Buitenlandsch Nieuws. zijner oorspronkelijke gedachtengaat onze krachten te bo ven maar gewis zullen die zoo ware opmerkingenwaaruit voor allen maar inzonderheid voor ouders en opvoeders veel te leeren viel, hun weg gevonden hebben tot de harten der aanwezigen en nog iets meer uitwerken dan het bloot ver schaffen van een gerioegelijken avond. Ieder heeft dan ook zeker volmondig ingestemd met den dank, bij het einde zijner voordragt den spreker toegebragt door den voorzitter der Vereenigingden Weleerw. zeer Gel. heer W. Francken Az., en is met ons hoogst voldaan huis waarts gekeerd." Het antieke en ruime huis, staande te Amsterdam op de Keizersgracht bij de Heerenstraatbekend onder den naam van het //Huis met de Hoofden," ongeveer in de helft der XVIIde eeuw gebouwd door den Amsterdamschen koopman Lodewijk de Geer, is thans door de stad aangekocht voor f 43,000. Tot dus verre voor tentoonstellingen en kunstauc- tiëu gebezigdzal bet thans ten behoeve van het onderwijs ingerigt worden. De voorgevel en het dak, waarvan eenige jaren geleden in een hier te lande verschijnend bouwkundig tijdschrift een zeer fraaije afbeelding werd opgenomenzul len behouden blijven, zoodat bet huis zijne architectonische waarde niet verliest. - Aan de legendenwelke men van dit gebouw gelieft op te disschen zullen in den tegenwoor- digen tijd weinigen meer geloof slaan. Uit Utrecht wordt gemeld Gedurende de beide laat ste dagen was het zeer stormachtig weder. In den morgen van den 12den daalde de barometerstand vrij snel, terwijl de temperatuur des namiddags bijna 7 graden C. boven de normale van dezen tijd des jaars steeg. De telegrammen en verschillende andere kenteekenen duidden groote onrust in den dampkring aan, en daarom werd terstond van het me teorologisch observatorium alhier naar de meeste zeeplaatsen vau ons land, per telegraaf, berigt, om de stormsignalen te hijschenten einde de schepen, die gereed lagen om uit te zeilen te waarschuwen. De wind bleef echter matig. Eerst den volgenden morgen nam die aanmerkelijk in kracht toe, waarbij hij op eenmaal van het Z. naar het NW. liep. Al lengs keerde de wind naar het Z. terug, doch schoot herhaal delijk met groote kracht westelijk; een bewijs van een hevigen kamp van magtige luchtstroomeu. Zondag morgen ten zes uur oefende een windstoot een kracht van 74 kilogrammen op den vierkanten meter uit, en ten 9 uur klom die kracht, mede bij een uitschieten van deu wind naar het W., zelfs tot 9 7 Nederl. ponden. De barometer was voortdurend dalenden teekende Zondag morgen ten 8 uur 7 25,5 8 milimeters, zijnde de laag ste stand, die sedert de oprigting van het observatorium al hier, in het jaar 1848, is waargenomen. Zaturdag avond heeft op den Rijnspoorweg een on geval plaats gehad met den laatsten trein van Utrecht naar Rotterdam. Nabij het station Oudewater zijn namelijk twee wielen van den locomotief gebroken, waardoor deze is ge derailleerd. Persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. Met het te Rotterdam liggende schip Concurrent, ge zagvoerder A. van der Harst, zullen in de volgende maand vi& St. George d'Elmiua naar Batavia vertrekken een deta chement militairen en eenige onderofficieren van het koloniaal werfdepot te Harderwijk, alsmede eenige Indische militairen van Afrikaanschen oorsprong met vrouwen en kinderen, die weder naar St. George d'Elmina terugkeeren. Ter genoemde plaatse zullen worden aan boord genomen de voor de dienst aangeworveu rekruten. Aan het detachement is toegevoegd de officier van gezondheid 3de klasse J. J. Hoogeboom. Zaturdag avond is te Rotterdam een roeiboot, komende met werkvolk van Pijenoord op een paal nabij de brug van den Rijnspoorweg gestooten en omgekanteld, waarbij twee volwassen personen vaders van huisgezinnen en drie knapen van 14 15 en 16 jaar het leven hebben verloren. Een der verdronkenen bad de tegenwoordigheid van geest zijn zoontje bij het omkantelen der boot te grijpen en boven water te houden, zoodat het kind is gered. - Uit Groningen meldt men: Naar wij vernemen, zou Ds. van Toorenenbergen - te Delft beroepen - reeds te kennen gegeven hebben dat hij dat beroep zal aannemen. Hierdoor tou alhier de gewis zeldzame toestand ontstaan dat er gelijk tijdig drie vacatures voor predikantsplaatsen zouden zijn, want pok Ds. Amshoff bekomt dezer dagen het door hem gevraagd emeritaat, terwijl Ds. Postumns Meijes zich de beroeping naar Amsterdam heeft laten welgevallen. Te Amsterdam wordt weder gevraagd een hulppre diker bij de Hervormde gemeente met /"1000 trectement. Ds. G. J. Gobius du Sart, pred. te Arnemuiden heeft voor het beroep naar Scheveningen bedankt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 41°, des avonds te 8 uur 41°, te 10 uur 41°. Zondag morgen te 5 uur 3 8°, te 8 uur 39°, 's middags te 12 uur 40°, 's namiddags te 4 uur 39°, te 5 uur 38°, te 8 uur 38°, te 10 uur 36°. Maandag morgen te 5 uur 3 7°, te 8 uur 3 8°, 's middags te 12 uur 42°, te 4 uur 3 9°. Te Napels las men in den morgen van den 7den dezer op de muren der universiteit verscheidene oproepingenom zich ten 12 ure te vereenigen tot het doen eener demon stratie. De jongelieden kwamen in grooten getale bijeen en wierpen op een daartoe aaugerigtea brandstapel de syllabus en de encyclica der Pausen. Deze demonstratie ging met kalme plegtigheid in haar werk. De toeschouwers begroetten haar met luid gejuich. De brandstapel was opgerigt voor het standbeeld van Gior dano Bruno, de man, die een der eersten was om de vrij heid van den gee9t te verkondigen en die daarom op last des Pausen werd yerbrand. In Pruissèn is de afkondiging der encyclica aan de geestelijkheid veroorloofd. De Czaar heeft de mededeeling der encyclica in Rus land verboden. Alweder is het huwelijk van Prinses Anna Murat ter sprake gebragt. Ditmaal wil men haar uithuwelijken aan lord Granville, president van den Geheimen Raad in Engeland; dit zou echter een mariage de raison zijn. Te Londen is berigt ontvangen dat de Schouwburg te Edinburg Vrijdag namiddag een prooi der vlammen is geworden. Binnen den tijd van twee uren was het geheele gebouw totaal uitgebrand. De vlam is op onderscheidene belendende huizen overgeslagendoch ten gevolge van krach tige maatregelen is daardoor weinig verwoesting aangerigt. Tegen vijf ure zijn twee personen in een godsdienstig ge sticht naast het brandende gebouw door het nederstorten van een schoorsteen gedood. Terwijl men de puinhopen wegruimde om de lijken er van daan te halen, is aan die zijde de muur van den schouwburg ingevallenwaarbij zeven of acht per sonen er onder bedolven werden. Het aantal personen die bij en door dezen brand het leven hebben verloren was nog met geene genoegzame juistheid op te geven. Des avonds ten elf ure ontving men aldaar berigtdat de brand gebluscht was en dat de werklieden ijverig bezig waren met de opruiming, om de dooden eu gekwetsten van ouder de puinhopen te voorschijn te halen. Den 6deu Dec. is te Londen heropend de verblijf plaats voor hen die 's nachts geen onderkomen hebben. Voor vijf centen kan een ieder daar een nacht doorbrengen, waar voor nog bovendien wordt gegeven een stuk brood en een verwarmde zaal, terwijl aan de zieken ook geneeskundige hulp wordt toegediend. Deze inrigting wordt telken jare bij het naderen van het wintersaizoen geopend. Volgens den staat en de balans van het vorige jaar hebben er 53,556 personen hun intrek genomen, waarvan een vijf-en-twinligste gedeelte uit zieken bestond. Niet minder dan 120,3 70 por- tiën brood zijn toen uitgedeeld. Te Liverpool is het ontzettend berigt ontvangen, dat het stoomschip North American, bestemd van New-Orleans naar New-York, in den nacht van 23 Dec. in de golf van Mexico is gezonken met 19 7 personen, meerendeels zieke soldaten aan boord; onder de omgekomenen bevonden zich de kolonel Saunders en de luit.-kolonel Horne. Van de 259 passagiers, die zich op het ongelukkige vaartuig bevonden waren 62, hoofdzakelijk vrouwen, door het schip Mary E. Libly gered. Het magnesiumlicht zal nu ook in toepassing worden gebragt in de piramiden van EgypteDe heer Smyth namelijk, die voor eenige jaren een astronomische reis naar de Piek van Teneriffe heeft ondernomen heeft van den On-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2