N°. 1510. Donderdag 19 Januari). A. 186] Nieuwjaarsgeschenken. III. Een derde trek van gelijkenis meenen wij te vinden ten aauzien van de gunsten en straffendie verleend en toege past worden. In de enciclyca wordt de godsvrucht der ge- loovigen opgewekt tot het gebed, en een volle aflaat in den vorm van jubilé toegestaan, gedurende het geheele jaar 1865 te verdienen in het tijdverloop van een maand maar ook met apostolisch gezag afgekeurd, verboden en veroordeeld de 80 stellingen als verderfelijke meeningen en leeringen- willende en bevelende, dat zij voor afgekeurd, verboden en veroordeeld worden gehoudendoor alle kinderen der Katho lieke kerk. - In de Nederlandsche Hervormde kerk verleent men ook gunsten, maar aan hen, die van hunne bijzon dere verkleefdheid aan het kerkbestuur doen blijken. Die gunst bestaat ook in een aflaat of eigenlijk in een verkla ring, dat zij zijn onberispelijk in leer en leven, mannen vol des heiligen geestes, die waardig zijn te bekleeden de be trekking van ouderling of diaken, waarvan de vereischten zijn: wakker, matig, eerbaar, gaarne herbergende, bekwaam om te leeren, niet genegen tot den wijn, geen smijter, geen vuil gewinzoekermaar bescheidengeen vechterniet geld gierig, die zijn eigen huis wel regeert, zijne kinderen in onderdanigheid houdende, met alle stemmigheid geen nieuwe ling en een goed getuigenis hebbende van degenen die bui ten de gemeente zijn; - in een woord alle uitstekende deugdenblijkbaar in leer en wandel. De kerkbesturen achten zich uitsluitend bevoegd ofschoon reeds meer dan 12 jaren het recht aan de gemeente is toege kend om zulke mannen te kiezen zeker omdat de gemeen teleden hun niet zoo gemakkelijk vinden kunnen. Zij nemen dezulken in bescherming, ook al meent de gemeente de voor treffelijkheid der keuze iu twijfel te moeten trekken en, of schoon te edelmoedig of te zwak om de wederhoorigen door tucht te straffenachten zij het toch in hun belang de zoodanigen hun toorn en ongenoegen, waar het immer kan, te doen ondervinden. Een lid der gemeente, hoe achtens waardig ookhad zich dat ongenoegen op den hals gehaald omdat hij om louter dogmatische redenen zich hardnekkig had verzet tegen een door den Kerkeraad uitgebragt beroep op een predikant. De Kerkeraad achtte zulk verzet, hoezeer door het reglement (de kerkelijke reglementen) toegelaten ook daarom afkeurenswaardig, omdat het, indien het op geene andere gronden rustte, geen ander gevolg hebben kon dan onrust in de gemeente te zaaijen. Daarom besloot hij (de Kerkeraad) zijne medewerking te weigeren tot opneming van den benoemde in eene collegie, naast het zijne geplaatst." (bl. 9 der brochure). Dat ongenoegen had zich ook reeds vroeger, bij diezelfde gelegenheid van hardnekkig verzet, geopenbaard jegens an dere gemeenteleden; die van den kansel zelfs als oproer makers en lasteraars werden tentoongesteld en waarvan één die ook van zijn recht als lid der gemeeute had gebruik ge maaktnog een oogenblik gevaar liep door de geheime raad slagen en dringende eischen der kerkdijken zijn betrekking als stadsambtenaar te verliezen. Dat zijn de straffen en ver oordeelingen, die de Hervormde kerkbesturen huiten het re glementop de leeken toepassen. In elk ander geval nemen de kerkbesturen onder hunne hoede en bescherming al wat klerikaal is en al is het ook dat zes achtenswaardige en bevoegde gemeenteleden een ver klaring openbaar maken, waaruit duidelijk blijkt, dat de eerlijkheid en goede trouw van een klerikaal moeten worden in twijfel getrokkentoch houden zij hunne onfeilbaarheid vast. i/Wat baten redeneringen tegen een feit? En een feit is het, dat vaststaat, dat den 5den Mei 18 54 een voor het beheer der Gemeente-Commissie ongunstig luidend rap port is ingediend" (bladz. 9 der brochure). Tegenover dit feit staat die verklaring en deten minste tot nog toe onop geloste twijfelof niet èn de Commissiedie het rapport heeft ingediend, èn de Kerkeraad, die zich daarmede ver- eenigdeis misleid geworden door een groepering van cij fers. Heeft men niet wel eens een rekening goedgekeurd, Deze Courant verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Ieder# regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te"; 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u. en te 10 u. 50 ra.; 's namiddags te3u.45m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 8 u. 45 a. 'snamiddag3. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 n. 30 m. 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WetkoudersMaandagen Donderdag te 11 uur, Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 82 uur en van 4 7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; ran 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdagen üoiderdag van 92 Uur. ran Zegel, Registratie dagelijks van 8 4; ran de Hypothekeo en bet Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1