Buitenlandsch Nieuws. meerendeel vaders en hoofden van talrijke huisgezinnen, niet meer in staat zijn hun gezin te onderhouden. Zij hopen dat paal en perk worde gesteld aan die overdreven concur rentie, waardoor hun het weinige, dat zij nog verdienen, geheel wordt outnomen. Naar men zegt, heeft nagenoeg een 2000tal werklieden dat adres onderteekend. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 33°, te 10 uur 33°. Donderdag morgen te 5 uur 30°, te 8 uur 30°, 's middags te 12 uur 34°, 's namiddags te 4 uur 31°. Zondag 11. zijn te Keulen twee dames betrapt op smokkelarij, ieder van 30 pond meel, onder de crinolines verborgen. De dames, die crinolines dragen, zijn daardoor aan visitatie blootgesteld overal waar plaatselijke accijnsen worden geheven en ijverige ambtenaren met het toezigt op poging tot sluikerij zijn belast. (Voor eenige jaren was een bejaarde jufvrouw met een zwart hoedje aan een onzer poort kantoren betrapt op 3luikerij van vleesch maar in de eerste weken daaropvolger.de had men het op de zwarte vrouwen- hoeden gemunt.) Te Saaz in Bohemenin de zoogenaamde Hop- en Groentestad, heeft dezer dagen, volgens oude gewoontebij het naderen der vastenhet augurkenbal plaats gehad. Se dert onheugelijken tijd vergaderen de warmoeziers, die in zeer groole menigte in de omstreken van Saaz gevestigd zijn, des daags vóór het feest van Paulus bekeering, allen in gemelde stad, tot het houden van bal, aan het hoofd waarvan de augurkenboeren staan, dewijl deze onder de warmoeziers de voornaamste zijn. Tot Koning van het bal wordt gekozen degene, die gedurende het afgeloopen jaar de grootste hoeveelheid en de beste soort augurken ter markt heeft aangevoerd. Als uiterlijk teeken zyner hooge waardig heid wordt hem met veel ceremonieel ter hand gesteld een scepter, rijksappel en een kroon van verschillende soorten van vruchten vervaardigd. De kroon is gesneden van een reusachtige pompoen, de rijksappel wordt gevormd door een koolraap, en als scepter voert hij een prachtigen gelen wor tel. Zoodra hij met den Koninklijken mantel is bekleed wordt hij in triomf door de zaal gedragen, waarby alle augurkenboeren met schoffels, harken, spaden en mestvor ken op den rug, als grootofficieren, officieren en offician ten den Koning volgen. Regen, droogte, zonneschijn en warmte zijn de Ministers die den Kouing op fraaije aan spraken onthalen. Zijn deze gehouden, dan vangt terstond bet bal aan, dat den ganschen nacht duurt, waarby aan de woorden //ongedwongen vrolijkheid" een zeer uitgestrekte beteekenis wordt gegeven. Om den wille van het groote vertier aan de stad gegeven door de warmoeziers, hebben de inwoners steeds het voorbeeld gegeven van groote ver draagzaamheid. Van hoeveel belang de handel in de fijnere groentesoorten aldaar is, blijkt uit het cijfer dat de waarde der aldaar ter markt gebragte augurken bereikt, namelijk 140,000 a 150,000 fl. per jaar. Ie Luik is een nieuw weekblad opgerigt, getiteld: de Arbeider", waarvan het programma in weinig woorden wordt zamengevat, namelijk: alles in het werk te stellen tot verbetering van het lot der werklieden. Het zal zich bezig houden met de vraagstukken betrekkelijk de zedelijke en stofl'elijke belangen dezer klasse van menschenen trachten bij haar den lust aan te kweeken tot het lezen van nuttige boeken voorts zal het eene verklaring geven van de inrig- ting en het nut der crediet-instellingen en van verscheiden andere onderlinge maatschappijen van toevlugt of voorzorgen. De aandacht wordt te Parijs bezig gehouden door de publicatie eener brochure, getiteld: //La politique d'avant- garde." Als schrijver noemt men Prins Napoleon; het is zeer mogelijk dat de Prins het heeft geschreven want het bevat niets dan ideën die ongetwijfeld de zijne zijn. Natuurlijk erkent de schrijver het Keizerrijk eerstens om dat hel de b<staande regeringsvorm is, en dan omdat hij gelooft, dat als de Natie weder hierover moest stemmen, zij op nieuw het Keizerrijk zou verkiezen. De schrijver verlangt echter, dat het Keizerrijk de demo cratische grondbeginselen aanneme en van toepassing make dat wil zeggen dat het de beide vrijheden teruggevewaaruit alle andere voortvloeijende drukpersvrijheid en de vrije verkiezingen. Hij zegtfortuin en genie kunnen een man als Napoleon III staande houden maar zouden niet vol doende zijn om eene dynastie te vestigen." Het laatste gedeelte der brochure is gewijd aan een ant woord op de encycliek, dat zeer krachtig kan genoemd wor den. Hij zegt dat het eene laatste poging is, die de Paus heeft aangewend, om op zijn troon gevestigd te blijven. Ten opzigte der bisschoppen verlangt hij de toepassing der wet volgens bepalingen van Artikel 204 van het Code Pénal aldus luidende: //Elk geschrift, dat herderlijke instructiën bevat, in wel ken vorm het zijn moge, waarbij de godsdienstleeraren zich ongevraagd inlaten met het beoordeelen der Regering of van daden der openbare magt, zal de verbanning tengevolge hebben van den geestelijke die het heeft publiek gemaakt." Ook wil de schrijver dat het getal monniken van alle soort verminderd worde tot het voor de behoeften der eere- dienst strikt benoodigde cijfer. De heer de St. Jean, rustend handelaar te Havre, dezer dagen overleden, heeft die stad tut zijn universele erfgenaam gemaakt, op voorwaarde dat van zijn nalaten schap 300,000 francs zullen besteed worden tot stichting van een asyl voor behoeftige protestanten te Havre en een dergelijke som tot hetzelfde doel in een stad in het Noor den van Frankrijk. Maandag 11. is te Parijs de verkoop begonnen van de kostbare kunstverzameling van graaf Pourtalèsde toe vloed van vreemdelingen is verbazend groot. De opbrengst bedroeg op den eersten dag ongeveer 100,000 francs. Bij de tentoonstelling van schilderijen en kunstwerken der galerij Pourtalès te Parijsdie verkocht wordtis een voorwerp van gesneden ivoor en een Florentijnscbe beker gestolen. Naauwelijks had men het verdwijnen van heide voorwerpen bespeurd, of de deuren werden gesloten en alle aanwezigen moesten een onderzoek doorstaan. De dief was evenwel reeds verdwenen. Er bestaat alle grond voor het vermoeden, dat de schuldige een dier hartstogtelijke liefheb bers van antiquiteiten is, die zelfs voor geen misdaad terug deinzen om zich in het bezit van een begeerd voorwerp te stellen, wanneer het niet te koop is, of wanneer zij de mid delen niet bezitten om het te koopen als het in veiling komt. Een aanzienlijke heeveelheid juweelenter waarde van 6000 is Maandag gestolen uit den winkel van den heer Walker te Londen. Eea photograaf te Lyon, Garcinging met zijn toe stel naar een naburig landgoed, om daar eenige punten op te nemen. Juist had hij zijn hoofd weder onder den doek verborgen, toen hij een hand op zijn schouder voelde leg gen. Het was die van den jagtopziener. //Uw naam." - //Garcin." - //Uwe acte." - //Ik jaag niet." - //Wat! niet jagen, en dat kanon dan? - Bij die woorden wees hij op het toestel van den photograaf. Deze barstte in een schaterend lagchen uit. - //Dat is voor de photografie." - //De fout van wien ge wiltantwoordde de veldwachter, //ik maak proces-verbaal op." Hij voegde de daad bij den wil en constateerde, dat Garcin met een klein kanon op de vogeltjes schoot. Hierop beval hij den photograaf hem te volgen naar den maire. Men kan zich yoorstellen wat er plaats had toen hij voor dezen gebragt werd. Maar de veldwachter wilde zijn onge lijk nog niet erkennen voor hij een afbeeldsel zag door Gar cin vervaardigd, waarop zijn eigen kop achter een boom te zien was, zoo als hij den photograaf had beloerd, wachtende op het schot, dat niet kwam. OFFICIEEL. NIEUWS. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noo- digt bij deze, krachtens art. 7, 2de alinea, der Wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad N°. 87), de iuwoners dezer gemeente uit, om zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangesla gen daarvan vóór den 15den February e. k\, door overlegging der aanslagbilletten ter secretarie dezer gemeente, te doen blij ken, ten einde, zoo noodig, hun regtte bewijzen om, bijdejaar- lijksche herziening der lijsten van kiesbevoegdendaarop te worden geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2