. Een er van is getrouwd en heeft verscheidene kinderen, de ander was nog ongehuwd. Uit Waalwijk schrijft men van 25 FebruarijAls een bijzonderheid, die welligt verschrikkelijke gevolgen had kun nen hebbenkan worden medegedeelddat gisteren eenige landbouwers den zoogenaamden overlaat doorwadendeom zich naar de Waalwijksche weekmarkt te begevenop hun nen weg ontmoetten een ijsscholdie noordwaarts op en dus dwars over den klinkerweg stroomde. Om geen tijd te verliezen den doorgang van deze zeer groote ijsmassa niet willende afwachten9tapte men door en bijgevolg op het ijs, met het doel om aan de andere zijde weer op den over stroomden steenweg aftestappen. Dan men had buiten de snelheid van den stroom gerekenddie in weinige oogeu- blikken de schots had overstuwdzoodat men zich haas tende en springende van een nat pak en mogelijk van ergere gevolgen moest redden, terwijl een der passagiers zjju voor de markt bestemde boter in den steek moest laten. Dingsdag avond is in den Doelendoor het detache ment veld-artillerieter viering der heugelijke verjaring van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, een luisterrijk assaut gegeven. Het feest werd bijgewoond door autoritei ten, officieren, ook der schutterij en vele genoodigden. Wy aohten de beschrijving van het assaut overbodigmaar bren gen hulde aan allen die hebben medegewerkt, aan de mu ziek ook aan de jongens der Kweekschool voor Zeevaart. De luitenant Boogaardaan wien de leiding der Schermschool is toevertrouwd, komt alle eer toe voor het organiseren van dit feest. Door den gouv.-gen. van Nederl.-Indië zijn a. a. be noemd tot 2de commies bij het algemeen beheer der pos terijen C. H. W. d'Artillait Brill; tot controleur der 3de kl. G. H. Blankentot 2de luit. bij het garn. bataillon van Riouw de fourier C. P. Roskes; tot kapt. bij het 6de bat. den lsten luit. J. P. Smagge en den lsten luit.-adj. G. F. van Huls; - verleend een tweejarig verlof wegens ziekte aan den 2den luit. ,C. J. J. van Kempen. - Het algemeen overzigt van het Bat. Hand'bl. behelst o. a. het volgende De O. I. maatschappij van administratie en lyfrente heeft de regering van Ned.-Indië doen aommeren tot betaling eener som van byna f 850,000 zijnde het bedrag der taxatie waarvoor de regering de suikerfabrieken Tjömal en Band- jardawa, wier contracten geëxpireerd en niet verlengd wa ren, van die maatschappij overnemen zoude, na de uitbe steding dier ondernemingen, waarbij zich geen enkele in schrijver heeft opgedaan weigert de regering thans boven genoemde som aan de maatschappij te voldoen. Een merkwaardig proces zal waarschijnlijk het gevolg dezer weigering zijn. Iu het overzigt van de Java-Bode leest men De hoofdingenieur der spoorwegen, de heer de Bordes, is thans te Batavia, naar men wilom nader het terrein voor den spoorweg Batavia-Buitenzorg te inspecteren. De begrooting van kosten over de geheele geconcessio- neerde lijnen Samarang-Vorstenlandenis naar Holland op gezonden. Daaruit blijkt, dat het kapitaal der Maatschappij toereikende is. De regens doen geen nadeel aan de aarden- baan. Spoedig zal het materieel zijn aangekomen en zal men alsdan terstond tot het berijden van den thans bestaanden weg kunnen overgaan. De aardenbaan der eerste sectie is voltooid over 2 8000 el lengte. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 40°. Woensdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 38", 's middags te 12 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 40°.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2