N°. 1526. Dingsdag 7 February. A1 Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12^- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te, 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 nvan Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 3 u. 45 ra. 'tavonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. OverSoutbampton 1 en 17 over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. AVest-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand Rij bi-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10 4 uur.- Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks va-: 8uur en van 4 7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; vaa i>- oote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; wande Hypotheken en het Kadaster, vau 9 4 uur. Z. M. heeft benoemd tot magazijnmeester der Marine te Vlissingen de adjunct-commies bij de directie der Marine aldaar G. B. Bin wachter Bilheimer, in plaats van J. A. Schmidt, op verzoek ter zake van langdurige dienst eervol ontslagen onder toekenning van pensioen. Op den lsten dezer, de verjaardag van H. K. H Prinses Frederik der Nederlanden werd aan boord van Zr. Ms. wachtschip aan den Helder groote parade gehouden en bij die gelegenheid de Militaire Willemsorde 4de kl. uitgereikt aan den matroos 2de kl. C. van Wouw, voor betoonde dapperheid bij de expeditie van Ding-ding Papanoostkust van Borneo in 1863. In een te 's Hage ter teekening liggend adres aan de Tweede Kamer wordt aangedrongen op het bevorderen of voorstellen van wettelijke maatregelen tegen het gebruik van sterken drank. Aan het slot van dat adres wordt gezegd dat onderteekenaren den verhoogden accijns van het gedis tilleerdhoe goed ook en gewenscht, alleen niet genoeg zaam achten ora het bestaande kwaad te keerenwaarom zij de Kamer eerbiedig verzoeken en bij haar ten sterkste aan dringen, als dadelijk doeltreffend en meest bereikbaar, op het in het leven roepen van wetsbepalingen, waarbij men zal bewerken en invoeren: 1°. Beperking van het aantal tap perijen kroegenenz., met verbod tot verkoop van sterken drank bij andere neringenen 2°. verhoogd patentrecht (of tappers-geld) voor alle sterkedrankverkoopers. Een commissie uit den Raad van eer, die te 'sGra venhage wordt gehouden, heeft zich 11. Vrijdag naar Haar lem begeven, ten einde inlichtingen te bekomen in een zaak, waarin een hoofdofficier der kavallerie is betrokken. Naar men verneemt, heeft de heer Uremei, voor de be trekking van directeur van het gemeentebadhuis te Schevenin- gen, waartoe hij door het gemeentebestuur benoemd is, bedankt. De arr.-rechtbank te Heerenveen heeft 11. Vrijdag de brigadier-rijksveldwachter Schutstal wegens willekeurige in hechtenisneming veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand en tot betaling van een schadevergoeding aan den onwettig gearresteerde van f 12,5 0. Van dat vonnis is de veroordeelde dadelijk gekomen in hooger beroep. Men verneemt met groote belangstellingdat de af getreden vice-president van den Raad van Nederl.-Indië die zich thans hier te lande bevindt, zich heeft laten be wegen, die betrekking weder op zich te nemen en spoedig ^derwaarts zal vertrekken. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben aan den Gemeenteraad voorgesteld het aanschaffen van twee stoombrandspuiten uit de fabriek van Shand Mason en Comp. te Londen. Dezer dagen zijn proeven genomen met een nieuw middel van overtogt aan den Rijn bij Griethuizen, in den spoorweg Kleef-Zevenaar. De overtogt geschiedde herhaal delijk met een locomotief en eenige spoorwagens in weinige minutenzoodat men eindelijk hoop heeft dat die lijn in exploitatie zal komen., Bij het onderzoekdat in het tuchthuis te Leeuwar den plaats heeft naar de schuldigen aan den diefstalis nog alleen ontdekt een som van f 200 in zilveren munt speciën verborgen op een der zolders gevonden. Voor een zoo mogelijk nog aanzienlijker eu talrijker publiek dan de vorige maal trad Donderdag avond te Utrecht de heer Chantepie de la Saussaye op tot het houdeu zijner tweede voorlezing, aangekondigd onder den titel: Geweten en H. Schrift. In aansluiting aan het einde der eerste le zing, onderzocht spr. thans, hoe de weg tot waarheid uit gaat van het gemoedsbestaan des menschen. Nadat de me thode, die optreedt met de leuze //van het verstand tot het hart" als een averrechtsche afgewezen was, werd het pligts- gevoel beschouwd als het licht in de duistere wereld des gemoedsen dit gestaafd met het voorbeeld van het kind en den heiden. Uit dit pligtsgevoel ontstaan zedelijke oor- deelen en het ontwikkeld zich tot zedelijk gevoel. De eisch van dit zedelijk gevoel is, dat de mensciielijke wil vrij zij en evenmin de slaaf van hartstogten als van de wereld die hem omgeeft. Tot deze vrijheid komt het niet dan door ge hoorzaamheid aan een Goddie boven de natuur verheven is en die de wereld-geschiedenis leidt. Die God wordt niet gevonden op den weg der gewone ervaring. Op dezen voelt zich de mensch gebonden door het fatum. Die banden te verbreken is het voortdurend maar vruchteloos streven van het onbevredigd geweten. De Israëlitische geschiedenis predikt ons den God, die natuur en menschheid alzoo regeert, dat het einddoel zijner leidingen blijkt te zijn de verlossing der

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1