Buitenlandsch Nieuws. nsenschen en daardoor de oprigting van den Godsstaat. Die geschiedenis is derhalve louter profetie. De Nieuw-Testa- mentische schrift geeft ons de vervulling dier profetie te aanschouwen in Christus. Dat Hij gekomen isis zoowel de ervaring des geloovigen als het blijkt uit het ontstaan der Christelijke gemeente. Over deze en hare strijd met de we reld wenscht spr. in zijn derde voorlezing, getiteld: Kerk en Staat te handelen. Uit geheel zijne rede bleek, dat, spr. onder het geweten niet verstaat een afzonderlijk en onver anderlijk vermogen in den mensch maar alles wat behoort tot het gebied der werking van den wil op het gemoed. Uit Leiden schrijft men onder dagteekening van 20 Januarijaan de Middelb. Courant Gisteren avond werd, in het Remonstrantsche kerkgebouw alhier, de 4de voorlezing gehouden. Prof. Kueneudie in plaats van den heer Hagen met de behandeling van diens onderwerp: //Over de Messiaansche verwachting" zich wel willend had belast begon met de opmerking dat vroeger, toen men verblind door dogmatische vooringenomenheid den bijbel nog met geheel andere oogmerken bezag dan tegen woordig, men alles wat men zocht er ook gewoonlijk in vond. Ieder, tot welke rigting of partij ook behoorendezag juist zijn bijzondere theologische zienswijze in den bijbel voorge staan. In het bijzonder springt dit in het oog ten aanzien van de dusgenaamde Messiaansche verwachtingen. Wat heb ben wij daarvan in onze jeugd op de katechisatie al niet geleerddat ons in den zekeren waan moest brengenals ware bijkans alles, Jezus en de vestiging zijner kerk betref fende haarfijn door de godsmannen van het Oude Verbond voorspeld. En nu, zeide de hoogleeraar, nemen wij tegen woordig //onpartijdig" die schriften ter hand, dan treffen wij daarin van al die dusgenaamd Messiaansche voorspellin gen en verwachtingen zoo goed als niets aan. Hoe komt dit? Gebrekkige vertaling en exegese van de O. T. profetische boeken, gepaard aan de vroeger vooropgezette meening, dat God door de profeten gesproken en van Christus (het Griek- sche woord van Messias, beteekeude: gezalfde Koning) en zijn kerk had geprofeteerd, waren oorzaak, dat men in de profetische boeken heel wat meende te lezen, wat de schrij vers nimmer hadden bedoeld. Als proeve van zeer onjuiste vertaling wees spreker o. a. op de 4 laatste verzen van Daniël IX, waarvan bij naauwkeurige overzetting van het oorspronkelijke, de zin een geheel andere wordt, dan men bij eenvoudige lezing van onze gewone sja- tenvertaling zou vermoeden. De rechtzinnige partij, ver volgde Kuenen, is in onze dagen op dit punt al vrij wat minder vasthoudend geworden dan voorheen, en de ultra- rechtzinuigenb. v. de //vrienden Israels," aan wier hoofd vroeger da Costa 3tondzijn hier nagenoeg geheel op onze hand. Ook deze toch beweren even als de modernendat de profeten op het werkelijke Israël, op een zigtbaar Jerusalem op aardschen en geenszins hemelschen luister hebben gezin speeld. Ook deze willen van een geestelijke toepassing niet weten. Alleen moet, volgens hen, de vervulling der profe- tiën in den vorm van een hersteld Jeruzalem met den Mes sias aan het hoofd en Israel's heerschappij over de volken nog komen, terwijl de modernen natuurlijk meenen dat ze eenmaal niet vervuld zijnde, ook nimmermeer zullen of kun nen vervuld worden. Spreker gaf vervolgens van een aantal, gewoonlijk als Messiaansch opgevatte, plaatsen, een juistere vertaling, en deed daardoor aan zijn hoorders zelve ten duidelijkste in zien vooreerst dat de profeten zeiven op iets anders dan op nabij zijnde staatkundige gebeurtenissen of op tijdgenoo- ten doelen; verder, dat zij in hunne bedreigingen van on heilen en strafgerigten of in de schildering van Israel's glorievolle toekomst, verre van eenstemming zijn terwijl hij eindelijk overtuigend aanwees, hoe de geschiedenis de meeste hunner, vooral de op Israël's politiek herstel betrekking hebbende verwachtingen, op bittere wijze heeft teleurge steld. De oorsprong der Messiaansche verwachting dagteekent van omstreeks de 8ste eeuw voor onze jaartelling. Zij was een uitvloeisel van den treurigen toestandwaarin beide rijken na de scheuring allengs geraakten en van de daar uit geboren wensch naar betere tijden. Die wensch werd gaandeweg hoop, die hoop stellige verwachting. De vorm dier verwachting werdnaar gelang van de verschillende geaardheid der profeten zeer onderscheiden opgevat. Nu eens stond meer de staatkundige, dan weer de godsdienstige zijde op den voorgrond. In beide openbaarde zich en hierin staat Israël geheel eenig onder de volken - hun aller krach tig en ongeschokt geloof aan een grootsche toekomst voor Israël als volk. Dat geloof, het is gebleken ijdel te zijn Zullen wij daarom de profetische boeken als voor ons van nul en geener waarde meer, dan nu ook maar ter zijde schuiven! Spreker meende dat dit een ongelukkige toepas sing zou zijn op zijne rede. Israel's profeten hebben, juist wegens hun blijvend geloof aan het ideaaldat hun voor den geest stond, recht op onzen eerbied. Hun ideaal is wel niet verwezenlijkt, maar toch zijn zij onloochenbaar de wegbereiders geweest van een betere toekomst. Wat er on zuivers aan hunne voorstellingen kleefde is weggevallen wat er goeds in was is gebleveneen onwankelbaar geloof in God een vast vertrouwen op de toekomst. De kern der idee van Israëls profeten heeft zich beligchaamd', ofschoon geheel anders dan zij zich voorstelden, in Jezus van Nazareth. Bij de op heden Maandag op het Raadhuis plaats ge had hebbende aanbesteding zijn aannemers geworden 1°. van het maken van een nieuwe brug over den Ouden Rijn ge naamd de St. JansbrugJ. van der Reijden metselaar al hier, het 1ste perceel .voor f 1463 en het 3de perceel voor f 2083; en H. Figee te Haarlem, van het 2de perceel voor f 2 7 85 2°. van het maken van een nieuwe basculebrug op de Mare over de Langegracht, van het 1ste perceel A. Verhoog metselaar alhier voor 2099, en van het 2de per ceel H. Figee te Haarlem voor 1 825 3°. het maken van een nieuwe brug over den Ouden Singel voor de Janvos- sensteeg van het 1ste perceel gen. A. Verhoog voor j 4266 en van het 2de perceel de firma D. A. Schretlen en Comp. IJzergieters alhier voor f 5 78 8,90 en 4°. van de leverantie van houtwarenS. G. Piek houtkooper te Oudshoorn voor f 2841,91. De Thermometer van Fahrenheit teekeiuie alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 26°, des avonds te 8 uur 25°, te 10 uur 24°. Zondag morgen te 5 uur 24°, te 8 uur 27c, 's middags te 12 uur 32°, 's namiddags te 4 uur 31°, te 5 uur 31°, te 8 uur 31°, te 10 uur 32°. Maandag morgen te 5 uur 28°, te 8 uur 30°, 's middags te 12 uur 39°, te 4 uur 3 6°. Den 15den Mei a. s. wordt te Keulen een interna tionale tentoonstelling geopend van voortbrengselen van den landbouw en der daarmede verwante bedrijven van werk tuigen ter bevordering van een en ander; van ontwerpen van hoeven en gebouwen van behoeften voor het boschwe zenhet jagtbedrijf en den tuinbouw. Tot aankoop van voor werpen voor de verloting zullen minstens 10,0 00 th. be schikbaar worden gesteld. Voorts zullen gouden zilveren en bronzen prijs-medailles worden uitgeloofd en vereerende ge tuigschriften toegekend. De tentoonstelling zal tot l Junij durenhet comité behoudt zich echter het recht voorden duur met nog veertien dagen te verlengen. Voor den 30sten Maart behooren de in te zenden voorwerpen kenbaar te wor den gemaakt aan het algemeene comité, waarvan de eerste burgemeester van Keulen voorzitter is. Alle aanvragen en brieveu moeten franco worden gerigt aan de maatschappij Flora te Keulen. In de havens aan den Boven-Rijn wordt een maat schappij gevormd tot het bevaren der rivier in hare gan- sche uitgestrektheid. Er zullen aanvankelijk in de vaart wor den gebragt vier sleepbooten met een voldoend aantal vaar tuigen tot het vervoeren van koopwaren. De voorstelling van Vrijdag in de Italiaansche opera te Parijs, ten voordeele van mile Pattiheeft een recette opgeleverd van 15,000 fr., plus een fabelachtigen oogst van bouquetten. Het Engelsche acclimatatie-genootschap heeft thans uit Wallachije een nieuwe vischsoort, de siluris glanisin En geland ingevoerd. Deze visch groeit zeer snel en kan 300 pond zwaar worden. Zij neemt bij goed voeder in vier ja ren met 5 6 pond toe. Zijn natuur stemt veel met die van de aal overeen.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2