Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. 8choone en nuttige maar't hangt ook af van de individualiteit die zich doet gelden. Er waren en zijn binnen Leiden en. kele gebouwendie wat bouwstijl betreft overeenstemmen. Het Academiegebouw met zijn observatorium de Wittepoort met haar toren het Museum van Oudheden met zijn dak gewelfzij zijn aantrekkelijk voor hen, die smaak vinden in een verschillende onder- en bovenbouw, al is het ook van jaren en in stijl. Elke hamerslag die daartegen wordt ge- rigt, is oen blijk van sloopingswoede en daaraan wil men j dat de meerderheid van onzen Gemeenteraad lijdt. Een krach tigaanbevelenswaardig middel tegen die ziekte is welligt daarin te vinden, dat bij de aanstaande zuivering, die den Gemeenteraad door de verpligte aftreding van een derde deel kan ondergaan een element der Commissie van de Konink lijke Academie van wetenschappen voor de overblijfselen der vaderlandsche kunst in den Raad wordt opgenomen en een nieuw beginsel vertegenwoordigd. Een stormachtige westewind kan daarvoor uitstekend dienstig zijn. Dat zou wel een teeken wezen dat de kiezers ten minste //niet stilzwijgend berusten bij het sloopen der poorten," maar ook dat zij recht lieten weder varen aan den ijver en het talent van een voor de belan gen der gemeente zich in de bres stellend wetenschappelijk stadgenoot. Zulk een welsprekend antwoord laat zich wachten op de veelbeteekeueode vraag: Quo usque? voor en aleer de vrien delijke uoodiging wordt gedaan tot //eene wandeling door de stad, om de voortbrengselen der Leidsche bouwkunst van onze dagen een weinig bedaard en met aandacht in oogen- schouw te nemen." Z. M. heeft bij gelegenheid van 's Konings verjaar dag nog benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon den luit. ter zee van de 2de kl. D. G. E. Wolterbeek Mul ler, en tot ridders dier orde de luit. ter zee van de 2de kl. A. J. Thurkow en P. Wittop Koning. - Z M. heeft benoemd tot waterschout te Amsterdam F. P. du Rieuluit. ter zee 1ste kl., insp. over het loods wezen in het 1ste distr. te Groningen; tot secr. der com missie van adm. over de gevangenissen te Hoorn G. H. Bast, secr. der gemeente Hoorn den gepens. offic. van gez. 2de kl. van het leger in N.-Indië A. G. Wildeman tot offic. van gez. 2de kl. voor de dienst der Nederl. bezittingen ter kuste van Guinea, en den offic. van gez. 1ste kl. voor de dienst der Nederl. bezittingen ter kuste van Guinea C. L. Daniels, op verzoek, onder toekenning van den titulairen rang van eersten offic. van gez. 2de kl. eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Z. M. heeft benoemd den generaal-majoor bij het leger in N.-Indiè A. J. Andresenkommandant van de tweede mil. afd. op Java, HD. adj. in buitengew. dienst, tot luit.- gcn. en komm. van dat leger, een en ander met ingang van den dag in de maand April 1865 waarop de luit.-gen. C. P. Schimpf het bevel over meergemeld leger zal nederleggen voorts den gen.-maj. bij het leger in N.-Indië J. A. Wale- sonkomm. van de eerste mil. afd. op Java, tot Zr. Ms. adj. in buitengew. dienst. Z. M. heeft het contingent der Nationale Militie voor de ligting van 1865 bepaald op 10,000 mau voor de dienst der landmagt en 400 voor die der zeemagt. Het dinerZondag ter eere van den verjaardag van Z. M. den Koning door den Minister van Buitenl. Zaken, den heer Cremersgegeven, was buitengewoon prachtig; het werd door de leden van het corps diplomatiquede Ministers en hooge staatsambtenaren bijgewoond. Vele feest dronken, op het welzijn van Z, M. ingsteld werden met geestdrift beantwoord. - Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Zierikzee den heer J. K Boeije, bewaarder der hypotheken en van het kad. en der scheepsbew. en ontvanger der registr. en dom. te Zierikzee met vergunning om die beide betrekkingen gelijktijdig waar te nemen. De heer J. F. Zurmuhlenvice-consul van Oostenrijk te Nieuwediepis benoemd tot ridder van de Frans Jo» seph-orde. De Hooge Raadkamer van strafzakenheeft heden Dingsdag verworpen de beroepen in cassatie van 1°. H. Kor- tekaas tegen een arrest van het hof in Zuid-Holland waarbij hijwegens onzedelijke handelingen gepleegd ten aanzien van weesmeisjes, is veroordeeld tot vijftien jaren tuchthuisstraf; en 2°. H. Lehmans c. s. tegen een arrest van het hof in Gelderlandwaarbij zij zijn schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis door meer dan één persoon voorzien van wapenenen voorts door middel van binnen- en buitenbraakopgevolgd door moed willigen manslag en deswege veroordeeld tot de straffe de9 doods. - Maandag avond werd in den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage de algemeene repetitie gehouden van de nieuwe groote opéra Roland a Roncevauxwaarvan de eerste voorstelling Woensdag zal plaats hebben. Niets wordt gespaardom deze opéra met den grootsten luister op te voeren. Het koor is tot dat einde buitengewoon versterkt. Men verneemt, dat voor de opengevallen hoogleeraars- plaats in de letteren aan het Athenaeum te Amsterdam bijzonder in aanmerking komt Dr. Th. A. Jorissen, te Haarlem. De voorgenomeu bijeenkomst van studenten der Leid sche, Utrechtsche en Grouingsche academiën, heeft 11. Vrijdag te Amsterdam in het locaal Frascati plaats gebad. Aan dit verzoeningsfeest hebben oDgeveer 150 studenten deelgeno men voor meer dan de helft uit Leiden. Uit Utrecht is Maandag middag bij de directie voor de stormsignalen te Rotterdam aanschrijving ontvangen om den kegel te hijschen mei de punt naar boven en daaron der den cylinder. De beteekenis is, gevaar voor N. W. storm. De Maas voor Rotterdam is vol drijfijs. De overtogt aan de veeren en te Dordrecht is door den zwaren ijsgang geheel gestremd. Voor Arnhem rertoonde zich Maandag weder drijfijs. Zondag voormiddag is het ijs in den IJssel voor Wester voort losgeraakt en doorgedreven. Volgens de jongste berigten vertoonde zich op de boven- rivieren weinig drjjfijs. Van Terschelling wordt berigtdat aldaar de post- schipper W. Klijn met de bemanning van de postschuit ge lukkig zijn aangekomen; na met het ijs naar zee te zijn ge dreven is het hun met groote inspanning gelukt de haven van Terschelling te bereiken. Te Franeker hielden de korendragers een hardrijderij op schaatsende overwinnaar bekwam een varkenskop en elk der deelnemers een portie eetbare waar. Zondag is op de Bleekerslaan te 's Hage het lijkje van een voldragen pasgeboren kind van het mannelijk ge slacht gevondengewikkeld in een zwarte doek. - De heer P. J. van Griethuysenkaud. tot de H. dienst, thans te Hollandsche Veld (Drenthe), heeft een beroep ontvan gen naar Paesens (Friesland). Naar men verneemtheeft Ds. F. Haverschmidtpred. te Schiedam, verzocht voor het beroep te Arnhem verder buiten aanmerking te blijven. Zondag avond waaide de hoed van het hoofd van zeker persoon, die de Hoogstraat alhier passeerde, en, z(jn hoofddeksel van het ijs willende halen, op het punt stond van te verdrinkenzoo er niet spoedig hulp was gekomen en door de aan het water uitkomende kelder van een der huizen op de Hoogstraat zijn redding was gelukt. -r- De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 34°. Dingsdag morgen te 5 uur 31°, te 8 uur 34°, 's middags te 12 uur 37°, 's namiddags te 4 uur 35°. Den 19den Januarij jl. vertrok Zr. Ms. fregrat Adolf Hertog van Nassauna te Rio-Janeiro op de vriendelijkste wjjze te zijn ontvangen naar Batavia. Niet alleen is Z. Exc. de tegenwoordige Minister van Ma rine, de Staatsraad de Pinto-Lima, aan boord geweest, maar ook Z. M. de Keizer van Brazilië heeft, op de ontvangen informatiën van zijn Minister, een bezoek aan boord van dien oorlogsbodem afgelegd, Z. M. werd door den kom-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2