Binnenlandsch Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 rege^0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'a Gravenbage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.j 12 u. 51 m.; 8 u. 46 m.; 6 n. 6 m., 9 u. 6 m. naar Haar.em en Amsterdam te 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 3 u. 45iu. 'savonde te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand Rijk9-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelyks van 7 u. 80 ra. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdagtall nut. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelyks van 104 uur.- Thesaurie, dagelijks van 10 -2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op bet Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 nnr. Kantoor der Plaatselijke Accijuseu, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Acei]useu dagoüji'-' van 9-—1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelyks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z, M. heeft benoemdC. Stienen tot consul der Ne derlanden te Ancona; herbenoemd de met 1 Jan. jl. af getreden leden der hoofdcommissie tot de zaken der Israëliten Mr. A. de Pinto, te 's Gravenhage, en A. C. Cosman, te Amsterdameerstgenoemde tevens als voorzitter. Voorts be noemd in plaats van M. G. Polak Daniels, overleden, tot lid van genoemde hoofdcommissieMr. Dl. Polak Daniels te Gravenhage. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aau W. van Oordt, als burgemeester der gemeente Monsteren in diens plaats benoemd P. J. de Fremeryen goedgekeurd de benoeming van J. van Bommel, burgemeester van Broek op Langedijk, tot secr. dier gemeente. Men verneemt, dat Z. M. de Koning de doodstraf, waartoe Pieternella Engelaar uit Biezelinge door het prov. gerechtshof in Zeeland, bij arrest van 28 October jl., we gens kindermoord was veroordeeldheeft veranderd in een tuchthuisstraf van 10 jaren. De audiëntie van den Minister van Biunenlandsche Zaken zal op Zaturdag den 7den January a. s. niet plaats hebben. De heer Mr. G. A. Fokker, oud-afgevaardigde voor Zierikzee thans lid van het collegie van Gedeputeerde Sta ten van Zeelandis door de kiezers-vereeniging de Grond wet te Middelburg, aangewezen als kandidaat ter vervan ging van Mr. baron van Heemstra, als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Behalve Jhr. Mr. van Tets van Goudriaanoud-Commissaris des Konings te Middelburg, hoort men nog van geen andere namen gewag makenhoe wel hoogstwaarschijnlijk ook baron van Wassenaar Catwijck even als bij vorige verkiezingenweder vele stemmen op zich vereenigd zal zien. Voor de arr.-rechtbauk te Amsterdam werd Maandag een zaak behandeld, die als bewys kan gelden hoe onvoor- zigtig en hoe onverantwoordelijk gehandeld wordt, door by het vinden van voorwerpen niet onmiddelijk de bevoegde autoriteiten daarvan kennis te geven. Een welgestelde land bouwer uit de Haarlemmermeer vond in een koffijhuis te Amsterdam onder een stoel liggen een portefeuille, welke hij bij zich stak, waarna hij zich onmiddelijk met nog eenige personen per as naar zijn woning begaf, zonder cyn reis- genooten iets van de zaak mede te deeleri. Te huis geko men zag hij dat de portefeuille in eigendom toebehoorde aan den zwager van zijn neef, welke laatste den volgenden uag moest bij hem komenen wien hy ook verzocht de porte feuille aan den eigenaar ter hand te stellenna reeds in den loop van dien morgen aan zijn reisgenoot van den vorigen dag het feit te hebben medegedeeld. De neef echter wachtte met de kennisgeving lot den volgenden dag; doch toen was het te laat, daar de justitie reeds van het gebeurde had kennis geno men. Het gevolg van dit alles was, dat de vinder gearresteerd werd, en wegens diefstal in een logement of herberg terecht stond. Het O. M. hield de schuld van den aangeklaagde vol, op grond dat de latere restitutie het misdadige karakter van het feit niet opheft, en requireerde tot een eenzame opsluiting voor den tijd van een maand. Na het aanhooren der uitvoerige pleitrede, in deze gehouden, sprak de rechtbank echter den aangeklaagde vrij van het hem ten laste gelegde misdrijf. Wat is omroepen? is dat aankondigen aan den volke luidkeels, op een of andere openbare plaats, wat wensche- lijk is ter algemeene kennisse te brengen? of moet dat, ter wille van den geest van de plaatselijke verordening van ter Aar, geschieden door gansch het territorium dier gemeente om in effecte omroepen te heeten. De heer van Zon begreep het laatste en meende alzoo met een vrije consciëntie op Zon dagna afloop der dienst, zich voor de kerk te mogen plaat sen ten einde zeer fideel de geloovigen medetedeelenal was het dan ook toevallig met wat stemverheffing, dat er op Donderdag aanstaande vier vette beesten bij die en die zouden worden verkocht. Het schijnt, dat de man er alleen meê voor hadde zielespijs met wat beestenspijs te doen afwisselen. De rechter evenwel, 's mans oordeel in dat stuk op zijn plaats latende, begreep niettemin, dat omroepen is omroepen, vooral als het niet pianissimo, maar fortissimo toegaat, en al bepaalt zich dat tot de ruimte vóór de kerk; dat dus de man was in flagrante overtreding der plaatse lijke wet. En zoo kwam bet, dat de requirant M. van Zon, door den Leidschen kantonrechter voor dat feit veroordeeld vergeefs een beroep in cassatie waagde; want hoe bij dan ook in het afgetrokkene gelijk moge kunnen hebben de Hooge Raad deelde Dingsdag de zienswijze van den vori gen rechter.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1