N». 1507. Maandag 16 Januarij. Binnenlandsch Nieuws. Nieuwjaarsgeschenken. II. Er was een tijdperk van langen duur, waarin Kerk en Staat zeer naauw aan elkander waren verbondenzoodat we reldlijk en geestelijk gezag in ons land byna niet gescheiden waren. Wel was de burgerlijke en kerkelijke overheid niet éénmaar de invloed van den Staat op de Kerk wisselde zich slechts af met den invloed van de Kerk op den Staat. Kerkelijke en politieke strijd was vaak één en onverdeeld, gelijk burger- en godsdiensttwisten waaruit hij bestond. En ofschoon de scheiding van Kerk en Staat een voornaam be ginsel van de Nederlandsche grondwet uitmaakt, de natuur is sterker dau de leer en de traditiën laten zich nog gel den. De Nederl. Her?. Kerk werd door Koning Willem I georganiseerd en gereglementeerd, maar naar den wil en onder medewerking van de kerkdijken. Het recht der ge meente werd niet geëerbiedigd, een kerkelijke oligarchie deed zich geldenzoodat zelfs aan heerschzuchtige en on- verdraagzamen invloed te wijten is, dat de staatkundige rech ten van de Roomsche Kerk evenmin werden geëerbiedigd als het recht der gemeente. De Regering steunde de synode gelijk zij wederkeerig haar tot steun verstrekte. Is het noo- dig dit met bewijzen te staven? Men denke aan het privi legie, dat de bezoldiging der predikanten, subsidiën aan gemeentenkerken enz. tot een buitensporige en in ver gelijking met andere kerkgenootschappen onevenredig be drag op de staatsbegrooting deed klimmen. Men lette op de maatregelen tegen de afgescheidenenop de miskenning van het recht van vereeniging en op de daarmede in ver band staande vrije uitoefening der eeredienst, overeenkomstig ieders godsdienstige begrippen. Men vergete vooral niet de invloed der kerkelijken by de Aprilbeweging, zoodat niet- - tegenstaande bij de herziening onzer staatsinstellingen in 1848 vrijheid van godsdienst werd gewaarborgd, gelijk vroeger de rechten der Afgescheidenen en die der Roomsch Catho- lieke kerk bijna uitsluitend door de kerkbesturen werd be streden en door alle middelenwelke slechts tot het doel konden leiden, de invloed van het kerkelijk op het wereldlijk gezag zich deed gelden. Adressen werden opgesteld en tot onderteekening van den kansel aangespoord niet alleenmaar ook hier en daar bijv. te Leiden de Burgemeester tot vijf malen toeals overheid door de kerkelijken gedwongen zich aan het hoofd der bewe ging te stellen. - En ook thans nog zijn de sporen van ker kelijke heerschzucht niet uitgewischtofschoon het tegenwoor dig bewind ijverig tracht de banden lostemaken- het is toch onvermogend, om het recht der gemeente tot rechtstreek- sche verkiezing van kerkeraadsleden te doen eerbiedigen. En nu het nieuwjaarsgeschenk van Prof. Stuff ken. De Kerkeraad, bij wijze van uitzondering en met beperkten last bevoegd, om toezigt te houden op het beheer der kerkelyke fondsen, tracht gestadig die bevoegdheid uittebreiden door daar buiten te treden. Zie zijn brief van 28 Nov. 1861 (bladz. 6 der brochure) de notulen van 22 Junij 1852 (bl. 8) van December 1853 (bl. 9) de brief van 7 July 185 5 (bl. 10). Uit al die stukken blijkt ten duidelijkste de po ging van het kerkelijk gezag, om te heerschen over een op grond van een Staatsverordening bestaand collegiedat in bijna alle gemeenten van ons vaderland staat buiten eenige betrekking van voogdij eens Kerkeraads. En wanneer we nu slechts aanstippen, om geene ergerlyke gebeurtenissen opte- rakelende handelingen tegenover de burgerlyke overheid met betrekking tot de armenzorg en de revolutionnaire maat regelen, om een nieuwe Gemeente-Commissie in het leven te roepen, dan zal wel iedereen daarin een trek van gelijkenis met het Pausselijk gezag opmerkendat in de Enciclyca zich onbewimpeld uitspreekt en als dwaling veroordeeleude in de 5 5ste stelling; //de kerk moet zijn gescheiden van den staat en de staat van de kerk." Z. M, de Koning van Pruissen heeft de heer Ever wijn gezantschapssecretaris van Z. M. bij het Pruississche hof benoemd tot ridder der orde van de Pruissiche Kroon 2de klasse. LEIDSCH MGBLA Dezt Courant verschijnt elke* dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden f 1.95, ea franco per post ƒ2.8# in de drie maanden. Afzonderlijke Naaa- mers Vjjf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.7i. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, h«- welyks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen va* genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 61 m.j 2 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te° 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; va* Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. OverSouthampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand Rij Us-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's ra. tot 10 u. 30 m. tv. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeetter en Wethoudert. Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeetterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabrteage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaattelijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Arehiteet is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Acoiinsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Oireete Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1