Buitenlandsch Nieuws. gen zoo bijzonder schijnt te behagen. Er is een kunst van regeren, die er steeds op uit is iets te verordenen te re gelen, te gebieden, te verbieden te hebben. Het is de ware regeerkunst niet. De ware regeerkunst toont zich ook vooral in de kennis van hetgeen men niet regelen maar vrijlaten moet. En deze kunst moet zoowel die van den plaatselijken als van den algemeenen wetgever zijn." Zij staaft hare meening door te wijzen op het keuren maken van bouwen, maar vooral in het belang der openbare gezond heid. f/Vele gemeenten schaffen zieh daarvoor zelfs afzon derlijke gezondheidscomraissiën aan een soort van instellin gen dieterugkeerende tot de oud-Mozaïsche begrippen den volke verkondigen wat rein en wat onrein is en gebie den wat de gemeentenaar om gezond te blijven doen en wat hij nalaten moet. - Waar echter de keuromanie haar voor de gemeentelijke vrijheid gevaarlijkst en meest af keurenswaardig karakter aanneemt, is in dit legio van keu telachtige bepalingen en beperkingen die in hare toepassin gen vooral de mindere standen treffen en waarvan zoovele keurenverzamelingen voorbeelden aanbieden. In achterbuurten, waar nooit een rijtuig passeert, wordt verboden goed bui tenshuis te bleeken te leggen omdat de paarden die er niet komen, daarvan zouden kunnen schrikken als zij er kwamen. Zelfs de kippen mogen niet op straat loopen omdat zij door hun gepik de straatsteenen zouden losmaken en beschadigen. Men schroomt bijna in een vreemde stad komende op 9traat te niesten of den neu3 te snuiten. Misschien is er een keur die dit verbiedt, op grond van reinheid of publieke veilig heid tegen het schrikken van paarden." Wij mogen er wel bijvoegen het verbod tot het uitslaan van kleeden en kar petten en uitkloppen van mattenten einde geen zwarte rokken te bestuiven terwijl de aschman zijn aschkar vult met de stuivende asch. Berigten uit de Kaapstad tot 1*2 Januarij behelzen het volgende In de bosschen van den heer van Breda heeft een ver schrikkelijke brand plaats gehad, die eerst na twee dagen overmeesterd is kunnen worden. Op kerkelijk gebied is het opmerkelijkste verschijnsel in de laatste dagen het inzenden van adressen van sympathie aan den moderator der Synodale Commissie, in de pijnlijke positie, waarin hij en de leden der Commissie wegens de tegen haar ingestelde actie voor het Hoog gerechtshof zijn geplaatst. Dit adre9 was oorspronkelijk geteekend door de kerkeraden van den Wijnberg, Paarl en Stellenbosch terwijl later ook de kerkeraden van Tulbagh en Wellington er hunne adhaesie aan hebben geschonken. Sedert hebben ooknaar men verneemt, omtrent 800 leden van de Paarlsche kerk hunDe zamenstemming betuigd met de bovengemelde ker keraden. Ds. W. Murray is beroepen te Worcesteren Ds. Luck- hoff te Edenburg in den Vrijstaat, terwijl Ds. J. Stegmaun voor Sutherland bedankt, heeft. Ds. Ham heeft van eenige leden der Luthersche en Ge reformeerde gemeenten te Slellenbosch voor wie hy in den laatsten tijd in het Luthersche kerkgebouw aldaar is opge treden op oudejaarsdag, na afloop der godsdienstoefening in den avond, een dankadres ontvangen, met een beurs van £10. Dat dit blijk van achting hem aangenaam wa9 en hij daarvoor in de warmste bewoordingen zijn dank uitbragt spreekt wel van zelf. - De Eerw. heer W. A. van den Worm heeft mede een beurs van 60 bekomen en wel van be langstellenden in de Hollandsche godsdienstoefening te Groe- nepunt. De Synode der Engelsehe kerk zal op den 17den Januarij bijeenkomen. Onder de zaken die alsdan besproken zullen vrorden is ook die over de "verhouding der Engelsehe kerk alhier tot die van Engeland. Uit den Oranje Vrijstaat luiden de berigten gunstig. De vrede is er bewaard gebleven en het gevaar voor oorlog voor het oogenblik geweken de Basuto's hebben langs de geheele lijn wederrechtelijk in bezit genomen plaatsen ont ruimd en blijken gegeven van hunne vredelievende gezindheid. In de kerkvergadering, in November 11. te Smithfield gehouden, is de synode der Nederduitsch Hervormde Kerk in den Oranje Vrijstaat wettig geconstitueerd verklaard. Ds. L. J. van Rhijn te Wassenaar heeft voor het be roep naar de Herv. gemeente te Hellevoetsluis bedankt. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Donderdag benoemd tot lid der plaatselijke schoolcommissie Mr. H. W. Stnffken. De Thermometer van Fahrenheit t.eekende alhier Woens dag des namiddags tè 5 uur 2 2°, des avonds te 8 uur 2 0°, te 10 uur 18°. - Donderdag morgen te 5 uur '24°, te 8 uur 25c, 's middags te 12 uur 30c, 's namiddags te 4 uur 30°. Onlangs heeft de Belgische Minister Rogier een cir culaire gezonden aan de gezanten bij de buitenlandsche Ho ven en daarbij kennis gegeven, dat hij die betrekking niet vereenigbaar achtte met het lidmaatschap van den Raad van bestuur van een of andere financieele onderneming. Dien tengevolge hebben de Belgische gezanten te Rome en te St. Petersburg, de heeren Carolus en de Joughe, hunne betrekking als lid van het bestuur der algemeene bank tot bevordering van de openbare werken en den landbouw ne- dergelegd. De Nederlandsche Regering harerzijds heeft ins gelijks aan den heer Gericke van Herwijne, Minister der Nederlanden te Brussel, de vergunning geweigerd tot het aanvaarden v&n deze betrekking. Te Dénain heeft in een steenkolenmijn een uitbarsting plaats gehad, waarvan de gevolgen zeer noodlottig zijn ge weest. Reeds zijn 24 lijken gevonden. Te Celle in Hanover, hebben de sigarenmakers ge weigerd den arbeid voort te zettenomdat sedert eenige dagen vrouwen en vooral meisjes insgelijks het maken van sigaren bij de hand hebben gevat. Woensdag middag werd het Fransche Wetgevend Lig- cbaam door Keizer Napoleon geopend met een Troonrede, waar uit ruen kan ontwaren, dat zij in onbelangrijkheid niet onder doet voor die, welke voor weinige dagen namens de Koningin van Engeland werd uitgesproken. De Keizer begint met te be treuren dat het Europesche congres niet is tot stand gekomen; hij meet daarna de goede resultaten der conventie inhetbreede uit; verheugt zich dat de buitenlandsche expeditiën gelukkig zijn ten einde gebragt, en eindigt met talrijke toezeggingen te doen rakende het binnenlandsch bestuur en de bevordering der geestelijke ontwikkeling. Een nieuw soort van hulpmiddel bij het zakkenrollen werd dezer dagen in de Parijsche omnibussen in toepassing ge bragt. De voornaamste, hoewel onschuldige medewerkster was een prachtige angorasche kat. Twee meisjesdie elkander niet schijnen te kennen en zeer ordentelijk gekleed zijn nemen te gelijk plaats in een omnibus, Een van haar heeft de kat op de schoot. De andere begint er een gesprek over en aait het dier dat zich gewillig daartoe leent. Andere dames willen nu ook de kat liefkozen en deze maakt de ronde door de omnibus, maar bij het aannemen en overreiken ledigen de meisjes behen dig de zakken der dames. Zij waren echter dom genoeg om hetzelfde middel een geruimen tijd toetepassen. Daardoor liepen zij in het oog en dezer dagen werden ze op heeterdaad betrapt. De meisjes zyu veroordeeld; de kat. i9 onmiddellijk op vrije pooten gesteld. -Voor een paar dagen verscheen te Mistelbach een vrouwbehoorende tot een gezelschap of bende heidenen welk zich sedert geruimen tijd in de omstreken dier plaats ophoudt, op de markt; zij ging zoover in hare verachting voor al hetgeen mode en kleederdragt mag heetendat zij in haar oorspronkelijk uiterlijk rondwandelde. Uit vrees voor aanstoot van de zijde der inwoners en vreemde marktbe- zoekers en met het doel om haar tegen de guurheid van het weder te beschutten, werd zij door de politie opgepakt naar het naastbij gelegen bureau van politie gevoerdaldaar van voegzame kleeding voorzien en toen weder in de gele genheid gesteld om de noodige inkoopen ter markt voort te zetten. Men voegt er hij, dat zij aanvankelijk veel meerde aandacht der menigte had getrokken dan toeri de politie haar had uitgedoscht. Vrijdag 11. zijn de stations-gebouwen bij Goring op den Great-Western-spoorweg door brand vernield; de vlam men waren zoo geweldig, dat naderende treinen zich op grooten afstand hielden en aan de overzijde van den weg de telegraafpalen vernield werden. Het brakschip Brandy is in devorige week nabij

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2