Maandag 23 Januarij. N». 1513. Oinncnlandsch Nieuws. Deze Courant verachynt eiken Hag, be halve Zon- en Feestdagenen kost roor I.eiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nem mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regelsƒ0.75. Tedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu- welyks-en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 ra.; 2 u. 46 m.; 6 u. C m.„ 9 li. 5 ra. »»ar riuar era en Amsterdam te_ 3 a. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 ra.; 9 ti. Stoomboot van I.eiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overitse dagen, uitgesonderd des Zondags, 5 n.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuw?traat: 's morgeus te 8 ii. en te 10 50 ra.; 's namiddegt te 3 u. 45 ra. 'savouds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 ra. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton i en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische deu 14 en voorlaatsten van elke maand Rij Us-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Teiegraa! dagelijks van 7 u. 30 m. 's in. tot 10 u. 3U in. av. Zittingen vau bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde t ijden. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van ïabticage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fairtcage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 itnr. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op bet Raadhuis, eiken werkdag van '(morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur;der In- en Citgaande Rechten en Acoifnsen dagelijks vau 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 9—2 ur. van Zegel, Registratie dagelijks van S4; van de Hypothebea en bet Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft dea 2den luitenant A. H. A. C. van Nisteirooyvan het 6de regement infanterie, in rang en aucienneleit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. De arrondissements-rechtbank te 's Gravenhage heeft Vrijdag uitspraak gedaan in het rechtsgeding gevoerd door Karei II, Hertog van Brunswijk Lunenburg, tegen den heer Sorel. Zoo als vroeger medegedeeld is, heeft dit geding be trekking tot een verhuring door den gedaagde van een ho telstaande op den Korten Vijverberg, voor den tijd van drie jaren, tegen den prijs van f 6000 'sjaars. De rechtbank heeft den eischer zijn incidentelen eisch ont zegd maar ambtshalve hem toegelaten om door getuigen te bewijzen verschillende in het vonnis opgenoemde gebreken die zich op 1 Junij in het verhuurde mogten bevonden heb ben, zoodat dit verhuurde niet in behoorlijken toestand zou zijn afgeleverd; alles behoudens tegenbewijs door den ge daagde. De rechtbank heeft bevolen dat gemeld getuigenverhoor zal plaats hebben voor den rechter-commissarisden heer van de Kasteelebinnen 14 dagen na de beteekenis van het vonnis. - Eindelijk heeft zij de kosten gereserveerd tot de einduitspraak. Het prov. gerechtshof in Zuid-Holland heeft heden Zaturdag uitspraak gedaan in de zaak van Cornelia Ament, dienstbode en Gijsbertus van Heusden. Het hof heeft het feit door haar begaan beschouwdnoch als misdaadnoch els wanbedrijf, noch als overtreding en het heeft haar van alle rechtsvervolging ontslagen en hare .onmiddelijke invrij heidstelling bevolen. Daarentegen heeft het hof als wettig bewezen aangenomen dat G. van Heusden zich schuldig ge maakt heeft aan het desbewust helen en verbergen van het gestolene. Dienvolgens hem schuldig verklaardveroordeeld tot een correctionele gevangenis voor den tijd van vier jaren. Op de vraag van den heer voorzitter aan het O. M. na het uitspreken van het arrest gedaan of het grondeD had om zich tegen de onmiddelijke invrijheidstelling van de vrijgesprokene te verzetten heeft adv. gen. Terpstra geant woorddat er bij hem zoodanige gronden bestonden. Men verwacht dus dat het O. M. van het uitgesproken arrest zal komen in cassatie. - De Gemeenteraad van Delft heeft Dr. P. van Geer op verzoek een eervol ontslag verleend als leeraar aan de burgeravondschoolen in zijn plaats benoemd den heer A. Brester. De Gemeenteraad van Utrecht heeft met bijna alge- raeene stemmen besloten tot de oprigting: 1°. van een burgerdagschool met 2-jarigen cursus, voor jongelingen uit den nijveren stand, die in den regel langer dan hun 12de jaar de school bezoeken 2°. van een burgeravondschool voor jongelingen uit den handwerkstanddie reeds op hun 12de jaar de dagschool verlaten en op een ambacht gaan op welke burgeravond school zij worden voorbereid voor een grondig onderwijs in de bouw- en werktuigkunde; 3°. van een bouwkundigen en van een werktuigkundigen cursus aan de reeds bestaande gemeenteschool voor teeken en bouwkunde. Op de burgerdagschool van 2-jarigen cursus zou voor leerlingen van 12 tot 15 jaren onderwijs worden gegeven in de volgende vakken rekenen stelkunstmeetkunstnatuur lijke historie, natuur- en scheikunde, aardrijkskunde, ge schiedenis, Nederl. taal, Fransche laai, boekhouden, schoon schrijven gymnastiek, handteekenenrechtlijnig teekenen, werktuigkunde, technologie en staathuishoudkunde. De vakken, waarin op de burgeravondschool met 8-jari- gen cursus onderwijs zou worden gegeven zouden zijn het rekenen, de stelkunst, de meetkunst, het handteekenen, het rechtlijnig teekenen en het ornamentteekenen hetwelk even wel niet verpligtend zou zijn. Het onderwijs, te geven op de speciale cursussen boven vermeld, zou voor den lsten cursus loopen over de navol gende vakken: bouwkundig teekenen, theorie der bouw kunde, beschrijvende meetkunde en perspectief, en voor den 2den cursus omvatten het machineteekenende werktuig kunde en de beschrijvende meetkunde; terwijl bovendien voor de leerlingen van beide cursussen lessen in het ornament teekenen en boetseren toegankelijk zouden zijn. Deze cur sussen zouden mede van 3 jaren zijn. Bij den boekhandelaar van Stockum te 's Gravenhage is dezer dagen verschenen; «Aan C, Busken Huetnaar

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1