N°. 1494. Zaturdag 31 December. A°. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft Mr. B. Donker Curtius, lid van het ge rechtshof in de kolonie Surinamethans tot herstel van ge- zondheid met verlof hier te landeop het daartoe door hem gedaan verzoek, met ingang van 1 Februarij 1865 een eer vol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen; en benoemd tot burgemeester der gemeente Sas van Gent en Philippine N. Kerckhaert, ten einde die betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van burgem. der gemeente Westdorpe; tot burgem. der gemeente Meerkerk, Leerboek en Nieuwland J. C. van Osselen. ZM. heeft benoemd tot ontvanger en visiteur der in- en uitgaande rechten te Eijsden (station), de heer H. J. H. Berntz Naus, thans ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te Swalmen, tot ont vanger der in- en uitgaande rechten te Eijsden (land) de heer C. F. L. Gram, thans commies der 1ste kl. van 's Rijks belastingen te Tilburg. De voor den handel zoo belangrijke vraagof buiten- landsche naamlooze maatschappijen in Nederland in rechten mogen optredenwelke vraag in de laatste jaren voor een aantal rechterlijke ligchamen met afwisselenden uitslag is behandeld geworden, werd op 22 dezer door de arr.-recht bank te Almelo bevestigend beslist. De rechtbank zich ge heel vereenigende met de grondenaangevoerd door Mr. D. van Eek, advocaat te 's Hage bij den Hoogen Raad, die door de Assurance Generale te Brussel was uitgenoodigd daar hare belangen te bepleiten, betoogde o. a. dat maat schappijen in het buitenland, met inachtneming der aldaar geldende voorschriften tot stand gekomenhier te lande moeten worden erkendomdat die voorschriftenhoewel te gelijk vereischten zijnde, voor de geldigheid der vennoot schap, daaraan niet minder tot de vorm der behandeling behoorenen de geldigheid van de vennootschap volgens art. 10 der algemeene bepalingen van wetgeving aan die voorschriften behoort te worden getoetst; dat de bevoegd heid om in rechten optetreden aan de vreemdelingen niet is ontzegdmaar integendeel aan hen toegekend by art. 9 der a'g. bep., dat de uitlegging van dat artikel alsnu dat alleen zou doelen op physieke en niet fictieve personenis wille keurig, daar de wet dit onderscheid niet maakt. Dat art. 36 en volgg. wetb. v. kooph. bepalende, dat geen naamlooze vennootschap tot stand kan worden gebragt, indien niet de acte van oprigting door den Koning der Nederlanden i> goedgekeurd, in dezen alle toepassing missen, omdat die bepalingen alleen zien op vennootschappen, die in dit land worden opgerigt. Dat de wetgever, zoo hy elders opgerigte maatschappijen evenzeer aan zoodanige beperkende bepalingen had willen onderwerpenzich daaromtrent door een stellige bepaling had kunnen en moeten verklaren. Op die gronden heeft de rechtbank het vonuis van den kantonrechter te Enschedé, waarbij de bevoegdheid van de Brus8el3che maatschappij om in Nederland in rechten opte- treden, was ontzegd, te niet gedaan, met veroordeeliug der tegenparty in de kosten van het geding. Den 27sten en 28sten dezer had-in het locaal Dili- gentia te 's Hage de gewone wintervergadering plaats van de leden der vereeniging van onderwijzers in de gymnastiek in Nederlanddie daartoe uit de verschillende oorden des lands waren te zamen gekomen. De voorzitter bragt het ver slag uit aangaande den toestand der Vereeniging, waaruit bleek, dat de vereeniging in bloei toeneemt. Voorts aan gaande de bemoeijingen der corresponderende leden waar onder behoort het verslag van het corr. lid J. H. Perevelii te Sneekvoor de provincie Friesland en Groningen; idem J. C. Klaar te Zwolle, voor Drenthe en Overijssel; idem A. A. Sprenger te Tiel, voor Gelderland; idem U. F. Schmidt te Amsterdam, voor Utrecht en Noord-Holland; idem H. Eshuijs te Rotterdam, voor Zuid-Holland; idem G. Keijzer te Middelburgvoor Zeelanden idem E. de Jong Jz. te 's Boschvoor Noord-Brabant en Limburg, welke verslagen een overzigt gaven aangaande den toestand van het gymnastiek onderwijs hier te lande, en deden zien dat dit onderwijs al meer en meer wordt voorgestaan en behartigd. Tot de voornaamste punten van behandeling be hoorden de benoeming van twee bestuursledenwaartoe werden gekozen de heeren H. Eshuis te Rotterdam en li. J. Steenbergen te Gouda, zoodat het bestuur dier Vereeniging thans bestaat uit de beeren S. Vestdijk voorzitter te Haarlem M. A. van der Est, penningmeester te Amsterdam; H. Es- huys te Rotterdam; H. J. Steenbergen te Gouda, en P. van Cittertsecretaris te Haarlem. Het uitbrengen van ver slag der commissiebelast met de zamenstelling eener me- LEIDSCH DAGBLAD. Dcse Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, an franco per post 2.8" in de drie maanden. Afzonderlijk® Nora mera Vijf Cents. Pr\js der Adverteutiön1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 ra.; 6 u. 6 m., 9 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 ra.; 2 u. 56 ra.; 4 u. 49 m.; 9 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuvrstraat:'s morgens te 8 u. en te 10 u. 50 ra.; 's namiddags te 8 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 ra. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van u. 30 ra. 's ra. tot 10 u. 30 m. CV» Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur.- Thesaurie, dagelijks van 10—2 nur. - De Gemeente- Architect is U spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoorder Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 aar. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1