Buitenlandse!] Nieuws. teren voor de toekomst, ook van ons vaderland, omdat er nog altijd zeer velen zijndie niet staan op de gewaande hoogte van den tijd die nog altijd den levenden God aan bidden en den Bijbel eeren als Zijn woord. - Over hunne roeping wenscht de heer de la Saussaye in zijn vierde en laatste rede op Donderdag 2 Maart te handelen. - Vrijdag is te Arnhem overleden Mr. M. J. van Ge- lein Vitringa, raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Gelderland. Met zekerheid wordt berigt, dat de te Breda in hech tenis genomen persoon verdacht wordt de dader te zijn van den onlangs te Dinteloord gepleegden diefstal en moord van een meisjebij gelegenheid dat de bewoners zich ter kerk bevonden. Men verhaalt, dat daags vóór dit misdrijf de verdachte persooneen timmerman bij het hoofd van het gezin geld ter leen heeft gevraagd, betgeen hem werd gewei gerd en dat daaruit voortvloeide het plan van diefstaldie door vermoording van dat meisje welker tegenwoordigheid in het huis de dader niet heeft verwacht, werd gevolgd. Hij werd later geroepen om voor het lijk een doodkist te maken en moet bij het kisten in zwijm gevallen zijnwat men toeschreef aan den indruk van het akelig tooneel en aan den afschrikwekkenden toestand van het lyk. Een raadslid der gemeente Bathmen in Overijssel heeft in een openbare raadsvergadering den Burgemeester met het woord schurk betiteld. De arr.-rechtbank te Deventer heeft de aanklagt van den Burgemeester onderzocht. In den namiddag van den 16den dezer gebeurde by Gouda het volgende ongeluk: De landbouwer M. en zijn zoon, woonachtig in de Zuidpias, tusschen Waddinxveen en Moercapellewaren met een boerenwagen met twee paarden naar de markt te Gouda gereden. Zij waven nog even buiten de stad, toen bij het afrijden eener brug, de gek van den wagen losraaktede paarden liepen met den zwingel weg en sleepten den zoon mede, die de leidsels hield. Bij tyds werden de paarden gegrepen en de zoon kwam met den achrik vrij. Maar de vader, die op den wagen was blijven zittengeraakte met het been tusschen dit voertuig en een boom en werd van boven neer op het ijs geslingerd. Het been is geheel verbrijzeld en nog denzelfden avond afgezet. Aan het hoofd en het lijf bekwam de ongelukkige ook be langrijke kneuzingen. Den volgenden dag is hij reeds over leden. Met den sterken dooi is het ijs in de rivier de Maas voor Botterdam thans geheel losgeraakt en vertoont zich bij afwisseling nu eens meer dan. eens minder dryfijs op den stroom. Zondag avond ten ongeveer 7 uur kwamen aan de Koot te Rotterdam drie personen in beschonken toestand uit een her berg. Een windvlaag nam van een hunner den pet weg die op het ijs in de Rotte te land kwam. Het hoofddeksel willende terughalen, begaf de man zich op het ijs, doch zakte er door; een zijner kameraden hem willende helpen onderging het zelfde lot. De derdedoor dit voorbeeld niet aangemoedigd waagde zich niet op het brooze ijs, maar liep om hulp, die ook spoedig kwam opdagen, zoodat beide personen weer op het drooge werden gehaald. De postschuit tusschen Vlieland en Terschelling is met den postschipper W. Klijn waarschijnlijk in bet ijs bekneld geraakt cf naar zee gedreven. - Als een bijzonderheid kan gemeld wordendat de postbode van Krimpen aan den IJssel den 14den over de rivier gevaren, en den 15den 's morgens met de postkar er over gereden is. Dingsdag 11. werd te Raalte, bij het erve Sonnenberg op het kanaaliets bespeurd dat by den eersten opslag voor een heideplag werd aangezien. Bij onderzoek bleek het de schedel te zijn van een menschdie dood en styf bevroren in het ijs stond. De verdronkene werd er uitgehaald en toen herkend voor een jongman uit Deventer, die den vorigen dag een bezoek bij goede bekenden in het dorp had gebragt en des avonds op schaatsen huiswaarts keerendedaar zeker was doorgevallen. Te Haarlem heeft Zaturdag avond het ijs mede een slagtoffer gemaakt, en wel in een 12jarig knaapje, dat le venloos door twee dragonders uit het water gehaald werd. //Dat gebeurt maar eens in een eeuw," pleegt men wel eens te zeggen van zeldzaam voorkomende gevallen. Dit is ook ten volle van loepassiug op hetgeen Dingsdag te Zierikzee bij de loting voor de nationale militie voorviel. Het eerste nommer namelijk dat getrokken werd was het hoogste nommer en nommer 1 het laagste nommer viel ten deel aan hem die het laatst lootte. Te Nijkerk is 11. Donderdag getrouwd een jongman van 26 jaren met een arme weduwe van 71 jaren. Vrydag 11. is de locomotief op den spoorweg van Arn hem naar Zutphen gederailleerd. Door wijlen den heer R. Ie Chevalier, te Amsterdam, is aan de diaconie der Hervormde gemeente te Zuiderwoude bij uiterste wilsbeschikking vermaakt de som van /"1000, vrij van successierecht. Door de diaconie der Hervormde gemeente te Zierikzee zijn ten vorigen jare ontvangen verscheidene legaten vrij van successierecht. Daaronder verdient vermelding, dat door wylen den heer B. Lammers gelegateerd is een som van f 1000 be nevens twee certificaten ieder groot f 1000 2^ pCt. N. W. S. Nog werden als gift ontvangen twee certificaten ieder groot f 1000 2^ pCt. N. W. S. De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Zatur dag des namiddags te 6 uur 37°, des avonds te 8 uur 38°, te 10 uur 40°. Zondag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 40°, 's middags te 12 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 39°, te 6 uur 3 8°, te 8 uur 36°, te 10 uur 34°. Maandag morgen te 5 uur 31°, te 8 uur 3 5°, 's middags te 12 uur 39°, te 4 uur 35°. De vele maatschappijen in België zullen weder met een vermeerderd worden. Er zal zich namelyk een vereeni- ging constitueren, onder den naam van: //Leeraarskring tot volmaaktere boomteeltkunde in België"; welke maatschappy zich ten doel stelt 1°. de eenvormigheid van leerstelsel in de boomteelkunde2°. de keus, benamingen rangschikking der beste fluitsoorten 3°. het onderzoek der schriften welke bijzonder over de boomteelkunde handelen, en der boekwer ken die met deze wetenschap in verband staanin hel al gemeen zal de kring zich bezig houden met alle vraagstuk ken welke min of meer de boomteelkunde bevorderen kun nen. Men stelt zich voor tijdschriften uit te geven in de Nederduitsche en Fransche taal. Te Brussel zal nog deze maand in het licht verschij nen, het werk le Jésuite door den schrijver van ie Maudit. Men verneemt, dat Frankrijk, Spanje en Oostenryk onder medewerking van den Paus, een geheim verbond heb ben geslotenom den 4den Maart a. s. de Zuidelijke Statea vau Noord-Amerika als onafhankelijk te erkennen ten ge volge der toezegging van den president Jefferson Davis om trent de bevordering der Katholijke godsdienst in die Sta ten waartoe de bisschop Lynch door hem naar Europa is gezonden, met instructiën om zich te Rome te vestigen. De president der Zuidelijke Staten van Noord-Ame rika heeft den lOden Maart e. k. vastgesteld als een dag van algemeene vasten, verootmoediging, gebed en dankzeg ging wegens den benarden toestand waarin die Staten zich bevinden. L'Opinion Nationale veroorlooft zich ten opzigte vau den Pauselyken nuntius te Parijs, Monseigneur Chigi, de piquante opmerkingdat bij vroeger een der galantste man nen van het Romeinsche hof wasen dat hij de uitvinder is geweest van twee thans algemeen bekende figuren in den Cotillon, zooals die op hunne bals gedanst wordt: //l'Orange" en //le Tabouret." Hij is de jongste zoon van Prins Chigi, en onderscheidde zich in zijn jeugd door zijn lust om niets te doen en door nog één andere eigenschaphij was een voor treffelijk danser. Meermalen heeft hij dan ook in een quadrille tegenover Prins Louis Napoleon gedaDsten daarom zijn de Keizer der Franschen en de Pauselijke nuntius nog oude kennissen, In de nabijheid va» Weenen is de vrouw van een vee handelaar in eene zeer dikke sneeuwlaag gevallen door het uitglijden der sledeop het oogenblik dat men laugs de hel ling van Riederberg reed waar zy in de sneeuwlaag is ge stikt. Zij woog 352 pond en kon daardoor, dewijl er geen voldoende hulp was, uit de sneeuw niet gered worden. De Engelsche consul te Smyrna, de heer Cumber-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2