N°. 1527. Woensdag 8 February. A0. 1865. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 in.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraa t's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 ra.;'a namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te lOuur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van S L uur en van 4 7 uur;der In- en Uitga ande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sR.in ftiieate* Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Prijs der Advertentiën1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Het sloopen van poorten enz. II //Het verschil tusschen steden, vlekken en dorpen schijnt met den loop der tijden te zullen worden uitgewischt; men hoort slechts van gemeenten; men breekt de poorten, waar zij bestaanaf en heft geene poortgelden meer. Leiden heeft echter zijn karakter van stad bewaard en terwijl de poort gelden bij de wet zijn afgeschaft, heeft het zijn poorten in wezen gehoudenniet uit belangmaar tot sieraad." Zóó schreven we in 1860 en 40 jaren vroeger leerden we op de school, dat een stadpoorten heeft en een vlek geen, waarom Leiden een stad en 's Gravenhage een vlek werd genoemd. //Er was een tijdtoen het bezit vau poorten tot de veiligheid van Leiden onmisbaar en het, door ravelijnen en bolwerken omzoomd, van buiten en van binnen toegerust en gewapend was, om gerustelijk de belegering aftewachten waarmede de Spanjaard het sedert geruimen tijd bedreigde. Maar ua het gedenkwaardig beleg en ontzet werden nu en dan ravelijnen aan de stad getrokken en in bolwerken ver anderd, gelijk reeds in 1590 en 1591 geschiedde. Het best bewaarde overblijfsel van dien vroegeren toestand was de Wittepoort." Zij was de oudste en ook de voornaamste, de hoofdpoort. Al wat in hare nabijheid stond, herinnerde aan hetgeen Leiden vóór drie eeuwen was, want geen der overige poorten, dan alleen de Hoogevvoerdspoortmogt haar ge lijken; met en tusschen twee ronde torens, die gedeeltelijk nog aanwezig waren vóór de buitenpoort werd geslooptde Vrouwetoren en de Schiedammertorenwas er niets buiten haar, dat herinnerde aan het bestaan eener vesting. De vest wallen waren geslecht, de muren afgebroken, de be- g aafplaatsende plantsoenen, de academische kruidtuin, de sterrewacht, de fabrieken van verschillenden aard en eindelijk de kweekschool voor zeevaart, die de vroegere bol werken en ravelijnen vervingen, hadden reeds jaren achter een aan Leiden het karakter van vesting ontnomen. Waren het niet alleen de poorten nog, die er aan herinnerden en tot de openbare veiligheid, de'waakzaamheid en het toezigt op misdadigers onmisbaar en uitermate dienstig, toch reeds tien jaren geleden door de afschaffing der poortgelden haar belang hadden verloren en voor een plaatselijke tollinie niet volstrekt noodzakelijk geacht wordenmaar zelfs door de afschaffing van de plaatselijke accijnsen waarvan reeds lang sprake wat, zonder eenig nut konden worden beschouwd Zij stonden verfraaijing in den weg, tenzij zij tot sieraad ver strekten; maar buiten harmonie met de veranderingen, die de vestwallen hadden ondergaan was het behoud van poor ten als sieraad toch altijd twijfelachtig, nu zoovele vestin gen in Nederland, als lastig, schadelijk, wanstaltig en na- deelig, ter slooping werden aangeduid, op dringend ver langen der burgers. Er is dus niets intebrengen tegen het sloopen der poorten in het belang der gemeente en in dat harer ingezetenen. Alleen voor vestingen zyn zij noodzakelijk en Leiden geen vesting zijnde kan de poorten sloopentenzij door dat sloopen bouwkun dige sieraden of historischs gedenkteekenen worden geslecht tenzij daardoor wordt weggenomen en niet verbeterd, wat tot sieraad en verfraaijing bestond; tenzij door ontmanteling werd ontbloot wat wanstaltig is en ontsieren zou. Deze drie omstandigheden kunnen zich voordoen als er sprake is van of noodzakelijkheid tot het sloopen van poorten. Van een nieuwe tijdrekening voor Leidendie een zucht tot sloopen tot aanleiding had, kan immers geen sprake zijn, als we acht geven op de herstellingen, die de stad huispoort op de Vischmarkt, de poort van de Peushal eu de stadhuispoort in de Maarsmausteeg hebben ondergaan en in het gemeente-verslag van 1864 (bl. 16) lezen: //aan den Burg hadden eenige herstellingen plaats, waardoor de instandhouding van dat oude gedenkstuk weder voor langen tijd werd gewaarborgd." Z. M. heeft pensioen verleend aan Mr. P. van Vollen hoven gewezen president van de arr.-rechtbank te Rotter dam, van f 2000.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1