Binnenlandsch Nieuws. heerschappij als wereldlijk vorst worden beperktde invloed dier kerk op de maatschappij zal er niet door lijden. In de Enciclyca vermaant de Paus de bisschoppen om te onder wijzen: hdat de Katholieke leer de grondslag is, waarop de Koningrijken bestaan en zich bevestigen; dat de Ko ninklijke magt verleend is, niet enkel voor het bestuur der wereldsche aangelegenhedenmaar vooral om de kerk te I hulp te komen en dat er niets voordeeligerniets roemrij ker voor de overheden der steden en voor de Koningen is dan de Katholieke kerk in het geuot harer eigen wetten te la ten en niet te veroorloven, dat iemand een hinderpaal tegen hare vrijheid opwerpt." Is het dan te verwonderen dat de di plomatie de kabinetten der groote mogendhedende geeste lijkheid en de natiën in beweging zijn geraakt en nog meer zullen geraken door de uitvaardiging en openbaarmaking van den herderlijken brief, die de Paus tot de geloovigen rigt? Wie kan de gevolgen berekenen van deri indrukdie de in zage van den catalogus der 80 dwalingen van onzen tijd, bij den brief gevoegd, op de wereld zal maken? Wie kan het betwijfelen of de denkende geesten zich aidan niet zul- jen bezig houden met het onderzoek van dwaling en waar heid in die 80 stellingen? En openbaart zich nu die trek ook op het gebied der Ne- derlandsche Hervormde kerk? Wij willen dat onderzoeken. Z. M., gelet hebbende op Hl), besluit, waarbij aan de bevelhebbers van de Nederlandsche schepen in Japan voor huu gedrag bij gelegenheid van het forceren der Straat van Simonoseki een openlijk blijk van HD. goedkeuring is ge schonken, en alsnu de verdiensten willende erkennen van de overige officieren en manschappen op die bodems, die, zonder onderscheiddoor hun moedig en dapper gedrag zoo veel tot het welgelukken van het genoemde wapenfeit heb ben bijgedragenheeft goedgevouden te benoemen tot ridders der Militaire Willems-orde 4de klasse de navolgende zee officieren dienende als eerste officieren aan de bodems die aan den strijd hebben deelgenomenen wel de luitenants ter zee lste klasse: J. W. Binkes, W. F. de Bruyn Kops, jhr. T. L. Brantsen en J. J. de Hart. Bij de beschikking van den Minister van Koloniën zijn de civile ingenieurs Jean Baptiste Frédéric Louis Molenbroek en Jacobus Maria Wap gesteld ter beschikking van den Gou verneur-Generaal van Nederlaiidsch Iudiëora te worden be noemd tot adspirant-ingenieur van den waterstaat en 's Lands burgerlijke openbare werken daar te Lande. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dingsdag den lOden dezer, en die van den Minister van Justitie op Woensdag en Donderdag, den Htien en 12den dezer, niet plaats hebben. De audieDtie van den Minister van Koloniën zal op Woens dag den llden dezer niet plaats hebben. De Minister van Finantiën heeft berigt, dat Cornells Sterkte Zwammerdambekend heeft niet te hebben ver zonden den door hem als vermist opgegeven brief met gelds waarde. De Prov. Staten van Limburg hebben tot lid der ge deputeerde Staten met 33 van de 40 stemmen verkozen Jhr. Mr. KereDs van Wolfrath. De ruimte, welke voor de tentoonstelling beschikbaar is, aal 160,000 vierkante voeten grond-oppervlakte en 100,000 voet muur-oppervlakte beslaan. Al de zalen zullen des avonds met gas worden verlicht, tert einde de voorwerpen op hun voordeeligst te doen uit komen. Dit zal voorzeker bij de inzenders van invloed zijn in de kens hunner artikelen. Pe tentoonstelling zal den 9den Mei 1865 geopend wor den en zal ze3 maanden durenna verloop van dien tijd zal het den inzenders vrij staan nunne voorwerpen voort durend daar te latentegen betaling eener matige vergoe dingin navolging van hetgeen geschiedt in het Cristal-Pa- lace te Sydenham. Het bestuur van directeuren te Dublin zal zich verstaan inet een commissie residerende te Amsterdamooi de be langen der Nederlandsche inzenders te behartigen. Agent te Amsterdam de heer Charle3 Boissevaiu Hee rengracht, BR 266. Bepalingen, betreffende de vreemde inzenders, behelzen hoofdzakelijk het volgende 1. De voortbrengselen van alle lauden zullen op de ten toonstelling worden toegelaten. 2. De tentoonstelling der schoone kunsten zal plaats heb ben in een steenen gebouw. Een groote zaal zal uitsluitend voor machinerie ingerigt zijn. Alle andere voortbrengselen zullen ten toon worden gesteld in het gedeelte van het blijvend gebouw, dat uit ijzer en glas opgetrokken is. 3. De benoodigde plaatsruimte wordt kosteloos aan de inzenders afgestaan. 4. Men zal zoo veei mogelijk voor de classificatie der voortbrengselen hetzelfde stelsel aannemendat gevolgd is geworden op de wereldtentoonstelling van 1851. Zij zullen in de volgende afdeelingen verdeeld worden Grondstoffen werktuigen geweven stoffen metalen glas- en aardewerk, verschillende voortbrengselen, schoone kunsten. De Tentoonstelling zal kosteloos de stellingen en toon banken leveren. De doeltreffendste voorzorg-maatregeleu zullen genomen worden tegen branddiefstal of andere gevaren. De directeuren behouden zich voor om ieder artikeldat hun ongeschikt tot tentoonstellen voorkomt, te weeren. Ieder inzenderwiens goederen voegzaam bij elkander ge plaatst kunnen worden, zal gerechtigd zyndie naar zyn verkiezing te schikken, mits die schikking overeen te bren gen zij met het algemeen plau der tentoonstelling en niet hinderlijk voor de overige inzenders. De verkoopprijs der tentoongestelde voorwerpen zal daarop mogen vermeld worden in alle afdeelingen behalve in die der schoone kunsten. De inzenders zullenzoo lang de tentoonstelling geopend blijft, hunne goederen niet mogen wegvoeren noeh tegen anderen inruilen zonder vergunning van het bestuur. De inzenders (zich aan de algemeens bepalingen van het bestuur onderwerpende) mogen opzigters aanstellenom zorg te dragen voor hunne goederen en daarover de noodige in lichting te geven aan de bezoekers. Vrije entree zal binnen zekere grenzen aan de inzenders en hunne agenten verleend worden. Water- en stoomkracht, ten behoeve van tentoongestelde voorwerpenwordt gratis geleverd. Behalve de noodige inrigling tot tentoonstelling van in beweging gebragte machinerie, zal het bestuur ook plaats bewaren (mits deze tijdig worde aangevraagd) tot tentoon stelling van de wijze van behandeling van zekere handwer ken die zonder gevaar in het gebouw uitgeoefend kunnen worden. Zydie voornemens zijn tentoontestelienmoeten vermel denof zij zulks wenscheu te doen als: ontwerper, uitviu- derfabriekant, invoerder of voortbrenger. De inzenders kunnen overeenkomstig de algemeeue bepa- lingen alle toonbanken, tafels, stellingen, schennen en be hangsels, volgens hun eigene suaaak aanbrengen en schik ken zoo als zij zulks het best zullen 'oordeelenom hunne voortbrengselen te doen uitkomen. Zijdie voornemens mogten zijn in to zendenwordeu verzocht zich zonder uitstel tot den agent te Amsterdam te wenden met hunne aanvragen om ruimte, en met vermel ding in welke afdeeling zij wenschen tentoontestelien. - Volgens waarnemingen, gedaan op het Kon. Nederl. Meteorologisch observatorium te Utrecht, was Zatuvdag nacht te half 1 uur een windstoot geweest van 63 Ned. pond drukking op de vierk. el. De hevige storm uit het Noordwesten, welke Vry- dag avond en nacht heeft gewoedheeft bet water in het De wereldtentoonstelling van Nijverheid en schoone kunsten te Dublin in 1865 is georganiseerd door de Maat schappij van het Paleis van Tentoonstellingen en van den Wintertuin aldaar en zal gehouden worden in het groote gebouw dat zy doet oprigten in het schoonste gedeelte fan Dublin.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2