N°. 1501. Maandag 9 Januarij. A°. 1 Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft den 2den luit. M. H. Vis van het 4de reg. inf. in rang en aneienneteit overgeplaatst hg het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië. Z. M. heeft tot ridder der orde van den Eikenkroon benoemd den heer Henri Jones, rijtuigmaker te Brussel. De Minister van Oorlog heeft aan de officierendie dit mogten verlangenvergunning verleendom de voor hunne studiën benoodigde militaire boekwerken en kaarten voor rekening van het officierskleedingsfonds aanteschaffen. Bij den Hoogen Baad der Nederlanden werd Vrijdag bepleit de zaak van de naamlooze vennootschap der bierbrouwerij de Posthoorn en de azijnmakerij de Twee Sleutels, gevestigd te Leiden, eisscheresse in cassatie, tegen J. Lammersever weerder betreffende een questie over verhuur en huurof van schadevergoeding geleden door het instorten van zolders op het Galgewater. Voor de Vennootschap trad op de adv. Mr. G. M. van der Linden en voor den verweerder de adv. Mr. J. Kappeijne van de Coppello. Op de door de rechtbank te Groningen opgemaakte voordragt voor kantonrechter te Zuidhorn komen voor: 1°. Mr. J. Ganderheijdenburgemeester van Winsum; 2°. Jhr. Mr. M. A. Wichers, advocaat te Groningen, met het lot tegen Mr. P. H. Berkhout, griffier van het kantongerecht te Loenen; 3°. Mr. B. Ermerins, procureur te Zierikzee. Te Zutphen is benoemd tot stations-chef de heer Betmvges, en te Brummen de heer Visser, gepensioneerd kapt. van het Nederlandsch Oost-Indisch leger; het personeel zal te Zutphen bestaan uit 1 chef, 2 klerken en 8 surnu merairs. Donderdag avond werd te 's Hage de eerste openbare vergadering gehouden van de Nederl. Vereeniging tot af schaffing van sterken drank, waarin de voorzitter baron K. F. van Lijnden den betreurenswaardigen vooruitgang schilderde in het verbruik van sterken drank, vooral daarop gegrond, dat aan accijns in 1843 werd betaald 3 mlllioen, in 1863 millioen en in 1864 wel 10 millioen. Te 's Hage was het gemiddeld verbruik per hoofd in 1863 8 kan en in 1864 ruim 13 kan gedistilleerd. Een sterk sprekend bewijs van den lofwaardigen geest, die de Friezen in de uitoefening van hunne staatkundige rechten aan den dag leggenlevert de volgende mededee- ling op. In de gemeente Wijnbritseradeeleen voormalige grietenij, die uit 28 dorpen bestaat, is het kosteloos on derwijs op de openbare lagere scholen afgeschaft, omdat de kiezers de raadsleden bij een herkiezing hebben doen ver vangen die vóór het kosteloos onderwijs waren door an deren die een tegenovergesteld gevoelen hadden. In de Arnhemsche Courant lezen wij het volgende: In het Januarg-nommer van de Gids komt onder de ru briek letterkunde een beschouwing voor van het jaarboekje Aurora. De schrijver, de heer Busken Huët, die sedert een paar jaar zich ten taak heeft gesteld de voortbrengselen onzer letterkunde zeer streng te beoordeelenheeft goed gevonden thans niet zelf als criticus optetredenmaar zijn oordeel te leggen in den mond van H. M. de Koningin en vier hofdames die hij bg name noemt. Dit verdient openlijke en ernstige afkeuring. Het past den heer Huët niet de Koningin in een tijdschrift optevoeren en haar te doen spreken en oordeelen over hare on derdanen naar het hem behaagt. Hg doet daardoor te kort aan den eerbied, dien men het Vorstenhuis verschuldigd is. Hij begaat een vergrijp tegen de wellevendheidwanneer hij, zonder hare toestemming, aan vier personen een reeks van kritische beschouwingen over zaken en personen toe dicht, waarover zij geroepen noch geneigd zgn vonnis te vellen. Hij begaat een verregaande onkieschheiddoor de Ko ningin een gedachte te doen uitsprekendie bij geen edele vrouw zal oprgzenen door een van de hofdames woorden te laten zeggendie een welopgevoede vrouw nooit zal uit spreken. Wg zouden de zaak erger maken als wij door aanhalin gen staafden wat wij zeggen. Misschien zelfs ware het beter geweest over het geheele artikel van de Gids te zwijgen als wij het niet noodig vonden in naam der Nederlandsche let terkunde die de heer Huet door zijn kritiek beter wil ma ken ernstig te protesteren tegen dit vergrijp tegen eerbied wellevendheid en kieschheid. Te Keulen was Donderdag zeer weinig drijfijs. Te Bemagen was in den stand van het ijs Woensdag geen verandering gekomen. Uit Coblentz schrijft men van den 4den dat zich op den Spoortreinen van Leiden naar 'a Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te] 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 *n. 'snamiddags.Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van"8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 30 m. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdagte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te lOuur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 82 uur en van 4 7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypothekea en het Kadaster, van 94 uur. L EID SCHlÏGB L A Deze Courant verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vyf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regeU/0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen va* genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1