Buitenlandsch Nieuws. De overtogt voor het Ponteveer is hoogst moeyelijkde post van 's Hage naar Breda, die Woensdag avond ten 11 uur en de reizigers, die Donderdag morgen ten 8| uur moesten vertrekkenzijn eerst ten 3 uur Donderdag namid dag te Katendrecht aangekomen. De rivier de Waal voor Nijmegen heeft zich voor der breedte aan de zijde van het dorp Lent gezet; het overige ge deelte is vol dryfijs. Het water was in het laatste etmaal 30 duim gewassen; en teekende aan de peilschaal 7,60 el boven A. P. De overtogt was eenigzins moeijelijk met roeibooten. In antwoord op een brief van een der heeren com missarissen van den schouwburg te 's Hertogenbosch is aldaar een brief ontvangen van een der directeuren van het too- neel les Bouffes Anversois uit Antwerpen, waarin o. a. wordt medegedeeld, dat den 23sten December jl. bij brief aan ge- melden commissaris is medegedeeld dat wegens ongesteld heid van den heer Victor Driessens de aangekondigde too- neelvoorstelling niet kon plaats hebbendat die brief schynt vermist te zijnen de directeur van het postkantoor te Ant werpen deswege een onderzoek heeft ingesteld. De directeur betuigt verder daarin zijn leedwezen over de ontstane teleur stelling en verzoekt daarvan openlijke melding te maken, wijl hij zegt te veel achting en sympathie voor het Bossche publiek te hebben om het te leur te kunnen stellen. Uit een particulieren brief van een der officieren aan boord van het Matalen Kruis, (in de Japansche wateren) deelt de N. Rott. Ct o. a. 't volgende mede Het Metalen Kruis zal waarschijnlijk tot den herfst van het volgende jaar blijven en door den Zoutman afgelost worden. De adm. Isle kl. J. J. Hoogenstraaten is aan een keelziekte aan boord overleden. Wij verliezen veel aan hem. Bij zijD begrafenis hebben de kolonel de Man en de luit. ter zee Schotel een aanspraak gehouden. Allen waren zeer getroffen. De luit. ter zee 1ste kl. Binkes is overgeplaatst en krijgt een commandemënt. In zijn plaats is de luit. ter zee late kl. Brantsen tot lsten officier benoemd. Sedert de laatste maanden had meri in de omstreken van Maastricht bijna geen regen of sneeuwwaardoor in de hooggelegen dorpen, zooals Keer, MheerEckelrade enz., volstrekt gebrek aan water bestaathierdoor zijn dè landbouwers, ter drenking van hun stalvee, genoodzaakt het benoodigde water een uur, soms 1£ uur ver aan de rivier de Maa3 met tonnen op karren te halen. Als een bijzonderheid meldt men dat een man van 84 jaar in de vorige week van Groningen naar Hoogezand op schaat sen is geweest en dienzelfden dag teruggekeerd, zonder op den volgenden dag de minste vermoeidheid te gevoelen. Te Steen wijk redde onlangs een löjarige jongeling kort na elkander twee kinderen van een wissen dood, zij waren op de stadsgracht door het ijs gezakt; het eene bevond zich reeds geheel in het water. Maandag 11. ontstond te Zierikzee brand op Slabberswerf in een schuurwelke zoodanig toenamdat zij en een daaraan belendende schuur, met hetgeen er zich in bevond (2 paarden, 6 koeijen 1 kalf, hooi, stroo enz.), geheel is in de asch ge legd zonder dat men iets heeft kunnen redden. Omtrent den brand in een der gebouwen van het R. C. seminarium in de gemeente Hoeven wordt berigtdat de brand is uitgebroken in en zich heeft bepaald tot het gebouw waarin de theolog. gehuisvest zijn welke evenwel bijna allen de Kerst - vacantie elders doorbragten het geheele gebouw met een aan zienlijke hoeveelheid boeken en meubelen is een prooi der vlam men geworden; aan de goede werking der brandspuit, niettegen staande de vorst, heeft men het te danken dat de aangrenzende gebouwen gespaard zijn gebleven. Donderdag morgen heeft te Schiedam een treffend onge luk plaats gehad. Een brandersknecht is in den bak gevallen waarin zich kokend heete spoeling bevondzoodat hij schier levenloos er is uitgehaaldis hij ook kort daarop reeds overleden. In den loop der vorige week kocht een koopman in vellen, bun3ings, enz. te Zuidlaren, een dikken ouden otter; maar wijl hij begreep hem wat te duur te hebben gekocht peinsde hij op middelenom er op een of andere manier weer wat uit te maken. Tot dat einde kwam hij er op ze keren avond mede op de Groeve, liet onder een talrijke schare schaatsenrijders uitroepen, dat er iets zeldzaams te bezien was, en wijl hij de entreeprijs op slechts vijf cent had gesteld, kreeg hij zooveel aanloop, dat het hem bij slot van rekening een mooi sommetje had aangebragt. Hierdoor aan gemoedigd, nam hij het dier weer op zijn rug, liep zoo hard hij kon er mee naar Zuidlarenmet het doel om de eerste herberg de beste weer integaan in de hooper weer een partij volk aantetreffenook dit liep naar verwachting af, doch daar de bezoekers meest alle wel zulk een dier had den gezien, zoo wilden ze hier geen geld verkyken, eu moest onze koopman nu wat anders practiseren. Deze nu, een slimme vent als hij is, wist aan velen uit de vergade ring diets te maken datwerd de otter afgevild hij het vleesch duur konde verkoopen: dat hij zelfs veel beter en smakelijker was dan van een haas of konijn, eu dat het hem innig speet, dat hij wegens zijne religie en voorvader lijke inzettingen er niet van konde nuttigen. Hierdoor werd de eetlust bij velen opgewakkerd (want er waren er by, die een goeden marsch hadden gemaakt)en na loven en bieden werd men het eindelijk klaar over den prijs. De koop man verbond zich om het vel er aftedoenook moest hij het vleesch schoon en zuiver in de pot leverenen zorgen voor koken en braden; de kastelein leverde de benoodigde boter en 16 personen namen, deels uit onkunde, wijl ze niet wisten wat afschuwelijk iets ze ateudeels uit brooddron kenheid eu anderen uit vraatzuchtdeel aan dit zoo plot seling ontworpen en zonderling dinerbinnen den tijd van 2 uren was de otter gekochtgevildgekooktgebraden en - verslonden. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Zaandam Ds. J. van Witzenburg Az. te Bergen-op-Zoom. Particuliere berigten uit Paramaribo, dato 5 Decem ber jl., melden o. a. het volgende: De zaken gaan hier vrij goed voort. Vele schepen zijn in de laatste weken aangeko men en hebben veel goed aangebragt. De consumtie neemt toe; de Amerikaansche provisienvooral het meel, vinden grooten aftrek. De Holl. kaas wordt veel gekocht door de vrijgemaaktendie zich van hun verdiend loon zeer goed voedenen zich schadeloos stellen voor hetgeen zij tydens de slavernij hebben moeten missen. De huwelyken onder hen nemen toe. Dat het familie-leven onder de geëmanei- peerden zich meer ontwikkelt, is ook een zegen van de af schaffing der slavernij. Bijzonder nieuws in de kolonie is er voor dit oogenblik niet. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 38°, des avonds te 8 uur 38°, te 10 uur 38°. Vrijdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 41°, 's middags te 12 uur 41°, 's namiddags te 4 uur 39°. In Mecklenburg-Schwerin is een statistiek der bevol king opgemaakt, die maar al te zeer voor den ongelukki- gen toestand van dat land getuigt. Bijna alle kerspelen leveren daarvan het bewijs. In de negen kerspelen tot het ambt Dargun behoorende is de bevolking met 79 zielen teruggegaan en zijn er 16 8 personen vertrokken. De verhouding van de onwettige geboorten tot de wettige is in Dargun als 1 tot 3,6; in Neuha- len als 1 tot 3; in Althalen als 1 tot 2,8 en in Jördensdorf als 1 tot 2. Hoe verder de toestand zal wezen van die ridder schapsbezittingen laat zich hieruit wel begrijpen. Van 1850 tot 1863 toen de feodale partij daar onbeperkte magt heeft uit geoefend, is het aantal inwoners van 141,664 tot 136,696 teruggegaan. Te Sannikandro, in Italië, hebben aardschuddingen plaats gehad, waardoor verscheidene hnizen zijn beschadigd. Gelukkig zijn er geen menschen bij gedood of gekwetst, en gelooft men niet dat eeu herhaling te duchten is. - De bisschop Dr. Martin van Paderborn heeft in zijn ge schrift //een bisschoppelijk woord aan de Protestanten van Duitschland" onder anderen verklaard dat hij door God en van rechtswege ook aangesteld was als herder over de Protestan ten in zijn diocees. Die verklaring heeft bij de Protestanten in Westfalen en de Rijnprovinciën groote ergenis te weeg ge- 'oragt, en de kreitz-synode van Weselwaaronder een aantal gemeenten ressorteren, wier inwoners op deze wijze onder het geestelijk gezag van den bisschop zouden worden gebragt, heeft een ernstig protest daartegen uitgevaardigd. De Pruissi- sche Minister van Eeredienst heeft zich daarmede geheel ver- eenigd en er de uitdrukkelijke verklaring bijgevoegd dat wan=

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2