Binnenlandsch Nieuws. Buiteniandsch Nieuws. strekt en de rechten der gemeenteleden worden miskend. Macauley's blik op de Roomsche kerk was heldertoer. hjj schreef: //In de Katholieke kerk bestond geen verdeeld heid over geloofspunten, in dien zin zooals deze bij de Pro testanten gevoerd werd. Leer- en eeredienst waren daar overal één en alom vast geregeld. Hadden de Katholieken wat ijver en eerbied betrof, zeer veel vooruit boven de Protes tanten alles was ook bij hen veel beter georganiseerd. Het blijft onloochenbaar waar, dat de Kerk van Rome door haar hiërarchisch en positief karakter een wezenlijke kracht is die zich niet laat verachten en om hare gebreken in hare deugden niet miskend mag worden. Naar mate onze over tuiging vaster is, dat rede en schrift ongetwijfeld aan de zijde van het Protestantisme zijn zooveel te grooter bewon dering vraagt van ons de inrigting der Roomsche kerk." Maar daarom is het ook van groot belang, te wijzen op de gevolgen die er uit voortvloeijen als de Paus handelt in overeenstemming met het beginsel van de Katholieke kerk en het Hervormde kerkbestuur zijn kerkelijk beginsel ver zaakt. Laat ons niet meenen dat wat wij als nieuwjaarsgeschen ken aanmerkten die beteekenis niet heeft, of zonder belang is voor ons Nederlanders, tot welke godsdienstige gezindheid wij ook behooren. De enciclyca van den Paus zal de band niet verbreken, die ons burgers van den Nederlandschen Staat vereenigt, want de Nederlandsche Katholieken begrij pen met ons zeer goed, wat alle verstandige Katholieken steeds begrijpen, dat de Kerk haar gezag overschrijdt, wan neer zij bepalingen maakt, die tot haar wetenschappelijk gebied behooren//en daarin toonen zou verstoken te wezen van den bovennatuurlijken bijstand waarop zij naar de be lofte haars stichters rekenen mag, zoolang zij zich beweegt op het gebied der geestelijke dingen. //Maar aan de andere zgde: de wanorde, geschillen en twisten, die door het Ne- derlandsch Hervormd kerkbestuur worden gesticht en waar van de brochure van Prof. Stuffken gelijk zoovele andere voortbrengselen op dat gebied de bewijzen zijn zij oefenen invloed uit op maatschappelijk gebied en beroeren de rust en vrede van huisgezinnen en in den Staat. Bij den aan vang van 1865 vroeg menigeen, of dan toch het gehaspel niet een einde zou nemen en dit jaar ons in dit opzigt betere dingen doen zien Met dat doel voor oogen namen wij die nieuwjaarsgeschenken ter hand en langs den weg van waar heid willen we trachten in ons slotwoord te doen blijken van een verzoener.de politiek. Z. M. heeft aan den heer C. Sitter op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van directeur van het postkantoor te Gorinchem behoudens aanspraak op pen sioen. - Uit 's Hage wordt berigt, dat Z. M. de Koning een ligte ongesteldheid heeft. - De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, met ingang van 1 Februarij e. k., tol surnumerair bij den wa terstaat benoemd D. N. Labrijn, kweekeling bij de voor malige Kon. Acad. te Delft. Bij arrest van den Hoogen Raad, burgerlijke kamer van 27 dezer, heeft de Raad bij een zeer ampel gemoti veerd arrest, op de pleidooijen van Mr. Kappeijne van de Coppello voor den eischer (de gemeente-ontvanger te Raalte), en van Mr. D. Léon, voor den geïntimeerde (de heer Vidal de St. Germain), beslist, dat de rechter, niet alleen daar waar het geldt gemeentelijke politie-verordeningen maar ook in zake van plaatselijke belasting-verordeningendie veror deningen kan toetsen aan de grondwet en de algemeene wetten des Rijks, en die buiten toepassing kan aanhouden, indien ook die verordeningen daarmede strijdig zijn. Met inachtneming van dit beginselheeft de Hooge Raad dan ook bij voornoemd arrest onverbindend verklaard een plaat selijke belasting-verordening van de gemeente Raalteals daargesteld in strijd met art. 240 der gemeentewet. Op die gronden is de voormelde voorziening in cassatie ver worpen. Uit Almelo schrijft men Dat het gebruik van sterken drank alhier, niettegenstaande de verdiensten op de fabrieken tegenwoordig zeer klein zijn, niet veel vermindert, blijkt uit de opbrengst der plaatselijke belastingen die in 1864 in stad en ambt Almelo, buiten wijn en likeuren, zuiver hebben be dragen, de som van 12608,57 tegen 12865,59 in 1863 en dit op een bevolking van ruim 6000 zielen. Wanneer men nu aanneemt, dat de smokkelhandel in gedistilleerd uit Pruis- sen en Hannover niet onbelangrijk is, dan kan men nagaan, dat er nog al menig glaasje geledigd wordt. Woensdag avond 11. is te Enschedé in een algemeene vergaderingtot vreugde der ingezetenentot den opbouw van den toren besloten. Zaturdag in den namiddag begaf zich een gezelschap van 7 personen van Enschedé naar de buurtschap en ge meente Lonneker, tot het bezoekeu van familie. In den avond omstreeks half acht ure huiswaarts keerende, namen zij hun nen terugweg over het buitengoed Amelink. Door de duis ternis geraakten drie hunner, twee meisjes en een jongen, in een aldaar zich bevindende vijver, met dat gevolg, dat een meisje er levenloos is uitgehaald. In de vorige week kwam te Wierden een reizend ge zelschap met een hondenkar, om te overnachten; en werd tevens aan hen eten verstrekt. Den volgenden morgen was er geen geld, om te betalen; doch men zou terug komen en liet intusschen een paar dagen een kind als pand ach ter. Tot nog toe is de jonge gast echter nog niet door de familie opgevraagd. Donderdag avond omstreeks kwart voor elf ure barstte te Noordwijk-binnen braud uit in de woning van den schoen maker van Noord in de Kerkstraat. Ofschoon er in den be ginne vrees bestonddat de brand grooten voortgang zou maken, mogt het evenwel bij bestaande windstilte en met behulp van de brandspuiten gelukken dien binnen een paar uren meester te worden. De brand schijnt te zijn ontstaan in een schoorsteendie eenigzins bouwvallig was. Het huis en de inboedel is gedeeltelijk verbranddoch een en ander was verzekerd bij de brandwaarborg-maatschappij te Zutphen. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Hellevoet- sluis Ds. L. J. van Rhijn te Wassenaar; te Polsbroek Dr. J. J. Knap te Woudsend en te 's Grevelduin Kapelle Ds. P. Deetman te IJsselmuiden. - Ds. A. Drost te Hazerswoude heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Zierikzee bedankt. In een particulier schrijven uit Batavia wordt ge meld, dat het groote nieuws van den dag is, dat de op perbevelhebber van het Ned. Ind. leger gen. Schimpf, ten gevolge van misverstand of miskenning, zijn ontslag vraagt. De Thermometer van Fahrenheit Leekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 36°, des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 34°. Zaturdag morgeu te 5 uur 34°, te 8 uur 36c, *8 middags te 12 uur 39°, 's namiddags te 4 uur 36°. Donderdag overleed in het ziekenhuis te Keulen een knaap, die eenige dagen te voren door een hondje in het gelaat was gelikt. Bij den hond bespeurde men daags daarna de watervrees, ten gevolge waarvan hij werd gedood. Het duurde niet lang of bij den knaap werden de sporen dier vreeselijke ziekte ontdekt, waaraan hij kort daarna overleed. In de vorige week stierf te Weenen de heer Heinrich Loser. In 1834 kwam hij aldaar aan als slotenmakersleerling. Door vlijt en bekwaamheid was hij aan het hoofd gekomen eener fabriek in welke uitsluitend snelpersen werden vervaar digd niet lang geleden werd de 220ste machine door hem afgeleverd. Volgens mededeeliugen uit Christiansundin Noor wegen, heeft zich de haring dit jaar reeds aldaar vertoond en wel in tallooze menigte. Terstond is dit heugelijke berigt door signalen (het aanleggen van vuren op de hoogste pun ten der kust), ter kennis van de omwonende visschersbe- volking gebragtdie weldra een buitengewoon rijke vangst huiswaarts bragt. Uit Bellinzona meldt men dat uit het gebouw der kan-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2