r N°. 1 545. Woensdag 1 Maart. .AVI 865. Ben vijfjarig bestaan. Na het afleggen van een verren togt is men geneigd tot rust en als men op die reis vele ontmoetingen heeft gehad, wil men gaarne een blik werpen op den afgelegden weg, opdat ons helder voor oogen sta, wat men ondervonden heeft en die ondervinding is de beste leermeesteres. - Zóó is het ook met onsnu het Leidsch Dagblad vijf jaren heeft bestaan, daar het voor het eerst op 1°. Maart 1860 het licht zag en dagelijks uitgenomen de Zon- en Christelyke Feestdagenin het licht verscheen. Onder goed en kwaad gerucht heeft het dien vijfjarigen togt volbragt en treedt weer een nieuwen jaarkring in. Onder goed en kwaad gerucht, - dat is het lot van ieder een die aan den weg timmert en niet schroomt rondborstig zijn oordeel te uiten over alles wat in zijne omgeving voor valt. Als eene dagelijksche nieuwsbode van wat op maat schappelijk gebied gebeurt en bepaaldelijk voor Leiden van belang is voorziet het Leidsch dagblad in een behoefte die zich 't meest en zeker nog veel meer dan vóór het be stand zou doen gevoelenals het ophield te bestaanal is het ook, dat het soms openbaar maakt, wat geoor loofd is, maar niet altijd door iedereen voor openbaarheid wenschelijk wordt geacht. En dat die belangstelling nog be staat en blijft toenemenbewijst wel het aanzienlijk aantal abonnenten eD leeslustigen die het teltzoodat het door alle standen dagelijks gelezen wordt, en hoogst zeldzaam zich de klagt liet hoorendat het iets behelsde, wat strij dig is met den eerbiedverschuldigd aan de godsdienstige begrippen van anders denkenden. Maar het dagblad had toch een godsdienstige zoowel als staatkundige kleur! Gewis, evenwel met geen ander doel dan de opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden werd dagelijks met zorgvuldigheid medegedeeld het binnen- en buitenlandsch nieuws. De ondersteuning, die de uitgever ondervond van het gemeentebestuur, van gevestigde instellingen en openbare ligchamen, van geabonneerdenvan stadgenooten en vreem delingen was niet gering en moet dankbaar worden erkend. Een blad, dat zich in de eerste plaats de behartiging der plaatselijke belangen en het bespreken der verschillende ge- wigtige zakendie daartoe betrekking hebbentot doel heeft gesteldmoet ook van tijd tot tyd in hoofdartikelen de pu blieke opinie trachten voortelichten en te leiden. Binnen Leiden zijn in de verloopen vyf jaren geschillen ontstaan die daartoe aanleiding en stof gavenmaar ook op staat kundig en staathuishoudkundig gebied ontbrak het niet aan overvloedige gelegenheid om het woord te nemen. Kon het anders, of in den strijd der hartstogten en mee ningen moest een kalm en onpartijdig oordeel aanstoot lij den omdat men ongaarne de waarheid in hare naaktheid ziet voorgesteld? Onze staatkundige beginselen en godsdien stige overtuigingen waren met een scherpe lijn afgescheiden en waarom het niet rondborstig verklaardonze begrippen betreffende scheiding van Kerk en Staat radicaalterwijl op vrijheid van godsdienst en geweten door ons werd aan gedrongen het recht der godsdienstige gezindheden onver holen erkend en de dageraadsman zoowel als den Protestant de Israëliet zoowel als den Roomsch-Catholijk een recht van bestaan en bescherming werd toegekend, dat niet en door niemand mag worden miskend of aangerand. Hebben we ons de ongenade van een kerkelijk gezag op den hals gehaald, 't was omdat we strijd voerden tegen oligarchie en over- heersching op een gebieddat veeleer een democratisch dan een despotisch bewind tot eigendom melijk karakter bezitten moest, op grond van wording en ontwikkeling. Misschien gaf nog veelmeer aanstoot de vrijheid die ver leend werd aan bekende personenom in naamlooze artike len hunne gedachten meeningen en wenschen uittedrukken. Als de toestand der Maatschappij immers en vooral binnen Leidendaarvoor rijp is geworden zal het noodig zijn de plaatsing te vergunnen alleen op voorwaardedat ieder in zender zijn stukken onderteekent. Die de taak op zich neemt vanjde redactie van een blad, /f: LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cent9. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.76. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. i Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te] 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 's namiddags.Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand Rijks-Telcgraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u, 30 m. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aecijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4—-7 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1