Buiteniandsch Nieuws. Te Veerhuizen worden thans op uitnoodiging ran den 1 Minister van-Binnenlandsche Zaken, voor de verpleegden in de rijksgestichten des Zondags avonds voorlezingen gehouden over landbouwkundenatuurkunde en staathuishoudkunde. De Gemeenteraad van Utrecht heeft zich vereenigd met een voordragt van Burgemeester en Wethouders, om de renten wegens de voorschotten bij de stads bank vau leening te ver- hoogen ten einde voortaan een nadeelig slot in de rekening dier inrigting te voorkomen. Is derhalve besloten de renten wegens voorschotten van f 100 en daaronder van 12 pCt. te verhoogen op 18 pCt. en wegens voorschotten beneden de f 100 te brengen van S op 12 pCt., en voorts besloten de jaarwedden van de klerken aan de stads bank van leening te verhoogen. In de Haarlemmer Courant vraagt een voogdwien de belangen van zijn vroegeren pupil nog zeer ter harte gaan, een vrouw voor dien 25jarigen persoon, zonder dat hij dezen zelf kennis heeft gegeven van die poging om hem te doen trouwen. Vrijdag nacht ten 1 uur is de rivier de Lek met veel geweld losgegaan en is het brooze ijs opgeruimd zoodat de rivier voor Vreeswijk open is, met weinig drijiijs. Ook de Maas is los en het water open. Donderdag middag is in de bermsloot van den Rijn spoorweg iu het Broek onder Arnhem het lijk gevonden van den heer J. M., medeëigenaar eener aanzienlijke fabriek te W., die sedert 11. Maandag werd vermist. Vermoedelijk is hij het slagtoffer van een ongeluk. Donderdag's namiddags ten half 1 uur ontstond te Sprang brand ten huize van Willem van der Schans, op de grensscheiding der gemeente. Niettegenstaande de brandweer van die en de naburige gemeenten ten spoedigste werkzaam was, is het gebouw, dat door 3 gezinnen bewoond werd, in asch gelegd maar het vee gelukkig gered. Aan den gemeen- schappelijken ijver is bet te danken, dat de brand zich tot dat ééne huis bepaald heeft. Te Sneek mag zich geen tapper vestigenzonder ver gunning van het stedelijk bestuur. Dit is welligt de eenige ge meente in ons land, waar zoodanige politie-bepaling bestaat. Te Oosterhesselen in Drenthe is het tappen op Zondag ge heel verboden. Te Zwartsluis moeten de tapperijen op Zondag-namiddag te 2 uur gesloten worden. Van zekere gemeente in Friesland daarentegen wordt ge zegd dat men er jenever moet drinken om //in tel" te zijn. Te Dokkum wilde een der correspondenten van de Neder- landsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank een le zing over het misbruik van den sterken drank houdendoch dit werd hem bepaald ontraden. Een poging tot hetzelfde doel in de rederijkers-kamer Camphuyzen aldaar had mede een on gunstig resultaat. Te Winsum (ook in Friesland) verpachtte het gemeente bestuur het eenige tolhek in die gemeente //met privilegie van tapperij." In Italië is ook een afschaffings-genootschap opgerigt. De leden daarvan verbinden zich geen misbruik te maken van wijn en bieren zich te zullen onthouden van alle gebruik van li keuren en gedistilleerd. Zij dragen in 't openbaar een onder- scheidingsteeken. Te Zettenin de provincie Gelderland is door de predikanten F. P. L. C. van Lingen en O. G. Heldring een Opleidingschool voor de Academie gesticht, waar jon gelingen in een christelijken geest voor de bywoning der academische lessen worden voorbereid. De rector C. H. W. Lamers is op 9 December 11. zijn onderwijs begonnen, bij gestaan voor het onderwijs in de wiskunde, de geschiedenis en de levende talen door de hoofdonderwijzers J. Nobels, P. F. Bijvoet en J. H. P. Gangel. Minvermogenden betalen voor onderwijs, kost enz. f 25 0 meervermogenden f 400 's jaars. Wij vernemen, dat Ds. J. W. Felix te Utrecht door de Vrije Scholsche Kerk beroepen is tot leeraar bij de Vrije Schotsche gemeente te Amsterdam, in plaats van Ds. C. Schwarz. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Ommeren Ds. F. A. van Loenen te Ee bij Leeuwarden; te Cillaars- boek de kand. J. Bachiene; te Veenendaal Ds. W. Sijpkens te Loosduinente Lage Zwaluwe Ds. C. P. van Tooren te Katwijk aan Zee. Beroepen bij de Christelijke Afgeecheidene Gerefor meerde gemeente te Pernis Ds. J. Hv§choenmaker te Kat wijk aan Zee. Ds. J. Posthumus Meyjes te Groningen heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. Heden Zaturdag voormiddag is een zakkendrager, Wil lem van der Stadt, wonende in de Galgstraat bij het opdragen van een zak graan van de trap, die naar den graanzolder, van de Gebr. Kamstege op de Oudevest bij de Turfmarkt leidt, ge vallenzoodat hij hevig inwendig verwond naar zijn woning is moeten vervoerd worden en in gevaarlijke toestand verkeert. Hij heeft een vrouw in zwangeren toestand en een kind. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vry- dag des namiddags te 5 uur 38°, des avonds te 8 uur 3a°, te 10 uur 37°. Zaturdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 41°, 's middags te 12 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 41°. - In België wordt een gemeente gevonden, die eenig in hare soort mag worden genoemdhet is Zoutenaey in het arrondissement Fumes (West Vlaanderen), de minst be volkte van alle gemeenten van dat rijk, daar zij slechts 27 inwoners telt, als 13 mannen en 14 vrouwen. Wel verre van te vermeerderenvermindert die bevolking nog jaar lijks en als dit zoo voortgaat, zal deze plaats op een goe den dag geheel ontvolkt zijn. Het jaarlijksch budget beloopt er in ontvangsten 35 8 francs, en in uitgaven 312 francs, onder welks laatsten 264 francs voor administratie-kosten, die alzoo het grootste deel der ontvangsten vorderen; dit is dan ook zeker wel de kostbaarste gemeente om te admi nistreren van het land. De diaconie aldaar heeft een jaar- lijksche inkomst van 831 francs, en niet één der inwoners valt in de termen daarvan te genieten. Deze gemeente telt 3 kiezers voor den gemeenteraaddie uit 5 personen be staat. Bij de laatste verkiezing namen twee kiezers aan de stemming deel, waarvan in zulke omstandigheden het ge heim zeker moeijelijk is te bewaren. - Het Kersgeschenk door den Kouing van Pruissen aau von Bismarck gezonden is een wandelstok, waarvan de gesne den ivoren knop 's Konings beeldtenis, omgeven door een lauwerkrans, voorstelt. In het begeleidend schrijven heette het: //Ik zend u juist dezen stok, opdat gij bij het zien van den krans u steeds herinneren moogt, dat gij het geweest zijt, die de lauweren geplant hebt." In de hofkringen te Madrid heerscht groote ontevre denheid over het schandaal, dat het huwelijk van den Her tog van Frjas, grande 1ste klasse, met mevrouw Balsede gescheiden echtgenoot van sir J. GTampto» Engelsch gezant aan het Spaansche hof, heeft gemaakt. De Koningin moet den Hertog, hebben doen weten, dat zij de Hertogin niet kon ontvangen, omdat zij den gezant eener groote mogend heid niet wilde blootstellen aan het onaangename eener ont moeting met zijn voormalige vrouw. Toen de Herlog dit vernamzond hij terstond al zijn ordeteekenenalsmede zijn kamerheerssleutel terug. Mevrouw Balse, dochter van den beroemden componist van dien naam en een der meest gevierde zangeressen der opera te Petersburg, was met sir J. Crampton destijds En gelsch gezant aan het Russische hof, in het huwelijk getre den. Na een twee-jarigen echt, die aan hare rechtmatige verwachtingen niet beantwoordde, stelde zij eisch tot echt scheiding tegen haren echtegenoot in, bij welke gelegenheid schandelijke feiten aan het licht kwamen en zij het proces dus gemakkelijk won. Sir John Crampton behield intusscheu zijn diplomatieke betrekking, zonder te gissendat een tweede huwelijk zijner vrouw met een Spaansch grande hem nieuw verdriet zou veroorzaken. - De Pausselijke encyclica heeft een verdediger gevon den in een Protestantsch blad - de Kreuzzeitung. Dit or gaan dat den Paus den hoogst geplaatsten vertegenwoordi ger van het autoriteits-beginsel noemt, heeft slechts lof voor hem ten beste wegens zijn moedig protest tegen de tegen woordige rigting des tijds, die anti-Christelijk is. Deze anti- Christelijke rigting, zegt het o. a., is geen overwinning op de waarheid zelve, zij is weleer de nederlaag van het ge zag, belast met de verdediging der waarheid, doch dat door zwakheid of ongenoegzaamheid te kort geschoten is in zijn taak.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2