Buitenlandsch Nieuws. adjudant in gewone dienst en hem benoemd tot HD. adju- j dant in buitengewone dienst. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bekend gemaakt, dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huisonder wijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag den 19den April aanstaande en vol- j gende dagendat zijdie een dezer examens wenschen af- teleggenzich uiterlijk op den 5den bevorens bekooren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonenen die den dag en de plaats van het examen zal bekend maken. - Naar men verzekert, zou de Tweede Kamer der Staten- Generaal hare werkzaamheden op den 20sten dezer maand hervatten. Dingsdag 11. werd voor de arr.-rechtbank te Heeren veen de zaak behandeld van den brigadier-rijksveldwacht Schutstal, wegens willekeurige inbreuk op de persoonlijke vrijheid door het arresteren van een welgesteld ingezeten van Oldeberkoop. De subst.-offic. concludeerde tot vrijspraak. De advocaat van de civiele partij Mr. A. F. Jongstra eischte een schadeloosstelling van 100 voor de beleedigde partij en wees er op dat, wanneer dergelijke arrestatiën ongestraft kunnen plaats vindenin Nederland de vrijheid van elk burger in gevaar is. De rechtbank zou op 3 Februarij uit spraak doen. De Nederlandsche Staatsschuld is ten gevolge der amortisatie, ten bedrage van 11,459,252,33in 1864 gebragt op f 988,986,881,95 rentende 28,344,390,61 te weten: ƒ674,344,170. - 2£ pCt., 102,896,211,95. - 3 pCt., 16,082,000. - 3} pCt., 196,664,500. - 4 pCt. schuld. Voor het dienstjaar 1865 zijn op nieuw ƒ11,005,000 tot amortisatie bestemd. Uit de Volksvriend blijkt, dat de Rijksaccijns in 1864 op gedistilleerd f 8,669,334 heeft opgebragt, ƒ2,281,997 meer dan in 1863. Daar de verhoogde accijns eerst in Maart ingevoerd is, zou die opbrengst ruim 10 millioen hebben be dragen bij gelijken accijns over de 12 maanden daarbij komt nog 4 millioen voor plaatselijke opcenten. Deze som vertegen woordigt 2 8^- millioen kan gedistilleerd! En voor 't verbruik, door verzwakking der sterkte ruim 33 millioen kan; met den smokkel wel 37 millioen kan. Door het verkoop in 't klein be rekent men dat er thans voor meer dan 2 7 millioen gulden aan sterken drank wordt verbruikt! In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de opéra Faust. Maandag 11. zijn te 's Hage per overlandmail drie Ja- pansche officieren aangekomen. Zij zijn belast in Europa eenige bestellingen in fabrieken ten behoeve van hun gouverne ment te doen; waarna zij naar hun vaderland zullen terug- keeren. De feestelijkheden hebben 11. Woensdag te Zutphen een echt opgewekt karakter behouden. De stad was geheel in feestdoschde nieuwe weg naar het station was aan weerszijden met Venetiaansche masten en guirlandes versierd. Ten 10 uur 's morgens was er muziek van de schutterij op de markt, en ten half 2 uur voerde de kapel der dragon ders aan de IJsselkade muziekstukken uit. Een feesttrein des morgens uit Rotterdam vertrokkenvoerde langs de ver sierde hoofdstations van den Rijn-spoorweg onderscheideu gasten naar Arnhem. Derwaarts was de feesttrein 10 min. voor 12 uur van Zutphen afgereden en keerde aldaar tegen half vier uur terug. De spoorweg voldeed onder den rid goed. Te Zutphen werd den genoodigden een diner door de stad aangeboden; na afloop daarvan was er concert in de beide sociëteitsgebouwen van de muziek der dragonders en der veldartillerie uit Utrecht, beiden gevolgd door een bal; ook in de manége was er publiek bal. De genoodigden ver lieten de stad ten 8 uur. Ten 10 uur was er groote taptoe op de markt te Zutphen. Te Leeuwarden is in het tuchthuis uit een lessenaar op het bureau van den komraandant gestolen een som van ruim 1000 uit de kas van de administratie en 70 die den commandant toekomen. De deur van het bureau van den directeur voor den arbeid droeg ook sporen van braak. In de vlugmaren van den Nederl. Spectator leest men Een klucht leverde laatst een concert-directie in een onzer steden. Daar hadden pas de pokken geheerscht en de Duit- sche zangeres, die er zou optreden, wilde weten hoe het hiermede gelegen was. Zij telegrafeerde daaromSind die Blattern noch da? - Blattern- overlegden de concert commissarissen, wat kan dat beduiden? Wel, zij zal denke lijk vragen of wij de muziekbladen hebben waar haar zang in voorkomt. En zij telegrafeerden snel terugSie sind nicht daaber bringen Sie sie gefalligst mit. Naar men verneemtheeft een aanzienlijk aantal leden der Waalsche gemeente te Amsterdam zich bij adres gewend tot den Kerkeraad hunner gemeente, om hunne betwaren kenbaar te maken over de vacaturedie geruimen tijd ge leden ontstaan is door het emeritaat van den nu reeds over leden predikant de Dompierre de Chaufepiéen maar niet schijnt vervuld te worden. De adressanten dringen aan op een spoedige aanvulling en voegen er tevens als hun ge voelen bij dat, naar hunne meening, de billijkheid eischt dat, nu de orthodoxe rigting zoo sterk in de predikanten hunner gemeente is vertegenwoordigd, in de bestaande va cature voorzien worde door het beroepen van een predikant, der moderne rigting toegedaan. Zondag 11. maakte de heer J. C. Simon Thomas, pre dikant bij de Hervormden te Yersekeaan het einde der namiddaggodsdienstoefening zijn gemeente bekenddat hij met 1 April a. s. ziju betrekking zal nederleggenvoor welk besluit hij echter geen redenen opgaf. De weinige bijval die aan zijn verlichte prediking te beurt valt en de onmogelijk heid voor hem om zich, ten koste zijner overtuiging, naar den smaak van het meerendeel zijner gemeente te schikken zijn welligt de hoofdredenen van dat besluit. Uit het bevorens opgemaakte zestal van predikanten ter vervulling der vacature ontstaan door het emeritaat van Ds. M. A. Amshoff, is door den Kerkeraad der Ned. Her vormde gemeente te Groningen het volgend alphabetisch drietal geformeerd DD. W. Astroth. dr. te Ylissingen W. H. Krijt, th. dr. te Berkel en Rodenrijs, en E. H. Lasonder te Loenen aan de Vecht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 44°. Vrijdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 42°, 's middags te 12 uur 46G, 's namiddags te 4 uur 40°. Behalve de bestaande twee vaste bruggen over den Rijn komt er een derde te Dusseldorp en een vierde in de nabijheid van Everdingen. Dezer dagen is een jong meisje te Bierbersteinin Keur-Hessen, op treurige wijze gestorven. Zij had een kruik met koud water op den kagchel gezet om die daarna te spoe len. De kruik werd zoo heetdat zij die met haar voor schoot moest aanvatten. Zij wilde daarna de kurk met hare tanden er afnemen maar naauwelijks had zij die tusschen hare tanden, toen deze er afsprong en in het gehemelte drong, terwijl een hoeveelheid kokend water haar mond vulde. Zij stierf den volgenden dag na duldelooze smarten geleden ta hebben. Het bekende Italiaansche clericale orgaan Civilta Cat- tolica verklaart, dat de pontificale zendbrief van 8 Decem ber geenszins inbreuk maakt, noch op de Belgische Consti tutie, noch op de rechten en pligten der inwoners van dat land, noch op hunne wettige politieke vrijheden. De Paus, vernomen hebbende, dat de Keizerlijke Prins zijn godsdienstige lessen heeft aangevangen, heeft hem een prachtigen bijbel en een boek met de Evangeliën gezonden. Gelijk men weet, is de Paus de peter in partibus van den jongen Prins. Dezer dagen heeft door den aartsbisschop van Parijs de godsdienstige inwijding plaats gehad van het asyl voor ongeneeslijke kinderen, dat onder bescherming staat van Prin ses Mathilde. Bij deze gelegenheid heeft de Prinses, die ver gezeld was van Prinses Clotilde een toespraak gehouden welke door den aartsbisschop werd beantwoord. Het gesticht telt thans reeds 300 verpleegden, welke daar voor hun le ven zijn geplaatst. Een Engelschman had te Parijs een kloppartij gehad met een lantaarnopsteker, ter verdediging van een hond,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2