Buitenlandsch Nieuws. sprak voor den bloei der Nederlandsche Marine en voor de Vereeniging. Die toespraak werd door verschillende feest dronken gevolgd. De Vereeniging telt een 40tal leden. Men verneemt, dat de militaire autoriteit te Arnhem bezwaren heeft ingebragt tegen de eventuele uitvoering van het voornemen van het gemeentebestuur tot plaatsing der hoo- gere burgerschool op het Willemsplein en daarbij heeft aan gevoerd dat dit plein voor exercitiën vooral van de artillerie niet gemist kan worden. Maandag overleed te Loenen, na een korte ongesteld heid in den ouderdom van 34 jaar, de heer A. Francken Az. Eerst sedert Mei des vorigen jaars was hij deurwaarder bij het kantongerecht aldaar; doch, hoe kort ook, had hij al reeds, èn door zijn kunde, èn door zijn trouwe, eerlijke en naauwgezette pligtsvervullingde achting van dat collegie verworven en genoot hij het vertrouwen der justiciabelen. Zijn verlies wordt zeer betreurd, zijn naam zal steeds met eere genoemd worden. Zondag overleed te Utrecht, in 9 7jarigen ouderdom de heer C. H. Scliober, gewezen kapt.-adjudant van Daen- dels in Noord-Holland, ten jare 1799 in den strijd tegen de Engelschen en Russen. Heden Woensdag morgen is te Warmond in den ouder dom van 74 jaren overleden Mr. C. B. Nederburghlid dei- Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De wisselwachter aan het station der Rijnspoorweg maatschappij te Utrecht, door wiens schuld in de vorige maand een naar Rotterdam vertrekkenden trein tegen een stilstaande van Amsterdam is gestootenwaardoor gevaar voor de reizigers ontstondis door de arr.-rechtbank te Utrecht veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 6 weken. Het vuilnis te Groningen in 1864 verzameld heeft meer dan ƒ46,000 opgebragt. Zaturdag avond had te Groningen een droevig voorval plaats. Een korenpakhuisknecht werd als naar gewoonte hij drukte van werk zijn middageten gebragtmaar 's avonds bij het naar huis gaan werd hij door ziju patroon betrapt, dat hij in 't voorwerpwaarin hem ziju middageten was gebragt, een kleine hoeveelheid wilde medenemen. Dadelyk uit zijn werk ontslagen wordende, met bedreiging dat dit feit ter kennis van de politie zou wordenschijnt hij daar in een wanhopigen toestand te zijn gebragt, want te huis komende maakte hij zijn vrouw met het gebeurde bekend, die zich naar den patroon spoedde, om zoo mogelijk ver giffenis te erlangen. Terugkomende vond zy haar man met den dood worstelende, daar hij door middel van arsenicum zich had vergiftigd. Geneeskundige hulp kwam te laat. Op SljarigeD leeftijd stierf hij. Een droevig ongeluk heeft dezer dagen to Wouw plaats gehad. Het vierjarig dochtertje van Josephus Broos, wonende aldaar, is op een jammerlijke wijze om het leven gekomen. Omstreeks twee ure des namiddags waren de ouders uitge gaan om hout te rapen terwijl zij hunne drie kinderen waarvan het verongelukte het oudste wasin de woning achterlieten. Aan den haard was geen vuurdoch wel in een stoof waarop het genoemd meisje gezeten was. Toen de ouders ten half vier ure wederkeerden vonden zij hun doch tertje op den vloer voor de stoof liggen, terwijl hare klee deren in brand stonden; met den raeesten spoed trachtte men met behulp van water de vlammen te blusschen bet geen ook weldra gelukte, doch eenige oogenblikken later gaf het kind, ten gevolge der bekomen brandwonden, den geest. Zondag avond tusschen tien en elf ure is te Nijme gen een manspersoon (vermoedelyk een kanonnier) in de rivier de Waal gevallen en Verdronken. Op het geschreeuw zijn verscheidene menschen te hulp geechotenmaar te laat. Onder dezen bevond zich ook een dienstmeiddie zich te veel voorover boog om te kijkendaardoor haar evenwigt verloor en mede in de rivier stortte. Ook zy is verdronken ondanks de pogingen tot hare redding aaDgewend. In den Cosmos komt de volgende Parijzer policie- verordening voor, aangaande het gebruik van petroleum, die in ons land ook zekere bekendheid verdient. De gezuiverde petroleum is bijna kleurloos. Haar soorte lijk gewigt, of gewigi per kan, is 8 Ned. oneen. Petroleum jn een schoteltje gegoten en met een brandenden zwavelstok aangeraakt mag niet ontvlammenzelfs niet als men den brandenden zwavelstok er boven op werpt. Lampen. De glazen of porseleinen oliebak mag geene scheuren hebben waardoor petroleum naar buiten kan drin gen. De bak moet meer olie bevatten dan er op eenmaal in kan verbranden, opdat hij niet geheel ledig worde, en zich met petroleumdampen vuile. Doorschijnende oliebakken zijn beter dan gekleurde ondoorschijnende. De wanden van den bak moeten tamelijk dik zijn; de brander moet er niet los op gezet, maar met kit (gips en gom) er op vastgehecht zijn. De voet moet zwaar en breed zijn opdat de lamp niet om- valle. Bij het gebruik moet men den bak vóór het aansteken van het licht, goed sluiten. Is de petroleum verbrand, dan moet men de lamp uitblazen en laten afkoelenalvorens haar op nieuw te vullen. Bij een warme geopende lamp moet men niet te digt met het licht komen. Breekt bet lampenglas, dan dooft men het licht aanstonds uit. Om brandende pe troleum te blusschen is aarde, aseh en zand beter dan wa ter. By het branden van eenig ligchaamsdeel moet men tot de komst van een' geneesheerde wond met doeken met koud water bedekken. Als een bewijs, dat voor den verschen visch een hooge ongekende prijs, bij den vischafslag aan het strand te Sche- veningen betaald wordt, kan dienen, dat koopers voorden rog niet minder dan 6 0 cent per stuk besteden. Nu kan men nagaan wat de tarbot en de levende tongen geldeu. Het is reeds gebeurd, dat voor de eerste meer dan 10 be steed is. Meu verneemt uit Groningen, dat de commissie, die voor eenige dagen het plan heeft gevormd, om aan Ds. Alb. van Toorenenbergen die voor de beroeping naar Delft heeft bedankt, voor dat bedanken een blijvend aandenken te geven, 11. Donderdag avond besloten, om bedoelden pre dikant voor de door de ingezetenen op een daarvoor aan geboden lijst bijeengebragte ƒ710, een zilveren schenkblad ter waarde van ƒ110 aantebieden en hem het overige in contanten ter hand te stellen. De kerkeraad der Waalsche gemeente te Groningen heeft uit het te voren opgemaakte drietal beroepen den heer J. A. Stoop, predikant bij de Waalsche gemeente te Nij megen. Door de maasledematen der Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente te Groningen is, uit het reeds ge melde drietal, tot predikant beroepen Ds. J. Gispen, pred. te Kampen. Zondag 11. is in al de R. C. kerken afgekondigd een officieele vertaling van de jongste Pauselijke encycliek, met een gedeelte van de daaraan toegevoegde korte opgaaf der voor naamste dwalingen van onzen tijdhet overblijvend gedeelte der veroordeelde dwalingen zal op den volgenden Zondag worden voorgelezen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 34°. Woensdag morgen te 5 uur 31°, te 8 uur 34®, 's middags te 12 uur 40°, 's namiddags te 4 uur 37°. Een spoorwegongeluk vond wederom plaats aan een der stations tusschen Antwerpen en Rotterdam. Tijdens men bezig was den trein tot vertrek gereed te maken, snelde een locomotief voorbij, waardoor een man en vader van zes kin deren het leven verloor. De machinist van een der goederentreinen welke den 31sten December des vorigen jaars te Roisdorf tegen elkan der stootten, bij welke gelegenheid zes goederenwagens ver brijzeld werden en een schade van 10,000 thaler veroorzaakt werdis thans door de correctionele rechtbank wegens na latigheid in de waarneming zijner betrekking tot vier maan den gevangenisstraf veroordeeld en ongeschikt verklaard ver der als spoorwegbeambte dienst te doen. Naardien de getrokken vierponders, als ligt veld geschut, zoo zeer aan de verwachting beaDtwoord hebben, bestaat het plan om in Pruissen ook de rijdende artillerie, geheel of teu deele, met dit geschut te wapenen, en zul len derhalve, bij wijze van proefneming, eenige vierponders aan de rijdende artillerie verstrekt worden. Overigens wil len ook»eenige Zuid-Duitsche Regeringen, zoo als Wurtem-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2