N°. 1531. Maandag 13 Februarij. A". 186^ LGIDSCH MliBLA Deze Courant verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post f 2.80 ia de drie maanden. Afzonderlijke Noia- mei'9 Vijf Cents. Prijs der Advertentiëu1-6 regel»/0.7§. Iedere regel meer 12± Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen va* genootschappen 5 Ct9. Zegelrecht 35 Ct». Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te.; 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Poatbusligtingeu aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 8 u. 45 m. 's avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snaraiddags. Oost-Indisohe Landpoat. Over Southampton l en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand Rijhs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 ra. 's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgententet en Wethouder*Maandagen Donderdag te 11 uur. Commit tie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. -Burgententet, dagelijks te 10 nur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thetauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnseu, dagelijks var 8 2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten eu Aooijusea dagelijks van 9 1 uur en van 36 uur; van 'sR jki 3>:recte Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; - van de Hypothekeu en het Kadaster van 9 4 uur. Meuwjftarsgeichenken. (Slot.) Getrouwheid aau een beginsel zal strijd verwekken; maar toch zijn de gevolgen altijd heilzaamomdat in dien strijd vaak de zegepraal der waarheid wordt gezien. Getrouwheid aan het beginsei van de R. C. kerk heeft de Paus getoond in zijn euciclyca door zijn stem te verheffen tegen hetgeen hij dwaalleer acht en waarvoor hij waarschuwt. In andere landen zal die stem tegenspraak uitlokken maar in Neder land zal de Catholiektot wien zij gerigtis, naar die stem luisteren, omdat hij ziet, wat leervrijheid in de Protestantsche kerk baart. Overal, waar het Protestantisme getrouw blijft aan zijn beginsel van vrijheid van onderzoek, maar met be houd van kerkelijk leven eu orde, daar maakt het Protes tantisme veroveringen. En terwijl de Hervorming haar in vloed uitoefent, waar zij de vrijheid van geweten en de waar heden der Christelijke godsdienst ingang doet verkrijgen, zoo als: in Italië, Spanje, Frankrijk en België, bloeit de R. C. kerk in Nederland, waar het Protestantisme vrijheid van onderzoek huldigt, maar het Hervormd kerkbestuur met Pauselijk gezag heerschtin strijd met het beginseldat het gezag grondslag heeft in de gemeente en van haar uitgaat, wat, in overeenstemming met de uitkomsten van het weten schappelijk onderzoek der waarheid en hare kenbronnen het wezen den aard of het karakter der kerkelijke gemeenschap moet uitdrukken. Scheiding van kerk en staat is een bij uit nemendheid protestantsch beginselwaarmede in geenen deele strookt de bezoldiging der predikanten uit 's Rijks schat kist als gewone ambtenaren van den Staat, zonder dat de gemeente daarop eenigen invloed kan uitoefenen. //De synodale, provinciale, classicale en gemeentelijke regering der Kerk, die nog in strijd met art. 23 zich zelve verkiest; geheel in de denkbeelden van het aloude gezagbeslist en regeert zij bestiert en verdraagt zijstoot zij terug en verheft zijplaatst zich boven alles en staat beneden alles, is koud, ijskoud, bevriest alleen steeds beneden nul. Altijd doet zij de lente- bloegems verstijven. De zomerwarmte vernietigt zij en haast zich om zooveel mogelijk den langen winternacht met het vriespunt in eenheid te houden. Was de Staat nog in alle rechten der oude Staatskerk, dan ware het wat, maar neen 1 deze zijn voor een gedeelte alle opgeheven en aau de Kerk overgegeven. Doch niet alle, niet eens art. 23, dat toch de Staatsrechterlijke eisch is, waarop de Staat zijn rechten aan de Kerk heeft overgegeven." De gevolgen van zulk een toestand blijven niet achter. Waar dan in Nederland ziet meu in de laatste 30 jaren zoovele gebouwen verrijzen kerken gestichten scholen voor lager, middelbaar en hooger onderwijs, allen ten dienste van de R. C. Kerk Maar waar meer dan in Nederland kwijnt de Hervormde Kerk, omdat van haar uitgaan of feitelijk zich aan de kerkgemeenschap onttrekkendie de handhaving van de banden der kerkelijke vereeniging be geerden, bescheidenlijk vroegen of met recht eischten P Bin nen Leiden zijn drie groote kerkgebouwen voor afgeschei denen gesticht, een locaal, waarin meer dan 1000 lidmaten geregeld telken Zondag avond godsdienstoefening houden Walsche, Doopsgezinde, Luthersche en Remonstrantsche kerken, die ook al een toeloop vinden van leden der Ne- derduitsche Hervormde gemeente, die kwijnt en verdroogt met hare vier kerkgebouwendie veel te ruim en te kost baar van onderhoud zijn voor de geringe, soms verbazend onbeduidende opkomst van hoorders en de wekelijks afne mende opbrengst der collecten. En dat nog terwijl de Her vormde predikanten uit 's Rijks schatkist bezoldigd worden terwijl de Afgescheiden Gereformeerden zelf de stichting van kerkgebouwen en de jaarwedden hunner leeraars bekos tigen. Welke vruchten hebben de pogingen van de Hervormde propaganda in Nederland gedragendoor de stichting en de werking van PhylacterionUnitas, Christelijk Hulpbe toon, Welstand en de Evangelische Maatschappij tot bevor dering van waarheid en godzaligheid onder de Catholijken? Wij eindigen. De pauselijke euciclyca rust op een begin sel dat in strijd is met het beginsel van het Protestantisme en in den loop der tijden zal aan dien strijd een einde

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1