N°. '1523. Vrijdag 3 Februarij. A". 1865» Binnenlandsch Nieuws. Jf- V i r- v -V Deze Courant verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GraveuhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 ra.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te^ 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 ra.;'s namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 eu 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 8k uur en vau 4 7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 3 6 uur; van 'cR'jks Directe Belastingen, Maandag, üiugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. Z. M. heeft benoemd, tot lid van den Raad van State den heer J. T. ter Bruggen Hugenholtz, thans lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaaltot burgemeester der gemeente Zwaag P. van Lelij velden der gemeente Zeven bergen C. van Meer. Z. M. heeft den heer Jones, fabriekant te Brussel, benoemd tot ridder van de orde der Eikenkroon. Naar men verneemt, is de straf van confinement voor den lijd van vier jarenwaartoe H. Westermaudoor het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland wegens geweldda digheid tegen een magistraatspersoon van het regeringsbe- stuurter gelegenheid van de waarneming zijner bediening is veroordeeldveranderd in een correctionele gevangenis straf voor den tijd van vier jaren. Men verneemt, dat in het begin van Mei te Amsterdam in het openbaar zal verkocht worden het uitmuntende kabinet van schilderijen van wijlen D. A. M. baron van Brienen van de Groote Lindt. De redactie van den catalogus en de leiding der verkooping is opgedragen aan den heer Etienne le Roy commissaris-expert van het Musée royal te Brussel. Met het schip Concurrent vertrokken naar St. George d'Elmina een hoornblazer en een soldaatbeide ridders van de Militaire Willemsorde; een korporaal, versierd met de zilveren medaille, en een soldaat, die tweemaal in Indische dienst was geweest en 30 effectieve dienstjaren had. Uit Ylissingen schrijft men van 29 Jan.: Heden middag is alhier uit Engeland binnengekomen het gepantserde verde digingsvaartuig, Handig Vlug, zooals het tot nog toe gedoopt ismen zegt, dat er een commissie benoemd zal worden, om het vaartuig te beproeven. Zooals men weet is het gebouwd om gebruikt te worden tot verdediging van onze rivierenen heeft daarom weinig diepgang. In de Waalkade te Nijmegen hebben nieuwe verzak kingen van ernstigen aard plaats gehad. Uit Nijmegen schrijft men van 11. Maandag: In de twee laatste etmalen is het water gewassen 2.19 el; het lage ge deelte der Waalkade staat onder water; de peilschaal teekent heden morgen 9.94 el boven A. P. In de vorige week waren te Zwolle vier mannen aan het Katerveer in een roeiboot bezig op den IJssel een geul te maken voor de veerpont, toen op het onverwachts het ijs losraakte en in beweging kwam. Zij waren op het mid den der rivier en zaten, vóór dat zij besloten hadden naar welke zijde ze roeijen wilden, reeds zoodanig beklemd, dat er niet aan te denken viel, om met de boot te ontkomen. Zij besloten derhalve, om die te verlaten en op de inmid dels tot een zekere hoogte opeengeschoven ijsschotsen te klim men. Van daar zagen zij het hagchelijke hunner positie in. Aan de Overijsselsche zijde der rivier was al het ijs in be weging en aan de Geldersche zijde waren twee wakken, te groot om ze over te springen en niet groot genoeg om ze over te zwemmen, terwijl hunne boot, waaruit ze slechts een schippersboom en een touw hadden medegenomen, reeds geheel onder het ijs bedolven was. Na eenig overleg beslo ten zijom aan de Geldersche zijde hunne redding te be proeven. De kleinste van 't viertal werd het medegenomen touw om het middel gebondendaarop kroop hij op han den en voeten behoedzaam vooruit, maar merkte alras, dat het ijs hem niet kon dragenkroop terug en ondernam het andermaalmaar nu met behulp van den schippersboom die hij vooruitschoof. Inmiddels waren eenige menschen met booten en lange planken te hulpe toegesneldover welke laatstgenoemde, die op het ijs gelegd werden, hij behouden aan wal kwam. Op dezelfde wijze werden ook twee anderen gered, maar de laatste had bijna 't gelag moeten betalen, want hij viel door het ijs en werd met veel moeite aan wal gebragt. Opmerkelijk is het, dat juist de beide voorwerpen die zij (zooals ze zeiven verklaard hebben)zonder te weten waarom, hadden medegenomen, de middelen ter hunner redding werden. De laatstgeredde lag geruimen tijd in zwijm. De lijst der misdaden is onlangs weder met een-ver meerderd in de gemeente Eerbeek, waar een vader en moe der hun jeugdig kind den hongerdood hebben doen sterven. De man schijnt vooral schuldig te zijn. Hij bevindt zich in handen van het gerecht en zal eerlang ook nog wegens an dere misdaden zijn vonnis ontvangen. De Gron. Cour. betoogt het onredelijkedat predikan ten gekozen worden door een klein collegiedat zich zelf aanvult in plaats van door de gemeenteleden. De Gron. Cour. verlangt tevens thans een leeraav der moderne rigting en daarna weder een van de orthodoxe, opdat alle gemeen-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1