Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arr.-recht- J bank te Roermond Mr. H, D. E. H. Collaes, adv. te Venlo. Maandag heeft het Openbaar Ministerie bij den Hoo gen Raad der Nederlanden, kamer van strafzakenconclusie j genomen in de zaak van H. Lehman c. s., requivanten van cassatie tegen een arrest ven het prov. gerechtshof in Gel- 'i derlandwaarbij zij zijn schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huisdoor meer dan één persoon voorzien van wapenen en voorts door middel van binnen- en buitenbraakopgevolgd door moedwilligen manslag en deswege veroordeeld tot de straffe des doods. De advocaat- generaal Romer heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie. Te Parijs wordt eiken dag de tijding verwacht van het overlijden van den Grootvorst troonopvolger van Rus land, die in het vorige jaar de baden te Scbeveningen ge bruikte en ook Leiden met een bezoek vereerde, dat nog aangename herinneringen naliet voor die hem ontmoetteden. De Parijsche doctoren Nelaton en Royer zijn naar Nizza ontboden om over den toestand des lijders een consult te houden. Van verschillende zijden verneemt men dat de afdee- liugen van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap bedacht zijn om de verbeterde spelling volgens het Woordenboek der Ne- derlandsche taal, van Dr. M. de Vries en Dr. L. te Winkel, zoo spoedig mogelijk bij het onderwijs in te voeren. Daar ech ter de onderwijzers den ganschen omvang der gewijzigde spel ling slechts zeer moeijelijk kunnen leeren kennenzoo is uit den boezem van genoemd Genootschap reeds meer dan één ver zoek aan bovengemelde heeren gericht ombij het noodwendig langzaam voortgaan der uitgave van het Woordenboek, onder hun opzigt een beknopte en duidelijke verzameling van regelen te doen bewerkenwelke de gevorderde wijzigingen in haren geheelen omvang bevat, en daarnevens de opgave van die en kele woordenwelke een bijzondere wijziging van het gebruik zullen ondergaan dat onder geen regelen te brengen is. Naar wij vernemen is de zilvereu Pièce de Milieu met Beeldwerk, eerste prijs van de Kuustkronijk 1864, gevallen op N°. 821, bij den boekhandelaar A. Ophorst te Wageningen, voor mevrouw de wed. Romswinkel, Canneman. - Morgen deelen wij verder den uitslag der verloting mede. In* den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Woensdag avond worden ten tooneele gevoerd de opéra le Prophete,-waarin Mevr. Rosa de Vries zal optreden, en Donderdag avond de opéra comique la Dame blanche, voor afgegaan door de comédie Une vente au profit de pauvres. Op de goud- en zilver-fabriek van den heer P. de Meijer te 's Hage viert den 3den Februarij zekere Hoog, die in IS 15, hoewel niet ongedeerd, uit de velden van Moskou terugkeerde, zijn óOjarige trouwe dienst in de werkplaats. In de Haarlemsche Courant vraagt een gehuwd pre dikant, die de moderne rigting is toegedaan en zijn tegen woordige betrekking niet kan nederlcggengelijk hij wenscht, zonder zich en de zijnen van een voornaam gedeelte van hun middel van bestaan te beroovengelegenheid om een ander middel van bestaan te verkrijgen, zijnde nog in de kracht zijn levens en gezond van gestel. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Kralingen Ds. J. VV. Felix te Utrecht en te Oosterland op Wieringen de candidaat A. van Laer Jr. "Een treffend ongeluk heeft de gemoederen van Kaap stads inwoners, bijzonder der Nederlanders onder hen, ge voelig aangedaan. Den 18den Dec. verspreidde zich het gerucht door de stad, dat mejufvr. P. O., een der dames- passagiers van het voor ruim twee weken aldaar van Rot terdam gearriveerde schoenerschip Kaapstad Packet, den avond te voren iu de bergen der stad verdwaald geraakt, en waar schijnlijk tot een noodlottig uiteinde gekomen was. Later op den dag bleek dit gerucht maar al te waar te ziju. Uitgelokt door het verheven natuurschoon van de bergkloof tusschen Leeuwenkop en Tafelberghadden eenige passagiers van ge noemden bodemde heeren K., W. en S., de beide zusters O. uitgenoodigd om gezamenlijk dat heerlijk schouwspel te genieten. De wandeling werd ondernomen iu den namiddag van den löden, toen men den weg koos over Groenepunt, en na aldaar eenige oogenblikken te hebben uitgerust, berg opwaarts ging, om vóór het vallen* van den avond largs den Kloofweg stadwaarts aftedalen. Omtrent ten 7 uur be reikte men het Rondhuis de gewone pleisterplaats voor wan delaars. Slechts kort had men daar vertoefd of het werd tijd geacht de wandeling voorttezetten. Jufvrouw P. O. was de eerste die opstond en haren geleider, de heer K., verzocht niet langer te wachten, denkende dat de anderen onmid dellijk zouden volgen wat ook weinige minuten daarna ge schiedde. Maar ten eenenmale onbekend met de verschillende bijpaden die naar den hoofdweg voeren sloeg het wande lende paar den verkeerden weg in en raakte in de duistere bosschen verdwaald, schoon op zoo geringen afstand, dat de andere ieuen van liet gezelschap hen hoorden spreken en hun konden toeroepen. Dit werd echter van geenerlei zijde hoog opgenomen. De laatstgenoemde drie niets meer vernemende zetten den togt voort, denkende dat de beide anderen al vooruit waren en keerden langs denzeifden weg over Groe nepunt naar de stad, waar men ten 11 ure in den avond aankwam, en niet weinig verbaasd was dat het tweetal nog niet was aangekomen. Maar nog gevoelde men niet veel ongerustheid, vertrouwende dat zij in het hotel Rondhuis de opkomst der maan (half elf uur) hadden afgewacht. Ge heel anders echter was de vreesselijke waarheid. Ten 6 uur des morgens kwam de heer K. in de stad en verhaalde het volgende: Na korten tijd met jufvr. O. naar het rechte pad te hebben rondgezocht, riep deze uit; hier is de weg! vatte de hand van haren geleider, deed eenige stappen voorwaarts en stortte onder den uitroep uo God in den diepen afgrond neder. Op zijn angstig geroep geen antwoord be komende, noch uit de diepte waar de ongelukkige verdwe nen was, noch van de zijde waar zijn togtgeuooten waren of waar menschen wonenalleen en onbekend durfde hij geen enkelen stap voor- of achterwaarts doenmaar zocht kruipende naar een boom, aan welks voet hij den verschrik- kelijksten nacht zijns levens doorbracht. Om 3 uur des mor gens zocht hij den weg naar liet Rondhuisklopte daar aan maar ongelukkig, gelijk later bleek, aan de verkeerde deur) en kreeg geen gehoor. Hij vervolgde daarop den weg naai de stad. Zijne vrienden lieten oogenblikkelijk een rijtuig in spannen vonden weldra de noodlottige plaats en zagen daar in een afgrond van ongeveer 60 voeten diepte, het zielloos overschotdat met groote moeite naar boven en vervolgens naar de stad gebragt werd. ZoDdags namiddag werd het lijk ter aarde besteld en een lange rij vriendenzoowel Ka penaars als landgenooten der overledene, en onder hen de consul-generaal der Nederlandenvolgden het grafwaarts terwijl de iveleerw. heer Gohl, leeraar bij de Evang.-Luth. gemeente, een treffende rede bij hare iaatste rustplaats uit sprak. Het plan tot verbouwing en verfraaijing van den Leid- schen Schouwburg heeft aanvankelijk hoop op welslagen. De uitkomst der pogingen, die tot het bijeeubrengen van het be- noodigd kapitaal zijn aangewend, was niet overeenkomstig met hetgeen kon worden gewacht, maar misschien zijn er ook nog velen die, uiterst voorzichtig van aard, niet de eer sten willen zijn, maar liever de kat uit den boom kijken. Aanvankelijk zijn er 146 aandeden geplaatst, maar nog ont breken er ruim 100, om het plan in zijn geheel verwezen lijkt te zien. Het vooruitzigt op een biiiijke rente is ook gunstig, bij het genot van f 1500 subsidie 'sjaars uit de gemeentekas en nu het biijkt, dat de schouwburg aan de vorige, eigenaars gedurende een aantal jaren gemiddeld zui ver /1200 'sjaars heeft opgeleverd. Er is dus hoop op een lang gewenschte, door velen als een dringende zaak beschouwde restauratie van het Leidsch tooneel en als de naamlooze vennootschap tot stand komt, zal uit de openbaar gemaakte acte blijkenof zij die het hardst schreeuwen en het mee3t cretiserenoojc het ruimst deelnamen in de middelen om de verbetering tot stand te doen komen. De Thermometer vau Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 32°, des avouds te 8 uur 33°, te 10 uur 33°. Dingsdag morgen te 5 uur 84°, te 8 uur 36°, 's middags te 12 uur 39°, 's namiddags te 4 uur 37°. Het hazardspel is in den laatsten tijd zoo sterk toe-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2