Buitenlandsch Nieuws. heeft kunnen redden. De ongelukkige had nog kort te vo ren vertelddat het ijs zeer goed en er geen enkel wak in was. Het schijnt alzoo, dat het ijs niette vertrouwen is. - De olieslagersknechten te Warga, 11. Donderdagnacht omstreeks half 1 uur hun werk stakende, werden op hun weg aangevallen door boosdoeners, met scherp gewapend. Een der j knechten is tijdig ontvlugt, de tweede werd deerlijk geslagen en de derde, die het hazenpad koos over het ijs, heeft een arm gebroken, waarvoor geneeskundige hulp is ingeroepen. De aan- leidende oorzaak moet worden gezocht in het misbruik van den sterken drank. Zaturdag 11. had tè Rijssen een verschrikkelijke ge beurtenis plaats. Zekere H. W., een braaf oppassend jong- man van 30jarigen leeftijd, de eenige zoon van een ach tingswaardig gezinbevond zich met wagen en paard op den straatweg tusschen deze plaats en Enter, toen hem het paard schijnt meester te zijn geworden; het kwam in vollen ren op de straat te Rijssen geheel alleen aanzetten, op vijf minuten afstand van Rijsseu vond men den ongelukkige on der den wagen in de Berrosloot dood liggen. Zijn hoofd was dermate gewond, dat, volgens verklaring van den ge neeskundige, die verwonding onmiddelijk den dood ten ge volge moet gehad hebben. Dingsdag nacht te 3 uur is op het R. C. seminarium te Hoeven een felle brand uitgebroken. De oude kapel is grootendeels uitgebrand. Op nieuwjaarsdag werden te Cortgeen in Zeelandeen gemeente van nog geen duizend zielen5 kinderen geboren. Het algemeen overzigt van de Java-Bode van 29 Nov. luidt aldus: De toestand van Java mag onder de tegenwoordige om standigheden gunstig genoemd worden. Het is waar, dat de resultaten der cultures niet zoo gunstig zijn als voorheen en dat de handel gedrukt ismaar bij dien stand van za ken mag het een zegen genoemd wordendat tot heden geen kalamiteiten hebben plaats gehad. De onlusten van Tagal blijken hoe langs zoo meer niet in onmiddellijk verband te staan met cultuuraangelegenheden. Wel schijnt het, dat in de regeling der werkzaamheden en de betaliug van den verpligten arbeid groote verbetering kan worden gebragten in zooverre zal wel bij dezen of genen te dier zake ontevredenheid hebben bestaanten be wijze dat wel kan worden aangenomen het feitdat de aan- leggers van den opstand de vrijstelling van verpligten arbeid en cultuurdiensten tot voorwendsel hebbeu genomenmaar hun eigenlijk voornemen schijnt wel geen ander te zijn ge weest dan een aanslag op het leven van den in Tagal niet beminden regent en Djaksa te beproeven. Gelukkig is de beweging zonder veel deernis afgeloopen dank zij de krach tige houding, door den resident van dat Gewest aange nomen. Op Sintang daarentegen en op de zuidev- en oosterafdee- ling van Borneo kan men zelfs de tot. spreekwoord gewor den term van vrustige rust" niet toepassen. De bevolking schijut ons daar te willen trakasseren. Dat systeem van oor logvoeren leert men den inlander, wanneer men tot demping van onlusten ten eerste te weinig troepen zendt en ten tweede de leiding van de operatiën niet toevertrouwt aan het bevel voerend legerhoofdmaar hem belemmert door toevoeging van civiele personen, die ook, a! waren ze daartoe niet ge zonden, toch uit den aard der zaak meer naar beëindiging van den strijd langs minnelijken weg overhellen. Sumatra en de Molukken verheugen zich in ongestoorde rust. Op Celebes is met gunstigen uitslag een expeditie naar de Bergregentschappen ten einde gebragt. De heer Roorda van Eysingaaan wien wegens ziekte een uitstel was toegestaanis nu gelast in den loop dezer maand Java te verlaten. Moet men de Soerabaijascho Courant geloovendan zou dat bevel zijn geprovoceerddoor arti kelen door voornoemden heer in de Oostpost gepubliceerd over tie spoorwegen. Voor de eer van ons bestuur willen wij, behoudens tegenbewijs, liever aannemen, dat de oor zaken, die tot het verleenen van uitstel hebben geleid, thans niet meer aanwezig zijn. Da Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 33°, des avonds te 8 uur 39°, te 10 uu] 39°. Donderdag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur £8C, '8 middags te 12 uur 4SS, 's namiddags te 4 uur 38°. Vóór eenige dagen is te Weenen een gepensioneerd officier overleden die zijn neef tot utiiverselen erfgenaam heeft gemaakt, onder voorwaarde, dat hij nimmermeer een courant mag lezen. Hij vermaakte aanzienlijke legaten aan drie zijner vrienden, onder verpligting om toelezien dat de erfgenaam zich aan overtreding der voorwaarde mogt schul dig maken in welk geval over de nalatenschap op een an dere wijze wordt beschikt. De neef is beambte bij de postery en was steeds een groot minnaar van dagbiadlectuur. Uit Spanje wordt gemelddat men er zelden een zoo strengen winter heeft beleefd als nu. De sneeuw valt zoo overvloedig, dat op onderscheidene punten de gemeenschap veïbroken is. De voormalige veldkapellaan van Garibaldi, de heer Pantaleo zal dezer dagen terecht staan voor de rechtbank van eersten aanleg te Florence, wegens het uiten van oproerige woorden. In de aanklagt wordt gezegddat hij deze uit drukkingen heeft gebezigdhet Pausdom is in strijd met de goddelijke en de menschelijke wetten; had Garibaldi te As- promonte gezegevierd, dan zou ik en mijrie volgelingen de ware godsdienst te Rome hebben gepredikt. In Italië zal de encyclica aanleiding geven tot ver dere scheuring onder de geestelijkheid. De kardinaal Andrea wiens denkwijze zeer in strijd is met die, in genoemd mani fest uitgedrukt en die reeds zeker is dat hij sommige der Romeinsche kardinalen en voorat verscheidene huo.'den van geestelijke orden op zijn zijde heeft, zal ongetwijfeld zijn aanhang sterk doen toenemen. Gelijk men weet, is hij een der candidaten voor den Pausselijken troon. De Pausselijke encyclica blijft vooral in Frankrijk nog zeer de bladen en de gemoederen bezig honden en de al- gemeene afkeuring ondervinden. Ook in Oostenrijk, waar men nog steeds verlangend uitziet naar een herziening van het concordaat, trekt zij zeer de aandacht, en de Pre9se zegtdat met een leer als daarin wordt gehuldigdgeen be schaafde staat meer bestaan kan. De Paus blijkt ondanks het uitvaardigen der zooveel ge rucht makende encyclica niets van zijn gemoedelijkheid ver loren te hebben. Hij heeft bij de nieuwjaarsreceptie toch aau generaal Montobello beloofd voor Frankrijk en Napoieoa te zullen bidden, opdat God dien Vorst het noodige licht schenke. De bekende danser op een been Donato II is te Pa rijs aan het Theatre Alcazar geëngageerd. In plaats van den heer lienanis de heer Mur.ck be noemd tot rector in de Hebreeuwsche, Syrische en Chaldeeuw- sche taalkunde aan het college de France- ook een Israë liet gelijk de Breal, die den heer Renan als professor in de vergelijkende taalkunde is opgevolgd. Een koopman te Lyou heeft zjn gansche fortuin aan de stad gelaten, onder voorwaarde dat zijn vrouw er het vruchtgebruik van zal hebben en na baar dood daarvoor 3 pCt. Nationale schuld zal worden aangekocht. Van de inte rest moeten livrefcjes op de spaarbank elk van 500 francs worden gekocht en deze uitgereikt worden aan jongens of meisjes van minstens 20 jaar, die door handenarbeid iu het onderhoud hunner ouders hebben voorzien. In Perzië wordt het nieuwjaar op een zonderlinge wijze gevierd. Zeer vroeg in den ochtend bij zonsopgang wordt de Keizer gewogenindien hij zwaarder weegt dan bij het begin des vorigen jaarsbiedt men elkander geschen ken aan en bedrijft men vreugde, indieD hij minder weegt, wordt de dag in droefheid doorgebragt en zoo hij niet zwaar der of ligter weegt zijn er geene openbare feestelijkheden. Men schrijft uit Melbourne, dat men weder een reus achtig ei van den Nieuw Zeelandschen vogel Moa gevonden heeft: Het ei heeft een vuil witte kleur, is 10 duim lang en 5 duim dik. Een arbeider vond het onder de aarde be dolven en wel in de handen van een geraamte van een Maori, die in een zittende houding begraven was. Dien ten gevolge laat het geen twijfel over af de moa is een vogel, die tot de tegenwoordige geologische periode heeft behoord. Goudgravers geven bovendien voorhem nog levend gezien te hebben. De katoenfabriek vau de HH. Birley te Preston ie KJ

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2