N°. 1511. Vrijdag 20 Januarij. Binnenlandsch Nieuws. v -■' - J* DSCB DAGItLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nona- men Vijf Cents. Pr\js der Advertentiën1-6 regel«/0.7i. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cta. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'a Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 8 46 m.; 6 u. 6 ui., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te, 8 u. 44 m.; 11 u. 43 n».; 2 u. 56 m.j 4 n. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oehtends 4 u., de overige dageuuitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 8 u. 45 m. savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 ja. 's namiddags. Oost-Indische Laodpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 ra. 's in. tot 10 u. 30 m. »v. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Douderdagte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. •Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelyk» van 91 uur en van 36 uur; van «Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft den offic, van gez. 2de kl. A. A. Grond- hout, thans dienende in Oost-Indië, op verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Naar wij vernemen, heeft de heer van Koetsveldlid van Gedep. Staten van Zuid-Holland, besloten om in den loop van den zomer voor die betrekking te bedauken. Bij den Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur, zijn Woensdag o. a. behandeld a. het geschil tusschen de gemeentebesturen van Amsterdam en Leidenover het domicilie van onderstand van Al. Gelein. Rapporteur, de staatsraad Meeussen. - b. het beroep van het gemeentebe stuur van Aarlanderveenvan een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollandwaarbij de goedkeuring is ont houden aan een wijziging der bezoldiging van den hoofd onderwijzer van de openbare lagere schoof in die gemeente. Rapporteur, de staatsraad de Vries. - Van de 40 opgeroepen jongelingen tot plaatsing bij het instructie-bataillon te Kampen hebben zich 27 aangemeld, waarvan 24 geplaatst en 3 afgekeurd zijn. - De nieuw opgerigte Stads-bank van leening te Utrecht zal over 1864 een verlies van f 5000 opleveren bij een be rekening van 8 en 12 pOt rente der voorschotten. Het ta rief der rente is verhoogd tot 12 en 18 pCt. In de 1ste aflevering van het te Brussel uitkomend Nederduitsch Tijdschrift, 3de jaargang, komt een beschou wing voor van de driejaarlijksche kunsttentoonstelling te Ant werpen in 1864, waaruit wij het volgende overnemen: //Indien de geest niet volstrekt onmisbaar is in de schil derkunst, hindert hij echter niet, integendeel. In dit fraaie tafereeltje vindt men geest van de beste soort, ongezocht en bescheiden. Ja, //de dankteug" van M. Bakker Korfl', te Leiden, is een recht bekoorlijk stukje. Twee wat meer dan rijpe schoonheden leggen een bezoek af hij een harer vrien dinnen van omtrent dezelfde jarenrijkheid. Deze brengt hare bezoeksters ten dank eenen gezondheidsteug, die met een menigte komplimenten wordt wedergegeven. Dit is gansch het onderwerp. Maar wat men niet beschrijven kan, is het leven, dat die drie vingergroote figuurtjes bezielt, is de natuurlijkheid hunner gebaarden, de waarheid der uitdruk kingen, de geest, die achter eiken peu9eeltrek schuilt. En dan welk een fijn koloriet, welke meesterlijke schildertrant. Het is getoetst en gekleurd als een Teniersgeestig als een Charlet. Ziedaar een schilder, wiens kleine paneeltjes eens tiendubbel huu gewicht in goud zullen waard zijn." Uit Woerden wordt berigt, dat de kapellaan F. J. P. van de R. C. gemeente aldaar 11. Zondag van den kansel in zijn preek voor de militairen zich zeer ongunstig heeft uit gelateno. a. dat, waar zich garnizoen bevindt, de zeden door de militairen worden bedorven. Men schijnt daarin een beleediging te zien voor het Nederlandsche leger, zoodat daarvan een klagt is ingediend. Even als in het vorige jaar gaat van wege eenige heeren te Brussel een reis uit naar Rome. Men blijft een maand °P weSgaat over ParÜs» LyonMarseille, Civita Veo- chia, blijft te Rome 14 dagen, gaat naar Napels, over zee naar Livornoen PisaGenua, Turin, Susa, Genève, Ba zel, Mentz, Keulen, Aken en Brussel terug. De reis kost f 380 per persoon. Men kan zich by de heeren Mr. v. d. Biesen te Amsterdam, ridder v. Bommel te Rotterdam en v. Rijckevorsel te 's Bosch tot deelneming aanmelden. Het is de vierde reis van deze soort, die door de vereeni- ging wordt ondernomen. Uit Meppel schrijft vau 16 dezer: Gepasseerden nacht had wederom door middel van inbraak een brutale diefstal plaatsthans ten nadeele van den heer Slothouwerkoop man alhier. Nadat de dief of dieven eerst in het kantoor alles hebben opengebroken, waarschijnlijk in de hoop daar geld te zullen vindenmaar zich daarin teleurgesteld zagen heb ben zij de sluiting van het daaraan grenzende pakhuis ver nield en daaruit, om toch geen vergeefsche moeite te heb ben gedaaneen baal koffij ontvreemd. Het is tot nog toe aan de politie niet mogen gelukken een van de daders, van de verschillende hier plaats gehad hebbende diefstallen te ontdekken. - Het dagblad van Brugge meldt: //Een jeugdig Ne- derlandsch officier is dezer dagen de dupe geweest van den overdreven ijver der politie dier stad eu van een onver geeflijke vergissing, door haar begaan. Deze officier, te Sluis, in het vierde district van Zeeland, in garnizoen, kwam zeer dikwijls te Brugge, waar hij vriendschapsbetrekkingen met de meest geachte familien had aangeknoopt. Zoo bevond hij zich op den bedoelden dag met een dame in een rijtuig voor

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1