Na. 1538 Dingsdag 21 Februarij. Binneniandsch Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels/0.71. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m.( Spoortreinen van I.eideu naar 's GraveuhageDelft, Schiedam eu Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 9 n. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te" 8 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 in.; 4 u. 49 m.; 9 n. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 10 u50 m.; 's namiddag» te3ti.45m. «avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oo»t-Indische Laudpost. Over Southampton, I en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand ftijUs-Telegmaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 ra. av, Zittingen, van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op oubepaaldetijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandagen Douderdng te 11 uui. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van II i uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 101 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Ge Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 our. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 47 uur; der ïn- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uur. van i£egel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster vau 94 uur. Z. M. heeft den Minister van Oorlogde generaal- majoor Blanken, bevorderd tot luitenant-generaal. Z. M. heeft HD. adjudant in buitengewone dienst, den vice-admiraal J. May, laatst kommandant van Zr. Ms. zeemagt in Oost-Indtë en inspecteur der marine aldaar be noemd tot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft den tnaj. op non-act. G. J. Maris, van het wapen der art., op verzoek, op'pensioen gesteld; voorts in hunneu rang overgeplaatst: bij het reg. gren. en jag,, den kapt. D. F. K. Hardenbergvan het 4de reg. inf., en de eerste luits. J. Waldeck, van het 6de, E. C. Tonnet, van het 1ste, en J. G. Leyds, van het 5de reg. inf. - Z. M. heeft bij het personeel van de geneesk. dienst der laudmagt tot offic. van gez. 2de kl. benoemd, den offic. van gez. 3de kl. Jhr. IJ. G. de Rotte, van gem. personeel, thans dienst doende bij het 3de reg. vest.-art. en de 2de luit. P. A. Bechtoldvan het bat. jagers N°. 27dienst doende in West-Iudie, bevorderd tot lsten luit. bij dat bataillon. Z. M. heeft Zondag bij gelegenheid van HD. verjaar dag benoemd tot kommandeurs der orde vau de Eikenkroon den kolonel kommandant Ravens en de majoors van der Schriek en Beekman, allen van het regement grenadiers en jagers. Zondag is de 48ste verjaardag van Z. M. den Koning plegtig te 's Hage gevierd, 's Morgens was er bij Z. M. re ceptie van de leden vau het Militaire Huis des Konings, en tegen den middag receptie van de leden van de Koninklijke familie. Ten hove werd er groot familiediner gehouden. De verzorgden in de gestichten van liefdadigheid werden ter gelegenheid van-'s Konings verjaardag feestelijk onthaald. H. M. de Koningin bezocht het Luthersche weeshuis, waar H. M. door heeren regenten en dames regentessen werd ont vangen en waar de weezen aan den disch waren gezeten zij hieven bij de komst en het vertrek der Koningin gepaste gezangen aan. Ten 3 ure had er op de Mauritskade een groote parade van het garnizoen plaats. Ten gevolge van het ongunstige weder heeft de voorgenomene illuminatie geen voortgan gehad. - Uit hoofde bij het inslructie-bataillon te Kampen reeds een en twintig vacatures beslaan en dit getal door de eerst- daags vertrekkende korporaals-titulair nog vermeerderd zal i worden, zijn tegen het begin der volgende maand een vyf« tigtal adspiranten tot plaatsing opgeroepen. Uit 's Hage meldt men van den 16den dezer: Heden vierde onze stadgenoot de beroemde schilder Schelfhout zijn 7 8ste verjaardag. Velen zijner vrienden en vereerders gaven hem bewijzen hunner belangstelling. Ook H. M. de Koningin verrastte onzen grijsaard, door hem haar portret, met hare handteekening voorzien als verjaarsgeschenk toetezenden. De laatste aanvrage om concessie van de zeehaven te Utrecht met een spoorweg over 's GravenhageWoerden, Utrecht tot Almelo schijnt het uitzigt te geven, dat Leiden daarbij wordt verbonden. Zaturdag 11. overleed te Rotterdam de heer M. Luther, leeraar der Hoogd. Prot. gemeente aldaarwelke gemeente veel in hem verliest; sedert 1851 was hij in haar midden werkzaam en heeft hij zich steeds hare belangen zeer aan getrokken. De derde lezing door Ds. Chautepie de ia Saussaye, te Utrecht gehoudenhad ten doel om te betoogendat de gemeente van Jezus Christus zelve het bewijs is van ziju bestaan en van het leven dat in Hem is. Het Christendom zou zijn karakter van hoogste waarheid te zijn opgeven in dien het, in plaats van de toetsteen van alle waarheid te zijn zich aan iets anders liet toetsen. Het woord Gods moet zijn een levend woord, auders is het niet woord Gods. Is dit woord, in Jezus Christus vleesch geworden, het moet blijken uit het leven dat van Hem uitgaat. Het leven der gemeente moet derhalve beschouwd worden en wel in betrekking tot de menschelijke maatschappijin wier midden zij opgetreden is. Kerk en Staat was dus het onderwerp der behandeling, aldus genaamdomdat de tegenstelling van gemeente en maatschappij zich in dezen vorm geopenbaard heeft. Spreker beschouwde deze tegenstellingaan de hand der geschiede nis, vooreerst in hare eerste onmiddellijke uitbarsting in de heidenwereld vervolgens in haar verholen voortwerken on der schijnbare verzoening in het katholicisme der midden eeuwen eindelijk in hare nieuwe openbaring in de moderne maatschappij en leidde daaruit telkens de gevolgtrekking af, dat de gemeente door alle eeuwen zich zelve als de hoogste waarheid gewettigd heeft, door de kracht die van haar uit gegaan is. Ten slotte verklaarde spr, goeden moed te koes-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1