N°. 1508. Dingsdag 17 Januarij. A". Binnenlandsch Nieuws. I.F.I INCH BAfiBLAB. Deze Courant versehynt elke» dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voer Leiden 1.93, en franco per post /f.89 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom men Vijf Cents. Pr\js der Advertentiën1-6 regeli/0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 8 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u Stoomboot vau Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Ueerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbu9ligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 ra.; 'a namiddags te 8 u, 45 m. 'aavonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Iodisohe Landpost. Over Southampton I en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tol 9 unr 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 30 m. 's in. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenf eraad op on bepaalde tiiden. - Burgemeester en WethoudersMaandag eu Donderdag ta 11 uur Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau II I uur - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Arehileet is te sjüoKeu op het Raadhuis, eiken werkdag van 'sraorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 82 uur en van 4 7 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en A coijasea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijke Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdagen Donderdag van 9f uur. vau Zegel, Registratie dagelijks van 8 4; van de Hypotheses en het Kadaster van 9 4 uur. De audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag a. s., 20 Januarij niet plaats hebben. De Staats-Courant bevat bet //Programma voor een Paleis, bestemd voor de Vergaderingen van de Staten-Generaal van het Koningrijk der Nederlanden," met uitnoodiging aan de Nederlandscbe en vreemde bouwkundigen om hunne denk beelden omtrent de inrigting van zoodanig gebouw te doen kennen, met overlegging van plannen, welke aan de daarbij gestelde voorwaarden moeten voldoen. Aangaande de inrigting wordt in de algemeene omschrij ving opgemerkt, dat de beide Kamers der Staten-Generaal hare werkzaamheden gelijktijdig in afzonderlijke zalen zouden verrigten. Met gebouw moet de waardigheid der daarin ze telende wetgevende magten op gepaste wijze doen uitkomen en tevens op zinnebeeldige wijze de gebeurtenissen in her innering brengen, waaraan het Nederlandsche volk zijn ver nieuwd bestaan verschuldigd is. Als de meest wensciielijke plaatsing wordt aangewezen het Binnenhof, hetzy langs den Vijver, hetzij tusschen het Buiten- en Binnenhof; met dien verstande, dat in elk ge val het tegenwoordig gebouw der Tweede Kamer in stand blijve. De Minister van Marine heeft bij de openbare aan besteding op 6 Januarij jl., van 50 stuks ijzeren zeeboeijen, tot voorwaarde gesteld, dat //geen inschrijvers in aanmerking zullen komen dan in dit Kijk gevestigde ijzerfabriekanten die in hunne fabrieken de middelen bezitten, om den goe den uitslag van hunne aanneming in alle opzigten te kunnen waarborgen." De lledactie van het Weekblad de Nederlandsche Indus trieel brengt haar oprechten dank aan dien Minister voor het openlijk beleden beginsel, waarbij Z. Exc. zich een vriend en voorstander betoont van de Nederlandsche industrie en ver trouwt vau de wijsheid en rechtlievendheid van den Minister van Biimenlandsclre Zaken, dat hij niet langer dan noodig zal vertragen om dit voetspoor te volgen. De Nederlandsche in dustrie zal cr ook hem dank voor weten en het Vaderland zal daarvan de beste vruchten plukken. Zaturdag 11. had te Utrecht de aanbesteding plaats voor de nieuw te bouwen burgerschool. Van de ingekomen inschrijvingsbilletten was het minste die van R. Schok voo f 87,997 en van dat daarop volgde f88,000 Naar men verneemt, zou het Hoogheemraadschap vaa Delfland bij den Waterstaat bedenkingen in het midden hebben gebragt tegen den aanleg van een binnenhaven te Schevenin- gen, die zou worden ingerigt naar de plannen, welke than» in overweging worden genomen. Uit Rotterdam wordt van 13 Januarij 11. het volgand» medegedeeld O dierbaar perk van drie tot zeven jaren Als ieder voorwerp 't oog bekoorthet harte streelt Ach, dat we zonder einde waren, Als alles lachtals alles speelt Wie, die met ons dezen avond de voordragt van den Weleerw. zeer Gel. heer R. Koopmans van Boekerenpre dikant te Leiden, op uitnoodiging van het bestuur der Ver- eeniging; Christelijk Armbezoek, door zijn Weleerw. ten voordeele dier Vereeniging in het lokaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier gehouden, aanhoorde, zal niet op nieuw deze treffende woorden van van Harendoor spreker aangehaald, van ganscher harte tot de zijne maken De heer Koopmans van Boekeren toch deed ons op zijne, dat is echt humoristische wijze, eenige tooneelen uit de kin derwereld aanschouwen in zijn meesterlijke schets: //Eene Groningsche kindervisite," een zijner eerstelingen, in zijn studententijd geschrevenlater omgewerktmaar voor het Hollandsch publiek nog nimmer voorgedragen. Wij hebben eenige genotvolle oogenblikken doorgebragt met naar dien reeds door vroegere lezingenhier zoo gunstig bekenden spreker te luisterendie toonde een diepen blik in de kin derwereld te hebben geslagendie wereld van kleine men- schenmet hare eigenaardige genoegens en grievenmaar waaruit voor de groote menschen zooveel te leeren valt. Met levendige trekken schilderde spreker ons die tooneelendie ons als het ware naar onze eigene kindschheid terugvoerden en in elk gedeelte dier schildering straalde die frissche hu mor door, die nu een ongedwongen lach op de lippen te voorschijn brengt, dan weder een traan in de oogen doet opwellen, die ongezocht de grootste en ernstigste waarheden doet hooren en tot diep nadenken stemt. Veel wenken wer den hier gegevender behartiging overwaardig. Den zoo begaafden 6preker op den voet te volgenbij den rijkdom

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1