N°. 1506. Zaturdag 14 Januarij. Binnenlandsch Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ8.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers V\jf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-0 regels0.76. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hn- welijks-en doodberigten van 1-4 rege^0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen va* genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 61 m.; 8 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te^ 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.j 9 u. PostLustigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'a morgens te 8 u. en te 10 u. 60 m.; 's namiddags te3u.45m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 's namiddags.Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand RijUs» Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's na. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van iabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdaga van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur - Thesauriedagelijks van 10 2 uur. - De Gemeente' Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. ILantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aceijnsea dagelijks van 9 1 uur en van 36 uur; van 'sRijki Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdagen Donderdag van 98 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Radaster, van 84 uur. Tfrorbcckiaalsme en antt-Thorbeckianisme. II. Die de Thorbeckiaausche beginselen aankleven mogen en moeten aan een Thorbeckiaansch bewind liooge eischen doen. Een hooggeleerd stadgenoot besluit zijn recensie over een staatkundig werk met de woordende kritiek mag de lei ders der schare niet sparen. En daarmede zyn wij het veel meer eens dan met de meening van een ander hooggeleerd stadgenoot, wanneer hij schrijft: //Gij klaagt dat de rege ringspartij zoo moeijelijk te brengen is tot het afkeuren van deze of gene fout, door haren leider begaan, maar hoe kan het anders, wanneer de erkentenis zich altijd moet oplossen in een verwerping van de begrooting?" Wij zijn het even wel geheel met hem eens, wat hij ook schreef: //Wanneer in 1861 (lees in Februarij 1862) het tegenwoordig gouver nement minder sterk optrad dan in 1849dan was de voor naamste redeu dezedat het nu een achtjarigevroeger slechts een eenjarige oppositie achter zich haden dat het als op positie veel had geëischt wat het althans niet dadelijk kon leverenveel had aangeprezen wat het als gouvernement niet aanprijzen kon. De discussien over het laatste budget van den Minister van Heemstra beslaan bladzijden in onze par lementaire geschiedenis, welke ik voor de eer van de te genwoordige ministeriëele partij voor altijd aan de vergetel heid zou willen prijs geven;" en ook onder nader te blijken voorbehoud met het volgende: //zonder vrees van door on- partijdigen te worden tegengesproken durf ik bewerendat de heer Thorbecke de meest consequente Staatsman is, dien Nederland in de laatste dertig jaren gehad heeft; ik laat in het midden of zijn stelsel op den naam van liberaal bij uitnemendheid kan aanspraak makenik onderzoek evenmin welke gebreken zich onder zijne groote eigenschappen mogen mengenmaar beweer alleen dat het systeemnu door hem gevolgd, met zijn deugden en gebreken, het consequent ontwikkeld systeem is van geheel zijn politiek levenhet systeem dat in al de door hem verdedigde groote wetten duidelijk doorstraalt." //In weerwil van mijne sympathie voor de meeste van hare beginselen verlang ik allerminst een alleenheerschappij van de Thorbeckiaansche partij, integendeel, ik erken vol mondig, dat zij behoefte heeft aan controle en aan strenge controle. Wanneer ik klaag, dan is het juist omdat de con trole ontbreekt. Aan Thorbeckophobie in hare tallooze kleur schakeringen bestaat waarlijk geen gebrekmaar Thorbecko phobie is nog geen regeringsbeginsel." Juist dit is het, wat ons tot onze tegenwoordige beschou wingen drong. De oppositie van de zoogenaamde conservatieve partij is niets meer dan anti-Thorbeckianisme of Thorbecko phobie. Van luttel beteekenia was de bestrijding van het hoofdstuk voor het Departement van Binnenlandsche Zaken der Staatsbegrooting van 186 5 in de Tweede Kamer. Van veel grooter gewigt was de beraadslaging, die daarover in de Eerste Kamer plaats had. Maar waarom heeft de Thor beckiaansche partij niet het tegenwoordig Ministerie met de zelfde maat gemeten en met dezelfde wapenen bestreden als zij dat het vorig Ministerie deed Zou zij dan niet in iu- nerlijke kracht hebben gewonnen, als zij minder had doen uitkomen, hare partijdigheid jegens het Ministerie van 1861 en haar Thovbeckianisme in de ongunstige beteekenis van dit woord? Zij heeft behoefte aan controle, aan strenge controle; maar die behoefte bestaat ook met betrekking tot het Thorbecki- aansch Ministerie; een controle, die niet kan worden over gelaten aan de krachtelooze oppositie der anti-Thorbeckianen s die evenwel een partij vormt maar zonder beginselendan alleen en voor zoover zij de anti-revolutionaire vlag voert. Wat we dan zouden gewacht en gewild hebben, zullen we rondborstig verklaren. Z. M. heeft benoemd tot commandeur der orde van den Nederlaudscheu LeeuwE. C. von Lütckengeheim raad en landrost te Osnabrücken Dr. G. Hartmandir.- gen. van de spoorwegen en telegraphen in Hannover; tot

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1