Binnenlandsch Nieuws. Builenlandsch Nieuws. hooger onderwijseen op de concessiëneen op de water schappen enz. Is dan de tijd van rust, dien de heer Thorbecke van 18 53 tot 1862 genoot, zoo kalm en zonder eenige vrucht voor bijgaan, dat niet eenige schetsen of losse breede trekken ge reed waren bij zijn wederoptrediDg als Ministerdie door zijn referendarissen konden worden uitgewerkt? Was daarbij al hetgeen in dien tijd zonder zijn bestel onder vorige Mi- nisteriën tot stand kwam, zoo onberispelijk, dat geene her ziening of wijziging noodig scheen? Wij opperen dien twijfel in overeenstemming met het gevoelen van Mr. A. F. Jongstra en doen dat te eerder, omdat wij ons ten volle overtuigd houdendat het den heer Thorbecke ontbreekt aan de ga ven van wetten te scheppen waar hij niets vondal is het ook volkomen waarwat een hooggeleerd stadgenoot beweert #dat het systeem van den heer Thorbecke in al de door hem verdedigde groote wetten duidelijk doorstraalt;" maar alleen door kritiek van hetgeen aan zijn oordeel werd onderworpen. Er is toch een verbazend groot onderscheid tusschen theorie en practijk en om beginselen, hoe uitstekend ook, te kunnen toepassen behoort ook een grondige en uitgebreide kennis van het gebied waarop men ze toepassen zal. Wetten zijn veelal een spiegel van de zeden en gewoonte van den tijd, waarin zij gemaakt zijn. Men moet de maatschappij kennen en het onderscheid tusschen tantaisie en werkelijkheid wel inacht nemen. Zelden gaan theorie en practijk zamen ook bij groote mannen van hunnen tijd. De onpartijdigheid gebiedt te erken nen dat de Minister Godefroij in den korten tijd van zijn Ministerieele loopbaan doorslaande blijken gaf, in de dege lijkheid van zijne wetsontwerpen en den voorbeeldeloozen spoed daarmede betracht, van tot de zeldzame uitzonderingen te behooren, Z. M. heeft benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Roermond H. Sy'bentot burgemeester der gemeente Kluudert G. W. Bossers en tot griffier bij het kantongerecht te Horst Mr. E. de Limpens, advocaat te Maastricht. De Hooge Raad, kamer van strafzaken, heeft heden Dingsdag verworpen het beroep in cassatie van den officier van jastitie bij de rechtbank te Leiden, tegen een vonnis dier rechtbank in zake H. Paling. De Hooge Raad heeft daarbij uit gemaaktdat het bestuur van het waterschap van Woerden niet bevoegd was het onderhoud op te leggen en dat de be paling van de keur iu dat opzigt niet verbindende was. Uit Drenthe wordt berigt, dat door de afschaffing van den turfaccijns de rijkscommiezen 2 a 300 gulden schade lijden door het gemis van emolumenten wegens den inslag van turf in de fabrieken. Naar hunne tractementen de emoluoaênten er bij gerekend, zijn zij opgenomen in het pensioenfonds en beta len daarin volgens dat bedrag ook na het verlies der emo lumenten hoe hard hun dat ook moge vallen. Ook zijn er ontvangers, die sedert de bewuste afschaffing i/3 van hun inkomen verloren en nog altijd zitten zonder eenig uitzigt op tegemoetkoming. Diezelfde grief hebben ook de rijkscommiezen te Leiden en overal waar fabrieken gevestigd zijn, die jaarlijks steen kolen inslaan en nu die emolumenten missen. Het is goed, dat de Minister van Financiën zorgt voor de meters en taxateurs van den turf, maar werkelijk heeft 's Rijks schat kist er groot belang bijdat de reeds karig bezoldigde rijkscommiezen niet nog een deel hunner inkomsten zonder billijke vergoeding verliezen. Het was misschien beter, dat de Minister, in plaats van het getal commiezen te vermeerderen, de toestand van de rijkscommiezen verbeterde, opdat men in het bezit blijve van ambtenaren, die goed bezoldigd ook bestand zijn tegen verzoekingen, waarvoor zij altijd bloot staan en die moeijelijk te bestrijden zijn, als er geldelijke zorg bestaat. Donderdag 19 Januarij zal Mevrouw Rosa de Vries van Os in den Koninklijken Franschen Schouwburg te'sGra- yenhage in Lucrèee Borgia optreden eD de titelrol vervullen. Het bevel over het reeds gemeld detachement, dat met het schip Concurrent, gezagvoerder A. van der Harst, via St. George d'Elmina naar Batavia zal vertrekken, is opgedragen aan den Isten luit der art. van het O.-I. leger, E. A. B. Baehr, die van verlof naar Java terugkeert. Gedurende het jaar 1864 zijn in Nederland met den post verzonden 17,532,327 binnenlandsche en 4,568,944 buitenlandsche brieven; te zamen alzoo 22,101,271. Van de binnenlandsche waren 13,97 5,674, van de buitenland sche 1,670,642 niet gefrankeerd. Opmerkelijk is de toeneming van het aantal brieven. In 1860 toen de eerste verlaging van het porto der brieven werd vastgesteld, bedroeg het geheele getal brieven 7,449,62 t; in 1855 toen het porto op nieuw werd verlaagd 14,793,575, en dit getal is sedert met bijna één millioen jaarlijks toe genomen. Het getal kandidaten tot de Evangeliebediening bij de Ned. Hervormde kerk bedroeg den lsten dezer 9 8 waar van bij het Provinciaal Kerkbestuur in Noord-Holland 14, Zuid-Holland 5, Utrecht 6 Gelderland 12, Overijssel 12, Friesland 9, Groningen 10, Drenthe 6, Zeeland 9, Noord- Brabant 8, en bij de Waalsche commissie 7. Daarvan zijn hulppredikers 11, rector 2 en lector in de Perzische en Turksche talen 1. - Gedurende het tweede halfjaar van 1864 zijn 17 kandidaten tot predikant bevestigd en 13 beroepen. In den nacht van 14 op 15 dezer werden de inwo ners van 's Hertogenbosch gewekt op het slaan van alarm en het geroep van //brand." De brand onstond van achter in de groote spiegelfabriek van de heeren Borzo. Door den feilen zuid-westenwind was aan geen blusschen van de fabriek te denken. De brand was zoo hevig, dat binnen het uur ook het geheele woonhuis van voren (circa 5 0 ellen van de fabriek gelegen) een prooi der vlammen werd. Het geheel j geleek op één vuurgloed en was vergezeld van een dikke vuurbuijzoodat de negen brandspuiten, hoe (jverig die ook werktenmoeite hadden de belendende gebouwen te bewaren. De schade zal groot zijn doch men zegt dat alles is ge assureerd. De oorzaak is niet bekend. Zondag avond, tussclien 5 en 6 ure, is het Veerhuis op het Nieuw-Beijeriandsche Veer in brand geraakt, en door den feilen wind, met de aangrenzende schuur, in korten tijd totaal afgebrand; van de meubelen is weinig behouden; het vee is gered. - Terwijl twee zalmvisschers Vrijdag te Brakel de net ten uitbragtenwerd de schuit, waarin zij zich bevonden, j door den sterken wind omvergeworpen en kwamen zij daarby in de diepte om. Al de rivieren zijn van ijs bevrijd. De Boven-Maas is wassende; in de overige rivieren is genoegzaam geen was of val. De buitengewone rivier-correspondentie langs de Maas is thans ook opgeheven. Te Zalt-Bommel dacht men Maandag de gierpont weder te leggen. Zondag morgen is de gierbrug weder voor Nijmegen ge legd en Maandag morgen de schipbrug te Arnhem. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 37°, te 10 uur 3 7°. Dingsdag morgen te 5 uur 36°, te S uur 35°, 's middags te L2 uur3Sc, 's namiddags te 4 uur 38°. I Te Parijs worden in het cirque Napoleon voorstellingeu gegeven door twee magnetiseurs, de gebroeders Bonheur die al vallen zij niet altijd gelukkig uit, toch door een nieuwe I bijzonderheid uitmunten. Een der toeschouwers schrijft na- melijk den naam van een bekend persoon op een stuk pa- pier, dat een der gebroeders ongeopend voorgehouden wordt, waarop deze de portretten van die personen met de meest volmaakte gelijkenis teekent, gelijk hij dit deed o. a. van Keizer Napoleon, Dumas, Victor Hugo, de Lamartine Moo- quartden potloodkoopman Magnin enz. De stormdie te Parijs sedert, twee dagen woedde blijft aanhouden vele Parijzeoaars durven hunne woningen 1 niet verlaten, uit vrees van op straat door een of ander projectiel te zullen worden getroffen. Ook uit Havre meldt

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2