Blijkens een statistiek van het policiewezen nemen iie aanhoudingen wegens dronkenschap hier te lande steedsen in niet geringe mate, toe. Zij bedroegen in 1863 8524, meer dan het drievoud van het cijfer van 185 5 (2 5 08) en ruim het dubbel van dat van 1856 (425 9). Vooral in Gelderland en Noord-Holland zijn deze aan houdingen zeer vermeerderd. In Zuid-Holland daarentegen wordt een aanmerkelijke vermindering waargenomen. De gedurige vermeerdering van deze aanhoudingen schijnt hoofdzakelijk te moeten worden toegeschreven aan de om- i standigheid, dat hoe langer zoo meer gemeentelijke veror deningen worden vastgesteldinhoudende strafbepalingen tegen het zich in kennelijken staat van dronkenschap ver- toonen op de openbare straat. Men meldt uit Tilburg: In de openbare Raadsverga dering van 31 December, is door den voorzitter onder meer andere stukken, mededeeling gedaan van een Koninklijk be sluit van 6 Dec., houdende dat Tilburg een rijks hoogere school van vijf jarigen cursus zal zijn gevestigd, welke school den naam zal dragen van rijksschool Willem II. Het door de hooge erfgenamen van wijlen Z. M. Koning Willem II aan de gemeente geschonken paleis wordt tot voorschreven einde aan het rijk ten gebruike afgestaan. De opening dezer rijksschool wordt tegen 1°. Julij 1865 te gemoet gezien. Daar het tweegevecht is afgeschaft schijnen sommigen den vuiststrijd op zijn Bngelsch in beoefening te willen bren gen. Immers Maandag waren er te 's Hage een paar per sonen die het zeker te koud vonden en afschaffers van den sterken drank warendoch om zich te verwarmen een afgelegene, plaats in het bosch uitkozenom een bokspartij te houden, waarbij het allerheetst toeging; één kreeg zulk een ondervinding van het boksen, dat het te betwijfelen valt of hij er zoo spoedig weer liefhebberij in zal vinden. Het is intusschen te hopen dat, op het oogenblik dat men in Engeland 9teramen tegen die uitsporigheid van John Buil hoort opgaan, en zelfs twee fameuse boksers belet zijn el kander borst en ribben te beuken men er niet in slagen zal dien edelen strijd hier te lande over te brengen. Gedurende het jaar 1 864 zijn 332 jongelingen bij het instructie-bataillon te Kampen in dienst gesteld, ter wijl een getal van 311 als korporaal naar de reg. inf. is vertrokken: 4 als soldaten naar het regement, 4 overleden, zoo in als buiten het garnizoen, 29 jongelingen bestemd voor de dienst in Oost-lndië en 27 als sergeanten voor een jaar bij een der corpsen infanterie gedetacheerd om daarna hunne bestemming naar Indië te volgen. Ingevolge advertentiënaanplakbilletten en een aan tal verspreide programma's en' rolverdeelingenzouden de tooneeldirecteuren Victor Driessens en Franz vau Doeselaar uit Antwerpen dezer dagen in de groote schouwburgzaal te 's Hertogenbosch een voorstelling geven. Een half uur vóór den bepaalden tijd speelde liet orchestde zaal was ruim bezet, de tijd van begin was lang verstreken en nog steeds wachtte men met ongeduld naar de ophaling van het scherm, maar noch directeuren noch hunne acteurs kwamen opdagen, terwijl niemand -iets van zich had laten hooren. Er ont stond een geraas, gelach, gejoel en ontevredenheidde me nigte verdrong zich naar het bureau om haar entrée-geld terug; het laatste bewees een algemeene verontwaardiging, dat een aanzienlijk publiek de dupe was van de tooneeldi recteuren uit Antwerpen, ieder ging naar huis, en ook den volgenden dag hoorde men niets van de reden der teleurstelling. Te Zalt-Bommel wordt het ijs met zwaar geladen schepen gepasseerd. De stand van het ijs in de bovenriviereu heeft, vol- geus de berigten van Dingsdag, bijna geene verandering ondergaan. Te Coblenz vertoonde zich Zondag weinig ys in Rijn en Moezel. Uit Remagen wordt gemeld dat het Rijnijs van Uukelstein tot Ariendorf en uit Oberwezeldat het van de Lorc-ley tot Clemenskerk vastzit. Door den algemeene» kerkeraad der Ned. Hervormde gemeenten te Amsterdam is ter vervulling der vacature van een predikantsplaats, veroorzaakt door het overlijden van den Wel-Eerw. heer J. Stroeve, en voortdurende door het be danken van den Wel-Eerw. heer J. Romenypredikant te Leeuwarden, de navolgende alphabetisch gestelde nominatie uitgebragt. Drietal: Ds. B. ter Haar Bz., pred. te Nijme gen, D3. P. H. Hugenholtz Jr., pred. te Leeuwarden Ds. J. Posthumus Meyes, pred. te Groningen en daaruit beroe pen Ds. Jeremias Posthumus Meyes, pred. te Groningen. jDoor de Vereeniging uit Liefde alhier, bestaande uit le den van verschillende godsdienstige gezindhedenzullen gedu rende dit wintersaizoen worden uitgedeeld 13,615 bons, voor een waarde van ƒ971,33, bestaande in 4797 bons roggebrood, 3740 bons gort en 5 378 bons rijst. Door de gouv.-gen. van Nederl.-Indië is o. a. eervol wegens ziekte onder toekenning van wachtgeld ontslagen de 2de commies van den gouv. van Sumatra's Westkust P. Koppeschaar. In het algemeen overzigt van het Bat. Handelsblad leest men Na den dood van Singo Troeno is de orde in Tagal niet verstoord gewordenover de door hem verwekte onlusten valt voor 't oogenblik niets mede te deelen. In het Sintangsche blijft men een hervatting der vijan delijkheden te gemoet zien; de onzen zijn echter op een aahval behoorlijk voorbereid, en het is thans alleen voor den vijand te vreezendat hy daartoe mogt willen over gaan. De behoefte aan een eenvormig militair bestuur schijnt zich evenwel op Borneo's Westkust voortdurend te doen gevoelen. Een kleine expeditie naar de bergdistricten van Celebes, welke ten doel had de bevolking of liever hare onwillige regenten tot betaling van belasting te noodzakenis zonder bloedvergieten afgeloopen. De bevolking bood nergens weder stand en de belasting werd betaald. De regent van Tjamba die voortvlugtig was, werd afgezet en door een ander ver vangen. Van de overige buitenbezittingen zijn over het algemeen gunstige berigten ontvangen. De heer C. Castensresident van Bagelen is tot direc teur der middelen en domeinen benoemd. De benoeming van den kolonel W. E. Kroesengouver neur van Celebes, tot lid in den raad van N.-I., vindt al gemeene goedkeuring. Het militair element zal door dien uitstekenden hoofd-officier in den raad van Indië op waar dige wijze worden vertegenwoordigd. Het wetsontwerp op de tarieven heeft bij allen die by de handhaving der beschermende in en uitvoerrechten niet belanghebbend zijn, een gevoel van teleurstelling opgewekt. Men had van dit Ministerie geen zoodanig transactie-voorstel te gemoet gezien en men vindt hierin reden te vreezen dat een overdreven ontzag voor bijzondere belangen en vooroor- deelen ook andere geheel noodige hervormingen slechts ten halve tot stand brengen zal. Iu den morgen van den 26sten Nov. kwam de nieuwe kommandant der Indische zeeinagtde schout-bij-nacht Fa- bius, ter reede van Batavia, en werd des .namiddags met de gebruikelijke eerbewijzen van boord afgehaald. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 28°, des avonds te 8 uur 29°, te 1 0 uur 28°. Woensdag morgen te 5 uur 31°, te 8 uur 34°, 's middags te 12 uur 40c, 's namiddags te 4 uur 3 8°. Buiteniaudsch Nieuws. Volgens berigt uit Praag is het passief der gefailleerde firma Kayser en Comp. ruim 700,000 fi. Omtrent het actief verneemt men niet veel. Men zegt dat het verlies uitsluitend door buitenlandsche huizen wordt gedragen. In den avond van 29 December is aan de diligence die van Marienweeder om 7 uur vertrok in aansluiting aan den sneltrein een groot ongeluk overkomen. Op een steile plek achter Munsterwald is de diligence over de lage borst wering langs de chaussée in de diepte gestort. De drie rei zigers, die in de coupé zaten even ab de conducteur en de postillon hadden nog den tijd op den weg te springen maar de zes personen die binnen in zaten stortten met den wagen naar beneden. Vijf van hen kwamen er gelukkig af de zesde echter, een koopman uit Dantzigstierf kort nadat de reizigers uit den wagen waren geholpen. Waarschijn lijk is hij tengevolge van den schrik door een beroerte ge troffen. Volgens berigt uit Napels heerscht aldaar een geduchte //katoencrisis." De zaak zal duidelijker worden wanneer men -verneemt, dat zij aldus moet worden verstaan. In den afgeloo-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2