Ten vervolge op zijn bekendmaking nopens de zich noemende Ida Augusta Schroder, huisvrouw van Peter Hein - rich Eost, berigt de proc.-gen. in Zuid-Holland, dat hem van verschillende zijden uit Duitschland is geworden het signalement en portret van een aldaar zeer bekende land- loopster, genaamd Marie Wilbelmina Vahle, uit Wetten in Waldeck, geboren den 4den Maart 1825; en dat het hij onderzoek op de meest overtuigende wijze, niettegenstaande de ontkentenis van bedoelde gedetineerdeis geblekendat zij dezelfde persoon is welke onder den naam van Vahle, in Duitschland bekend aldaar herhaaldelijk is veroordeeld en op 27 Julij 1864 uit de gevangenis te Gernsheim in het Groothertogdom Hessenalwaar zij wegens ophgting in hechtenis was, is ontvlugt. Curatoren van het Athenaeum te Deventer hebben voor de openstaaude betrekking van hoogleeraar in de Grieksche en Latijnsche letterkunde aan den Gemeenteraad voorgedra gen Dr. J. J. Cornelissen te Leiden en Dr. H. F. Karsten te Amsterdam. In strijd met hetgeen wel eens beweerd wordt, dat de oude examinatoren voor de adspiranten van plattelands- heelmeesters toegevend genoeg zijn om ieder doortelaten die zich haast om examen te doenuit ang9t voor de te wachten nieuwe wet op de geneeskunst, kan dienen, dat bij de commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Noord Brabant voor het laatst gehouden examen zich hebben aangemeld 11 adspirantenvan welke niet één is gead mitteerd. De vlag op de heistelling kondigde Vrijdag 11. te Amsterdam aan, dat de laatste paal geslagen was voor het in aanbouw zijnde Amstel-Hötelnaast de Hoogesluis al daar; het optrekken der funderingwerken zal thans met kracht worden voortgezet. Het grootsche gebouw, voor 200 gasten bestemdzal een sieraad der hoofdstad wordenen tevens voorzien in de behoefte aan een ruim en geheel naar de eischen van onzen tijd ingerigt hotel. Men dankt ook deze verbetering weder aan den yver van Dr. Sarphati. Uit Bavestein schrijft men dd. 22 dezer: De vuur bol die voor 8 dagen des avonds om 6 uur in den Haag en omstreken uit het N. O. naar het Z. W. werd waarge nomen, is ook hier gezien op hetzelfde tijdstip en onder dezelfde omstandigheden. Met dien van verleden jaar was het verschildat hij zich nu lang9 den horizont bewoog en welligt daardoor geen invloed had op de avondschemering en ook geen geluid van 'zich gaf. Een tweede zeer vreemd verschijnselwaarvan men zich geen tweede voorbeeld herinnert, i9 hier twee dagen later gezien op hetzelfde uur. Bij een helderen volmaakt wolkeloozen hemel vertoonde zich in de nabijheid der avondster een blin kend verschijnsel ia de gedaante van een slang met sterke en regelmatige bogten en ter lengte van omstreeks tien graden, de kronkelingen niet medegerekeud. Het bleef op dezelfde plekverbleekte en was tien minuten later geheel verdwenen. Men tracht dit verschijnsel te verklaren door aantenemen dal zich daar een vederwolk bevond, wier ijs kristallen de stralen der zon bereids voor goed ondergegaan al tintelend weerkaatsten. Een ijskruijingzooals te Vollenhove (Overijssel) in geen eeuw plaats had werd aldaar 11. Maandag waargeno men. In korten tijd stapelden zich 12 ijsbergen op elkander, waaronder van 10 el hoogte. Deze ijsgang heeft belangrijke schade aan de Zeeweringen veroorzaakt; de in het vorige jaar ingeheide paalwerken welke aan het dijkdistrict p. m. f 25,000 gekost hebben, zijn gedeeltelijk afgeschoven en de staande gebleven zoodanig verzetdat allen op nieuw zullen moeten worden ingeheid. Ook de ingang tot de haven is zwaar beschadigd en met ijsduinen overdekt; terwijl de baak en circa twintig ellen paalregel geheel zijn afgeschoven. De daar te huis behoorende visschersvloot van 56 zeilen, zal ongetwijfeld nog wel 3 a 4 weken moeten wachten, alvorens in de omstreken de netten te kunnen uitwerpen. Ook te Blan kenham en op Schokland zijn de paalwerken voor het grootste deel door het ijs afgemaaid. De veerman van het Slikkerveer op Kampen gitig Don derdag avond met een passagier over, toen het ijs de boot roe- devoerde in doodsangst bragten beiden den nacht door, totdat het 's morgens om 4 uur aan de bewoners van den Zaag ge lukte, beiden op levensgevaar af, te redden. In den vroegen morgen van Vrijdag 11. is te Harlingen in een naauwbebouwde buurt nabij de Groote Kerk, in een pakhuis dat tot vlasbraken werd gebruikt, een geweldige brand uitgebarsten, waardoor ook de belendende gebouwen groot gevaar liepen en beschadigd zyn. Men is er in ge slaagd deze laatsten grootendeels te bewaren maar het pakhuis is geheel een prooi der vlammen geworden. In de Haarlemsche Courant wordt thans te huur aan geboden een boeren-hofstededie, met afwijking van de gewone namen, Nooit gedacht, Weltevreden enz., gedoopt isO mensch UUUUUUUU God. Toezegging van beroep bij de Hervormde gemeente te Soesterberg is gedaan aau den kandidaat J. Gaukes van Knotnerus. De Thermometer van Fahrenheit teekendc alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 35°, te 10 uur 131°. Zondag morgen te 5 uur' 31°, te 8 uur 34°, 's middags te 12 uur41c, 's namiddags te 4 uur 38°, te 5 uur 38°, te 8 uur 39°, te 10 uur 39°. Maaudag morgen te 5 uur 3 9°, te 8 uur 40°, 's middags te 12 uur 43°, te 4 uur 41°. Buitenlandsch Nieuws. Het 11. Donderdag te Mannheim gehouden reizend Casino, dat door 3000 buitenlanders werd bijgewoond, is door volksmassaas uiteengejaagd en op de vlugt naar Lud- wigshafen vervolgd. De rust is intusschen weder hersteld geworden, Te Wilsem op de Hanoverscbe grenzen hield een we duwenaar verkeering met een weduwegewoonlijk kwam zijn zoon hem 's avonds halen en was jegens zijn aanstaande moe der herhaaldelijk zoo vriendelijk, dat de zoon ten slotte den vader de loef afstak en met de weduwe trouwde. Maar de vader daarover vertoornd ging toen zijn hof maken aan de dochter der weduwe, met dat gevolg dat zij ook eenige da gen geleden in het huwelijk zgn getreden. Het aantal der lijders aan de kinderpokken is te Ber lijn weder sterk toegenomen. De president van politie heeft openlijk tot het doen van revaccinatie vermaand. De brandin het prachtige residentieslot te Brunswijk Donderdag avond te half negen uur uitgebroken in een ka mer van den linkervleugel, terwijl in den voorsten vleugel het bal was aangevangen, nam met zulk een verbazende snelheid toe, dat er aan geen blusschen te denken was. Al les werd vernield en verwoest, maar over het ontstaan van den brand is nog niets met zekerheid te zeggen. In de verschillende provinciën van Oostenrijk heerscht een treurige stilstand in handel en Dij verheid. Het aantal faillissementen is voorbeeldeloos groot en daartoe behooren allerwege velen der sedert langen tijd gevestigde en mee9t soliede huizenwelke op hunne beurt velen van minderen rang medeslepen. Te Bonnetillo in Spanje werden onlangs twee jonge mannen ter dood veroordeeld, omdat zij gedurende een ge weldige sneeuwbui, toen zich niemand op de straat ver toonde, een persoon hadden vermoord en geplunderd. De Koningin schonk hun gratie; doch hetzelfde element dat de misdaad begunstigde, heeft op merkwaardige wijze hun ook den dood berokkend. De telegrafische dépêche, waarmede het bevel werd medegedeelddat de terechtstelling niet moest plaats hebbenwerd door een Bneeuwstorm opgehouden en kwam eerst twee uren na hunne terechtstelling aan. - In de Stad Toula, van ou<is door hare handwerks- riyverheid beroemd, werden ten jare 1863 niet minder dan 5 8 werkplaatsen gevonden, waar men zich uitsluitend met het vervaardigen van voorwerpen uit koper bezig houdt, eu die aan ruim 1200 handwerkslieden arbeid en brood ver schaffen, alsmede 21 anderen, alleen voor het vervaardigen van klein smidswerken nog een aantal fabrieken en trafie ken van verecbillenden aard. Op het bal der Tuileriëu te Parijsdat in de vorige week plaats had, droeg de Keizerin een prachtig wit satij nen kleed; H. M. heeft, even als de Keizer, een geruimen tijd op het feest vertoefd. Te Bourges heeft bij een brand een voorval plaats gehad dat zeker zonder wederga is. Een der spuitgasten was, toen de spuiten reeds aan het werk waren geweest en

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2