N°. 1524. Zaturdag 4 February. A0. 186E(. 1 Binnenlandsch Nieuws. Het sloopen van poorten enz. 'V i LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leidon 1.95, ea franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12^- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.j 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Poftbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 ra.;'a namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8uur en van 47 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijVs Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I Menigmaal wordt het en soms wel in een toon van moe deloosheid gezegd en herhaalddat wij leven in een won derlijken tijd, niet enkel van spraakverwarring waardoor de behoefte aan een Woordenboek voor de Nederlandsche taal zich meer en meer algemeen doet gevoelen - maar ook en vooral aan beginselloosheid en ontrouw aan beginselen. - In een tijd, waarin wat bestaat, op welk gebied ook, al kreeg het door ouderdomgewoonte of overlevering burgerrecht en onverliesbare waardeaan kritiek onderworpen wordt in een tijd, waarin menigmaal op elk gebied, zelfs op dat wat als heilig en eerbiedwaardig door velen wordt beschouwd met ruwheid en woeste hartstogtelijkheid de hand wordt geslagen aan hetgeen eeuwen lang de grondslagen van waar achtig geluk voor personenhuisgezinnen en natiën uit maakte eu de eerbied voor het voorgeslacht, het kinderlijk vertrouwen op de deugdelijkheid van beproefde, en in leven en sterven proefhoudende beginselen wordt ondermijnd; - in dien tijd hoort en ziet men ook veel, wat den naam en de be- teekenis en de bewijzen draagt van navolging van het oude a la renaissance. Oude zaken in nieuwe vormenherdruk van oude werken, eerbied voor de klassieken van de vroeg ste tijden af, op het gebied van kunst en letteren, - oude ketterijen zelfs in een nieuw kleed, of behagelijken vorm en wat al niet meer openbaart zich aan ons oog, terwijl wat der vaderen geloofsovertuiging was en wat daarvan nog overbleef in het hart hunner kinderenwreedaardig en mee- doogenloos tot voorwerp van spot en verguizing strektwat van hunne hand bestaat en toch dierbaar is, al is het ook in gebrekkige taal- en stijlvormiugroekeloos en onnadenkend tot den prullemand wordt verwezen en in arren moede door velen daarin alleen een betere toekomst wordt gezien dat het oude wordt afgelegd zonder dat er iets nieuws of iets beters wordt in de plaats gegeven! Een betere toekomstWie ziet niet alreeds de voorboden of den dageraad van een terug keer tot het oude door den tijd beproefdzij het dan in het wezen en niet in den vorm Met blijdschap zal menigeen vernomen hebbendat een stem zich heeft doen hooren van een ijverig beoefenaar der oudheidkunde, uit beginsel vijand van al wat eenigermate zweemt naar miskenning van de waarde van hetgeen oud is, ook al i9 het verouderd en voor onzen tijd onbruikbaar een stem tegen de slooping der Leidsche poorten. Die daar tegen de stem verheftvraagt minder naar het nut en het belang van wat bestaat, maar let meer op den vorm, nog veel meer op de waarde als overblijfsel van vroegeren tijd als gedenkteeken voor het volgend geslacht, als kenbron der waarheid voor historie en overlevering. Het schijnbaar ge ringe en onbeduidende heeft bij hem waarde; het onaan zienlijke schitterende van glans, alleen door de wijzen en verstandigen te ontdekkenhet sloopen van een poort is heiligschennis gelijk gepleegd aan de graven van dierbare af gestorvenen; spotten met hetgeen anderen heilig en dierbaar is; roekeloosheid en brooddronkenheid, gelijk aan het ver scheuren of verbranden van den Bijbel. De schrijver vau de artikelen over de slooping der Leidsche poorten is orthodox gehecht aan alles wat ons aan vorige tijden kan doen geden kenen waarde gevende aan geschiedkundige herinneringen, van wien het innig is te betreuren, dat zijn invloed op kunst en wetenschap niet reikt tot in den tempel aan Mi nerva gewijd. Een leerstoel voor de oudheidkunde in be trekking tot de overige vakken van hooger onderwijs ont breekt nu, terwijl zij vroeger bestond en opeen roemwaar dige, maar na het schijnt onnavolgbare wijze, werd vervuld. Laat ons thans uit dat zelfde oogpunt, maar toch niet eeu- zijdig, onderzoeken wat vóór en wat tegen het sloopen van poorten te zeggen is. Z. M. heeft den kapt.-luit. ter zee Jhr. F. de Casem- broot eervol ontslagen uit zijn betrekking van 's Koning3

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1