Buitcnlandsch Nieuws. aanleiding van zijn opstel: Een a vord aan het hef." Een zijner «meest toegenegen en belangstellende vrienden" spreekt een onbewimpeld oordeel uit over bedoeld artikel in «de Gids." «Albert en Julia en ook Charles hebben vrijzinnige begrippen. Dat was het onwaardeerbaar goed, hun geworden door de leiding der vrijzinnige vrouwen, die hunne eerste schreden rigtten. Die eerste rigting is de grondslag. De op voeding in een vrijzinnigen zin van de vrouwen is dus een hoofdzaakhaar gewonnen alles gewonnen- Ware vrij heid vrijzinnig begrip voeren tot duurzaam geluk. De eerste opvoeding moet daartoe leiden - Ziedaar de hoofdstrekking van een roman, die onder den titel: Vooroordeel en Vrij zinnigheid door G. H. K. Nierstraszis uitgegeven door den boekhandelaar F. Renard te Luik en in den Nederland sehen boekhandel verkrijgbaar. Een voor onzen tijd hoogstbelangrijk werk, om de toe passing der vrijzinnige begrippen in het maatschappelijk leven en haar invloed op de opvoedingin de eerste kindschheid aan de moeder toevertrouwd, te leeren kennen, 't Verschil tusschen fantaisie en werkelijkheid komt daardoor meer aan den dag en bij den hevigen en ernstigen strijd van begrip- peu eu beginselen, die hier eu elders zich openbaren, is het voor ieder onpartijdig maar belangstellend aanschouwer van onberekenbaar nut zich te overtuigen, ook door de le zing van dit boek, welke vruchten het vrijzinnig beginsel in de opvoeding oplevert. Daartoe wordt het aanbevolen. Vrijdag nacht heeft te Rotterdam een gazontploffiug plaats gehad ten huize van eeu lederfabriekant in de Peper straat, waardoor de glazen, meubelen enz. in een kamer achter den winkel in stuk zijn geslagen. Zij is vermoedelijk veroorzaakt door een lek in de grondpijpen. Gelukkig is daardoor geen brand ontstaan. De te Gouda jammerlijk omgekomen officier was de luitenant Hermanni. Van de Kerkeraden der 1320 Hervormde gemeenten hebben 439 hunne ingenomenheid met het nieuwe fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften der gemeenten door uitbreiding van de Evangeliedienst getoond, door daarvoor gelden te verzamelen; 81 hebben berigt, dit later te zullen beproeven; 121 verklaard, daartoe buiten staat of ongenegen te zijn; 321 hebben niets van zich doen vernemen eu van de overige 352 blijkt niet, of zij eenig gevoelen en voor nemen hebben. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft op verzoek eervol emeritaat verleend aan Ds. R. van Sijll te Zeliiem, integaan 1 Februarij 1865, en het provinciaal kerk bestuur van Noord-Holland aan Ds. C. C. van der Straa- te»integaan 23 J.muarij 186 5. Beroepen bij de Herv. gemeenten te Nijkerk op de Velu.ve Ds. J. II. GuMenarw te Oosthemte Oud- en Nieuw-Gaslel !)s. A. C. Kamerman te Fort Bathte Edens et) Spannum Ds. C. Knap te Wolsum. Toezegging van be roep naar Boskoop gegeven aan Ds. K. G. F. W. Ham te Betkenwoude. Beroepen bij de Christ. Afg. Ger. gemeente te Dockum Ds. S. Sijpkens te Delfzijl; Ds. A. S. Entingh te Amster dam heeft het beroep naar deu Helder aangenomen en Ds. K. K. Redder te Diever voor dat naar Aalden bedankt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 36°, des avonds te 8 uur 35°, te uur 31°. Zaturdag morgen te5 uur 31°, te 8 uur 83°. middags te 12 uur 37c, 's namiddags te 4 uur 34°. De Keizer van Oostenrijk heeft dezer dagen genade geschonken aan zekeren Kobenleerling aan het gymnasium te Wee en, die hoogverraad had gepleegd. Hij is een knaap van 15 jaren, die het plan had gevormd de regering om ver te werpen en de republiek te doen proclameren. Hij heeft echter reeds in den aanvang van zijn strafwaardig opzet eenige moeijelijkhetien ontmoet, bij voorbeeld dat zijn eenige bij standers knapen, medescholieren van hem waren. Zelfs zijn plan, om den Keizer te vermoorden, was slechts belagche- 1 ijk te heetenwant de middelen en de energie om iets der gelijks uit te voeren ontbraken hem beide. Uit aanmerking van dit een en ander heeft de Keizer bevolen, dat hij zes maan den zal gevangen gehouden worden en gedurende dien tijd worden behandeld op de wijze als met knapen beneden de 12 jaren geschied. In dien tusscheniijd zal hem het noodige onderrigt worden verleend in die wetenschappen welker be oefening bij op het gymnasium had aangevangen. Keizer Napoleon heeft den aartsbisschop van Bourges een prachtig 3pan paarden geschonken. Toen de bisschop de schoone dieren zag, riep hij: «C'est magnifiquemais <;a ne me tirera pas d'embarras." ('t Is fraai, maar dat helpt my niet uit de verlegenheid.) Dingsdag avond jl., heeft Prins Napoleon aan een veer tigtal zijner vrienden waaronder de afgevaardigde;. Guéroult;, Ollivier, Darimoude heer Nigra, enz., een diner aangebo den, bij welke gelegenheid de neef des Keizers heeft te kennen gegeven dat hij niettegenstaande zijn jongste benoeming niet heeft afgezien van het plan om de encycliea in den Senaat ter sprake te brengen. Het is echter niet onwaarschijnlijk dat de regering dat, zooal niet beletten, dan toch den vice-voorzit ter van den geheimen raad noodzaken zal zich bij de bespre king van dat stuk binnen zekere grenzen te houden. Niet zon der voldoening toch doet men in hooge kringen opmerken dat de pennestrijd, tusschen de bisschoppen des lands en den heer Baroche ziju einde schijnt te naderen. Er hebben zich dan ook geene nieuwe prolesten meer opgedaan, behalve die van den aartsbisschop van Auch, die echter zijn tegenwerpingen met een volkomen onderwerping aan de regering besluit. Voort» schijnt raeis zich op manifestatiër. van de bisschoppen van Or leans, Arras en Bordeaux gereed te moeten houden, die zich op dit oogeublik te Parijs bevinden en nopens wier strekking nog niets met zekerheid uitlekt. Het uitstel dat hunne ant woorden ondervindt, wordt echter door velen als een gunstig voorteeken beschouwd. Dat vau den eerstgenoemde dier prela ten zal, naar men verneemt reeds den 2üsten dezer het licht zien. l)e begeerte der regering om den strijd over de encyclica niet langer te rekken, blijkt overigens uit de verklaringdie door den heer Drouin in zijn laatste nota over dat onderwerp aan den heer Sartiges werd afgelegd en volgens welke dat in cident met dat stuk als geëindigd behoort beschouwd te worden. Zeker heer, te Rostock woonachtig, had een hond dien hij vele jaren achtereen des zomers gedurende het bad- saizoen dagelijks medenam om op de stoomboot van Rostock naar YVarnemjnde te varen en ieder avond weer naar hu;s te keeren. In een restauratie te YVaniemunde, waarheen die heer zich uitsluitend begaf, was ook zijn hond een oude bekende en habitué gewordenen Caro werd in de keuken zoo goed getrakteerd, dat het balsaizoen op ziju ligchaam een allergewigtigsten invloed uitoefeude, zonder dat hij daarom juist gebruik maakte van de baden. Nu wilde het toeval dat in deu afgeloopen zomer Caro's meester voor het eerst na veie jaren de baden te YVarnemutide niet gebru;kte, hetgeen den hond blijkbaar ontstemde. Den eersten dag liep het dier ongeduldig heen en weder, hij sprong tegen ziju meester op en scheen als het ware alles te doen om hem tot den togt met den stoomboot aantezetten. Toen dit alles echter niet baatte besloot Caro op eigen kos ten de reis te maken, en van nu af ging hij dagelijks op dien tijd dat de stoomboot afvoer naar de havenhield zich ergens achter een paal verscholenwachtte totdat er voor de derde maal geluid werd eu wanneer het gedrang op den steiger het grootst was, ging hij achter den eersten den besten passagier mede en kwam op die wijze aan boord. Nu hield hij zich wederom verborgen zoolang de overtogt duurde, ging te YVaruemunde aan wal, liep steelsgewijze naar de wel bekende restauratie, liet zich aldaar, in de keuken even als vroeger allerlei lekkere beetjes toedienen en was op den bepaalden tijd, dat de boot des avonds terugvoer, weêr aan boord, en kwam op die manier op eigen gelegenheid weêr te huis. Zoo had Caro een geruimen tijd gedaan, zonder dat men zijn list ontdekt had. Toen men er eindelijk de lucht van gekregen hadwerden hem allerlei hindernissen in den weg gelegd, maar hij wist die alle op de verwonderlijkste, niet zelden zelfs op hoogst komieke wijze te overwinnen, tot men hem eindelijk zonder plaatsbillet liet medevaren. Zondag ochtend 11. is het van Demerary naar Liver pool bestemde schip Ellen Sophia nabij Cork op de Dingle- rotsen geraakt en met de geheele bemanning in de diepte verdwenen,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2