Donderdag avond heeft er in de zaal op den Flu- weelen Burgwal te 'sHage, door de 's Gravenhaagsche af- deeling van de Nederl. Yereeniging tot afschaffing van den j sterken drank, een openbar vergadering plaats gehadwelke door den WelEerw. heer Ds. Schuurman werd voorgezeten die na een korte toespraak den spreker van dien avondden WelEerw. heer Ds. Brutel de la Rivière uit Haarlem ver zocht de taak, door hem opgenomen, te vervullen. Die heer gaf in een krachtige rede de treurige ervaring te kennen dat, niettegenstaande den verhoogden accijns op het gedis tilleerd, er in 1864 millioen meer is opgebragt dan in vroegere jaren. Hij oordeelde dus dat het in het belang van het volk is, dat er maatregelen genomen worden ter be teugeling van het meerder verbruik van den sterken drank. Hij schreef het minder toetreden tot de vereeniging in Ne- j derland vooral toe aan zes voorname oorzaken, als: 1°. ge brek aan liefde; 2°. ongenegenheid iets voor zijne medemen- schen op te offeren; 3°. omdat de meesten geheel gedach teloos het leven doorgaan zonder te denken wat 's menschen bestemming is; 4°. dat er zijn, die het ontbreekt aan eenen vasten wil; 5°. dat de meesten een verkeerd geplaatst me- i delijden koesteren met den man, aan wien men gaarne het slokje gunt, maar dat de zoodanigen geeu medelijden met de arme vrouw en kinderen hebben en eindelijk ten 6°. dat men zich door valsche schaamte laat weêrhouden tot de vereeniging toe te treden. Welke zes redenen zeer schoon ontwikkeld, werden besloten met uiteenzetting, dat de sterke drank een kanker is, die aan het zedelijk en stoffelijk wel zijn van den mensch knaagt. De begaafde redenaar gaf twee raadgevingeu namelijk ten eerste niet te veel te steunen op de belofte van hen die zich niet willen verbinden en ten tweede niet alleen het kwade natelaten maar ook het goede te doen. Intusschen had de voorzitter der afdeeling, de baron van Lijndendeze rede ouder de toehoorders aangehoord. Hij begaf zich toen naar de bestuurstafel, en bedankte den spre ker met een hartelijke toespraaken wenschte hem geluk met zijn volbragte taak. Daarop las de Becretaris de namen voor van die 19 leden, die in de maand Januarij waren toegetreden, Vervolgens deed de baron van Lijnden verslag van een zaak, die aller belangstelling verdientte weten dat de vereeniging zich bij adres aan de Staten-Generaal zal wenden, met verzoek medewerking en hulp te verleenen te gen den vijand die het bederf van het volk veroorzaakt. Tot dat einde deelde hij het opgemaakte adres mede; terwijl hij uit eenen beredeneerden staat aanwees, dat er jaarlijks 25 millioen gulden in Nederland voor den vijand van het volk, de 3terke drank, worden uitgegeven. Maandag avond omstreeks 6 uur is een ingezeten in Den Ham, G. K. genaamd, oud 49 jarentengevolge van onmatig gebruik van sterken drank, plotseling overleden. Daar hij op een stoel stil zat, meenden zijn huisgenooten dat hij zijn roes uitsliep. - De jenever-rampen van Nederland, gedurende 18 64 maandelijks door //de Volksvriend" medegedeeld, een klein staaltje van de werkelijkheid, geven 45 gevallen van ge vangenneming en veroordeeling, 12 van moord en man slag, 4 8 van verwonding en mishandeling, voorts 5 6 zelf moorden. De opgaven uit Utrecht en Leiden ontvangen, vermelden nog aan veroordeelingen voor het kantongerecht wegens openbare dronkenschap: te Leiden 235, te Utrecht 233 per sonen. - Volgens de openbaar gemaakte officiële opgave heeft de plaatselijke accijns op het gedistilleerd te Leiden in het jaar 1864 opgebragt 82069,855, vertegenwoordigende een bedrag van 390,000 Ned. kannen, tegen een sterkte van 100 pCt., in welken toestand het niet wordt verbruikt, maar op zijn hoogst tot een sterkte van 85 pCt., zoodat de wer kelijk verbruikte hoeveelheid niet minder kan worden geteld dan op 460,000 Ned. kannen. Als men nu rekent, dat uit een kan worden gevuld 15 glaasjes, dan verkrijgt men een getal van 6,900,000 glaasjes jenever en elk glaasje stellende op 6 cent, zou het beloop van hetgeen in 1864 binnen Leiden is besteed aan gedis tilleerd bedragen een som van f 414,000. Wij moeten daaromtrent nog het volgende opmerken 1°. dat onder de opbrengst van den accijns op het gedis tilleerd ook begrepen is al wat geheven wordt van reuk waters geestrijke oliën enz.; 2°. dat ouder de hoeveelheid jenever, die binnen Leiden verbruikt wordt, niet begrepen is al hetgeen in tapperijen buiten de poorten onder de ge meenten Leiderdorp, Soeterwoude en Oegstgeest dagelijks door Leidenaars wordt gebruikt; 3°. dat de sterkte van den jenever, die getapt en in glaasjes of flesohjes gesleten wordt, veeleer beneden dan boven de 85 pCt. is; 4°. dat een glaasje jenever wordt verkocht voor 6, 7 a 10 cents; 5°. dat de som van f 414,000 te beschouwen is als het mini mum, maar in 1859 door ons berekend werd op f 300,000 6°. dat derhalve in zes jaren tij ds de som, binnen Leiden jaarlijks besteed voor jenever, is verhoogd met 3 8 pCt. De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 3 7°, des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 31°. Zaturdag morgen te 5 uur 26°, te 8 uur 26", 's middags te 12 uur 27°, 's namiddags te 4 uur 28°. Büitenlandsch Nieuws. De heer de Beucken leeraar in de plantenkunde te Ant werpen, maakt bekend, dat de ziekte, in de laatste jaren on der de peerenboomen opgemerkt, wordt veroorzaakt door in- sekten die de eijeren langs de onderzijde der bladeren ver bergen; als nestzetel openbaart zich een bruinachtige uitwas; bij warme hërfstdagen komen reeds kleine diertjes uit de eije ren te voorschijn, die zich des winters tusscheu de oksels der botten verborgen houden; de overige eitjes blijven in de afge vallen bladeren over, en komen met den eersten warmen Fe- bruarij-dag uit. Men zal dus best doen de afgevallen bladeren te verbranden. -Nabij München is dezer dagen een boerenbruiloft gevierd, waarbij voor ieder couvert 16 florijnen werd betaald, terwijl bij eiken dans de vloer met champagnewijn werd begoten. Zondag heeft te Napels een prij3uitdeeling aan de leer lingen van de volks-, zondags- en avondscholen plaats ge had. Prins Humbert zelf deelde de prijzen uit en de kardi naal Andrea was daarbij tegenwoordig. In het arrondissement Napels telt men thans 7 8 avond en 3 Zondagscholen voor volwassenen. In de andere arron dissementen van de provincie Napels, waar de bevolking meer verstrooid woont, telt men slechts 20 avondscholen en 2 Zondagscholen van die soort. In het jaar 18 64 zijn 26 zulke scholen nieuw opgerigt. De stad Napels heeft thans 16 avondscholen verdeeld in 77 klassen die door 2,239 leerlingen van 10-30 jaren be zocht worden. Uit een geloofwaardige, bron wordt medegedeeld dat van de ongeveer 3000 kiezers 2630 hunne stembriefjes heb ben ingeleverd voor de verkiezing van leden van den Her vormden Kerkeraad te Parijs en dat slechts één kandidaat van de zes door de liberalen aanbevolen de volstrekte meerderheid verkreeg, omdat hij ook door de orthodoxen was verkozen wier vier kandidaten dadelijk zijn benoemd, terwijl de laatste, Mr. Guizot, die 1279 met den kandidaat der liberalen Mr. Barbe- zat, die 1306 stemmen verkreeg, in de herstemming kwam. De heeren Nelaton en Rayer zijn te Parijs van Nizza teruggekeerd, waarheen zij geroepen waren om over den toe stand van den Prins Nicolaas van Rusland te worden ge raadpleegd. Hun onderzoek heeft bewezendat de Prins zich spelende eenvoudig den voet heeft verstuit. De dood van Proudhon en die van de Charras heb ben geleid tot de opmerking dat al de mannen van 1848, voor zooveel zij niet meer tot de levenden behooren arm zijn gestorven. Is dat niet het schitterendste antwoord aan hen, die hunne belangeloosheid in twijfel hebben getrokkeu Ten opzigte van Charras brengt men te Parijs ook in herinnering, dat hij, naar Holland uitgeweken zijnde, daar door den Koning met gulle gastvrijheid ontvangen is en dat den kolonel door Koning Willem III diens bibliotheek ter vrije beschikking werd gesteld ten behoeve zijner historische studiën. Victor Hugo heeft aan de weduwe van Charras een tref- fenden brief geschreven. Aan de weduwe en de dochters van Proudhon zal door diens vrienden een jaarlijksch pensioen van 2 500 frs. wor den toegelegd. De prefect van de Seinede heer Haussmanheeft

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2