N°. 'i 539. Woensdag 22 Februarij. A". 1865. Het sloopen van poorten enz. In weerwil van de herhaalde mededeeling van anonyme brieven betreffende het sloopen van de Wittepoortheeft de letterkundige afdeeiing der Koninklijke academie van weten schappen geen belangstelling in die zaak betoond. Men heeft die mededeeling in twee zittingen voor kennisgeving aan genomen of lievermen is overgegaan tot de orde van den dag. De onbekende briefschrijver heeft zich niet open baar gemaakt en schijnt de duisternis liever te hebben dan het licht. Zoo er sprake was van historische of architectoni sche waardedat wetenschappelijk ligchaam zou niet geaar zeld hebben zich met de zaak te bemoeijenof daarover een oordeel uit te spreken. Nu was het een storm in een glas water. Tot nog toe is geen sprake van het sloopen van nog andere poorten; maar wie zou er bezwaar in vinden, dat de Galg- of Morschpoort werd afgebroken P Het gezigt op de Galgstraat van de zijde der Beestenmarkt zou er niet leelijker door worden. Kunstwaarde bezit de poort evenmin als geschiedkundige herinneringen zich daaraan verbinden. De Rijnsburgsche-, Zijl- en Hoogewoerdsbinnenpoort zouden wij daarentegen niet gaarne missen. Zal de ingang der stad, daar waar de Wittepoort stond door het nieuwe plan worden verfraaid? Die vraag moet door ons nog beantwoord worden. Bij de beraadslagingen van den Gemeenteraad over dat plan op 2 7 October 1864 hebben zich enkele stemmen doen hooren vóór het behoud van de poort en zich beroepen op de triomfboog te Parijsmaar overigens vond men het goed dat de straatweg juist over het Noordeinde zou liggen. De steenen brug over de Singelgracht verkeert in zulk een slechten en vervallen toestand, dat wel ligt over een paar jaren een be langrijke herstellingzoo al niet een geheele vernieuwing zou noodig zijn. De kromme lijn was geen misstand toen zij leidde naar de buitenpoort; maar nu die was gesloopt, moest de weg van net Noordeiude voortgezet worden in de rigting van de Wittepoort, rechtstreeks op den straatweg, Het bedoelde plan werd goedgekeurd met 19 tegen 4 stem menop gen. 27sten October, en meer dan drie maanden later laten zich andere stemmen hoorentegen beweringen die men gedroomd heeft, want zij zijn nergens te iezen. Meer dan één aanvrage is gedaan om villa's te bouwen op de verschillende daarvoor beschikbare gronden op den Vestwal en langs de nieuw aanteleggen straat. Bovendien be hoeft de stad van de aangrenzende gemeenten geen bouw terrein te koopenwant het plein aan het paardenwed en dat aan het Haagsche schuitenveer is haar eigendom. Op de vraag//hoe zal dat alles dan zonder tusschenliggend pleiu een behoorlijken overgang erlangen tot de straat, wier woningen toch wel niet afgebroken zullen worden die zoo zeer getuigt van oubedachtzaamheidis het antwoord gereed langs denzelfden weg als thans. Wie over het fraaije uitzigt heeft geroemd, dat de wonin gen in het Noordeinde naar buiten krijgen - zeker een fan tastisch wezendie soms van een rarekiek schijnt gebruik te maken en wel eens door kermisjoligheid wordt bevangen of door stormachtige westewinden voortgestuwd. Wij twijfe len zeerof die winden meer hinder van slof aan de bewo ners in het Noordeinde zullen geven, dan de ingezetenen die aan het plein van de Ruïne wonen jaren lang onder vonden van de wolken stof, die elke wind aldaar omhoog joeg. Of een open poort met een voetweg en hekwerk daar voor eene nuttige beschutting zou aanbieden nadat de vest- muren zijn afgebroken en de grond gelijk gemaakt, is niet wel te denken. In het gemis van uurwerk en klok scheen men te willen tegemoet komenomdat deze niet onder den verkoop van de Wittepoort begrepen zijn, maar stads eigen dom blijven. Die aan den weg timmert moet aanstoot lijden. Is het ook al, dat men //de vele verbeteringen waardeert, daar zij van ijverzorgen en praktischen blik getuigenmen doet ook eischen van smaak en de gustibus non est disputandis, 't Komt aan op het oog en het hart, dat geopend is voor bet edele, LEIDSGH DAGBLAD. r\ Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- rners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12^- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreiuen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.j 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 n. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te' 8 u. 44 m.; 11 u. 4-3 m.; 2 u. 56 m.; 4 a. 49 m.; 9 u. PostLusIigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieiiwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te Sn, 45 in. «avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. OverSouthampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen üouderdagts 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur, T>e Gemeente'Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aceijnsea dagelijks van 9—-1 uur en van 86 uur; van *s Rijks Directe BelastingenMaandag, Diugsdag, ^Woensdag en Donderdag van 93 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. {Slot.)

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1