Buitcnlandscl) iXicuws. Tiet algemeen Rijksbelang noodzakelijk moet worden tot stand gebragtaan het bedoeld-* ontwerp de verlangde medewerking zal worden verleend, onder aanbeveling van eenige wijzigin gen 4®. dat op de overbrugging aan den Moerdijk zeer moet worden aangedrongen. Van de Scheveningsche visschersvloot is nog slechts een zeer klein gedeelte in de vaart. De overige visschers maken zich gereed om eindelijk hun bedrijf te gaan voort zetten. Zij, die zijn blijven visschenbeklagen het zich niet. Om een voorbeeld te geven van den ongeloofelijken prijs, die voor de visch besteed wordt, zij slechts geroeid, dat Maandag morgen op den afslag aan het strandvijf man den rog de som van 14,50 hebben gegolden. Te Baardwijk is een hulponderwijzer voorloopig aan gehouden, op het gerucht, dat hij een schoolkind zoodanig zou hebben geslagen, dat het binnen twee dagen gezond en dood was. Zondag avond is te VVeurt bij Nijmegen een hofstede afgebrand. Twee koeijen en een ezel zijn bij den brand om gekomen die in de schuur was aangekomen. - Zaturdag avond te half negen uur ontstond brand te lieerden, bij een horologiemaker, in of door den schoorsteen. Men was den brand ten tien uur meestermaar de inboedel en liét dak hebben schade geleden. Beroepen bij de Herv. gemeente te Scheveniugen Ds. 11. W. A. Verhoetf te Oud-Beijerland. Ds. A. van Toorenenbergen te Groningen heeft voor het 'beroep naar de Nederd. Her vormde gemeente te Delft bedar.kt. Maandag avond omstreeks negen uur ging een man door de Mirakelsteeg alhier, die een brandlucht ontdekte cn in een huis een oude vrouw vond, die in een bewus- teloozen toestand verkeerdehare kleederen waren bran dende: zij scheen met een stoof met vuur van den trap te x jn gevallen. Onmiddelijk naar het Ziekenhuis overgebragt, is zij 's nachts overleden. Maandag avond ten elf ure ontstond er brand in een pakhuis op de Langegrachtbij de Oostdwersgrachttoe- behoorende aan den ti turner man van Werkhoven. De spoedige hulp van de brandspuit, toebeboorende aan de heeréa Har-f te velt en Zoon, en van een der stadsbrandspuiten kon alleen de verspreiding van den brand voorkomen, daar het pak- huis geheel is uitgebrand. Het werd gebruikt als werkhuis en in den namiddag schijnt er ook in te zijn gewerktwel- ligt kan door het rooken van tabak brand zijn ontstaaneen vonk die gesmeuld heeft totdat er eindelijk een vlam kwam. Te écu uur was de brand ge'oluscluterwijl van de aanwezige stadsbrandspuiten, die er spoedig heen waren gebragt, de twee genoemde spuiten de brand meester werden. De Wittepoort is verkocht voor ƒ2531 en niet vol gens een drukfout in het voiig nommer voor ƒ1531. De loting der in het vorige jaar voor de Nationale Militie ingeschreven zal te Leiden plaats hebben op Don derdag en Vrijdag den 9den en lOden Februarij en uit de, overige gemeenten op Zaturdag den llden Februarij. Vrijdag 20 Januarij 11. was het 40 jaren geleden dat de heer W. F. van Hartrop het lidmaatschap aanvaardde van het collegie van collectanten der Nederduitsch Hervormde ge meente alhier, waarvan hij thans het voorzitterschap bekleed. De leden der Gemeente-commissie hebben die langdurige en belangelooze trouwe diensten getoond op prijs te stellen door de aanbieding van een kristallen beker met zilveren deksel en verdere versieringen van zilver en een toepasselijke inscriptie. Dit geschenk werd hem met een hartelijke toespraak door de 1111. Lisman en Scheltema overhandigd. Zulk een blijk van belangstelling verdiende de heer van llartrop, maar vereert ook de edele schenkers, die uit hunne beurzen met loffelijke roillheid de diensten erkennen, aan de gemeente en in Laar belang bewezen. Maandag avond hield de Vereeniging voor Christelijke belangen alhier hare 7de jaarlijksche algemeene vergadering. De Voorzitter, de heer A. de Mare, opende haar na gezang en gebed met het lezen van het 3 4ste hoofdstuk der pro- feticn van Ezechiëlmet een krachtige en fiksche toespraak die het laatste vers van dat hoofdstuk ten grondslag had. De secretaris, de heer J. Couvce Az., deed daarop een uit voerig gui stig verslag van den toestand der Vereeniging ge durende het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat 14 corpo ration, van verschillenden werkkring, tot die Vereeniging behoorden, zoodat niet eukel 70 maal in de zaal Evangelie prediking was gehouden, maar ook bijeenkomsten en bid stonden voor in- en uitwendige zending, voor heidenen is- raëlieten armenbezoek, christelijk nationaal onderwijs, zon dagscholen ca tot aankweeking van godsdienstkennis hadden plaats gehad. Behalve de .twee jongelings vereenigingen die reeds bestonden, was nog een derde opgerigt, uitsluitend voor militairen onder de leiding van een officier. De Zon- dagavondbijeenkomsten werden druk bezocht en het aantal predikanten die aldaar optraden was weder vermeerderd zoodat de regeling der beurten door de ruime keuze en welwillende aaubiedingen toeliet, om gedurende de aanstaande lijdensweken telken Dingsdag avond godsdienstoefening te houden. De predikanten, die daarvoor zich hadden beschik baar gesteld, verklaarden uit ée'nen mond, die taak steeds met opgewektheid en blijdschap te vervullen. De talrijke opkomst draagt daartoe bij, en de inkomsten der Vereeniging lieten dan ook toe weder 4 aandeelen in het renteloos voor schot aftelossen, zoodat de geldmiddelen ruimschoots de kos ten konden bestrijden. De rekening en verantwoording strekta daarvan ten bewijze. Er wa3 dus overvloedige stof, om zich te verblijden in den bloei der Vereeniging en over de vruch ten die zij in haar abnormalen toestand draagt; vruchten die men ziet en ook die men niet ziet. Opmerkelijkja hoogstoprnei kdijk was het dan ook en der vermelding waardig, dat bij zulke gezegende uilkomsten toch geen schijn of schaduw zich openbaarde van hetgeen men wel eens bij andere vereenigingen of vergaderingen bespeurt, waar men als in een socicic d'admiratiou mutuelle niet anders dan loftuitingen hoort van een voorzitter, voor zijn uitstekende leiding en onvermoeide vlijt; van een ijverig secretaris of van een eerlijk penningmeester, die het beheer voert. Toespraken en verslag en verantwoording ademden denzelfden geest, en hadden lot schering en inslag wat we dagelijks kunnen lezen, wat duizenden voor ons geslacht in den-toop van bijna drie ecuwen ook lazen en wat nog lang, ook bij wisseling van tijden, omstandigheden en personen te lezen blijve in dé straat vóór de hoofddeur van Leiden's Raadhuis: rrAll r.iet sonder Godt." De liefdadigheid onzer stadgenooten wordt weder in geroepenten behoeve der Evangelische Luthersche gemeente alhier, om de kosten te bestrijden, die onvermijdelyk zijn tot herstelling van het orgel in haar kerkgebouw. In de laatste jaren zijn de opofferingen groot geweest, die de le den van die gemeente hebben gedaan voor «Ie stichting van een nieuw gebouw voor de weezen en oude lieden en voor de vernieuwing van kerk en kosterhuis. Stadgenooten van verschillende godsdienstige gezindheden, - geloolsgenooten in andere plaatsenvele menschlievenden in Nederland boven dien hebben daartoe bijgedragen; - want de gemeente is niet rijk en behoeft daarom handreiking, 't Is een liefdewerk dat men verrigt en waaraan eigenaardige voordeelen verbon den zijn, die men ziet en die men niet ziet. Zij zullen niet achterblijven van hen, die weldoen zonder omlezien en die gelooven, dat liet beter is te geven dan te ontvangen, op grond van een beginsel, dat de zelfzucht doodt en toch ook hulde brengt aan een egoïsme, dat in liefde jegens ande ren zijn heil vindt. Mogen de pogingen van liet Evan gelisch Luthersch kerkbestuur een gunstig onthaal vinden en het hersteld kerkorgel tot een gedenkwaardig getuigenis zijn dat binnen Leiden de liefde niet is verkoeld en de verdraag zaamheid op de rechte wijze wordt geoefend. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 31°, des avonds te 8 uur 30®, te 10 uur 28°. Dingsdag morgen te 5 uur 2 8°, te 8 uur 29°, middags te 12 uur 34°, 's namiddags te 4 uur 31°, De stad Essen in dc Rijnlanden, waar de kolossale sfaalgieterij van den heer Krupp is gevestigd heeft in den tijd van drie jaren een aanwas van bevolking verkregen van ruim 10000 zielen, namelijk 20766 in 1S61 en 31173 in December 1864. Het vervoer langs den Rijn neemt steeds toe; in weer wil der concurrentie van de spoorwegen te Mannheim bedroeg

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2