Buitenlandsch Nieuws. meld onder letter i, l, m, de heer Direksen, hulpleeraar aan het gymnasium voor het vak letter n de heer R. Ward Buk- leyleeraar aan het gymn.; voor het vak onder letter o de heer W. R. Bruck. Tot directeur der hoogere burgerschool wordt benoemd de heer J. H. van Sillevoldt. Tot leeraren bij de tweede afdeeling (gymnasium) worden gekozen: voor de Nederlandsche taal, algemeene geschiedenis en Nederl. staatsinrigting Dr. L. R. Beijnen; voor de Latijn- sche taal- en letterkunde Dr. C. van Osenbrugge; voor de Griekscbe taal- en letterkunde Dr. J. Rutgers; voor de eerste beginseleu der Griekscbe taal- eu letterkunde Dr. H. Mulder. De heer Mr. B. Th. baron van .Heemstravan Lei den, oudste broeder van den onlangs overleden baron van Heemstra, lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal heeft by gelegenheid der plegtige ter aarde bestelling van diens stoffelijk overschot op 11. Zaturdag alle aanwezigen bedankt voor de laatste eer den afgestorvene bewezen die de bloedverwant van eenige bunner, de oprechte vriend van allen geweest was. Inzonderheid bedankte hij den com missaris des Konings voor de door dezen gesproken woorden van lof, troost en deelnemingwoordendie uit het hart waren voortgekomen. Spreker achtte zich geheel onbevoegd over de verdiensten van den overledene uitteweiden of van ham als hooggeschat echtgenoot en vader, als oprecht chris ten als eerlijk burger van den staat te gewagen. Zoo iets kan van den broeder niet gewacht worden; spreker wilde evenwel deze groeve niet verlaten, dan na openlijk de ver klaring te hebben afgelegddat hijdie thans ten grave was gedaald, de roem, het sieraad van zijn geslacht is ge weest, en zijn verlies even onherstelbaar voor zijn betrek kingen zal zijn, als zijn nagedachtenis steeds in zegenend aandenken zal blyven, bij allen, die hem werkelijk gekend hebben. Maandag 11. is in zeer hoogen ouderdom te 's Hage overleden de gepensioneerde luitenant-generaal in Engelsche dienst van Tuijlï. Zyn dood zal voor de armen een gevoelig verlies zijndaar hij hen onbekrompen weldeed. De toestand van den WelEerw. heer Ds. Huijdecoper te 'a Hage i9 iets gunstiger i-y blijft echter in hoogst zor- gelijken toestand verkceren. Dezer dagen heeft de commissie van enquête over den toestand der kinderendie in de fabrieken arbeidende etablissementen te Maastricht bezocht. De heereu Olivier, Evers en van Heukelom uit Leiden hebben de fabrieken van de heeren P. Regout eD anderen met dat doel opgenomen. - Ter aanvulling van het vroeger berigt, betreffende de opmetingen van den aanteleggen spoorweg Gouda-'s Gra- venhage, wordt nog nader medegedeeld, dat die opmetin gen geschieden door de ingenieurs van den Nederlaudschen Rijnspoorweg, en men bereids daarmede tot Zegwaart is gevorderd, terwijl biermede zoo ijverig wordt voortgegaan, dat men weldra in de gelegenheid zal ziju de voorloopige plannen aan de regering intezenden. De uitbakening der lijn heeft voorloopig plaats gehad over Zegwaart, Soetermeer en Voorburg, De stoomboot stad Middelburg N°. 1 is in den mor gen van den 23sten dezer ten 7 uur vau Middelburg naar Bergen-op-Zoom vertrokken, om ten half 10 uur vandaar terug te keeren. Zij heeft de haven van Bergen-op-Zoom echter niet kunnen bereiken, daar alles vol ijs was. De pas sagiers zijn te Gorishoek afgezet, en ten 1 uur is de boot met moeite van daar teruggekeerd. Wanneer de vorst bleef aanhouden zou de tegen Dingsdag aangekondigde reis naar Bergen-op-Zoom niet plaats hebben. Dingsdag nacht ten 5 uur is te Amsterdam brand ontstaan bij J. H. Looman, op den hoek van den Singel en het Kattegat, welke zeer spoedig in hevigheid toenam, doch ten 7J- ure door de werking van 4 spuiten was ge- bluBcht. De oorzaak is onbekend. De bewoner is zoowel voor koopmansgoederen (zijden manufacturen), als voor meubelen tegen schade verzekerd. Het huis is geheel uitgebrand en de naast het perceel wonende predikant Hasebroek heeft vooral aan zijn bibliotheek veel schade geleden. Het gezin van Loo- man ie bij tijds aan het gevaar ontkomen. Men leest in den Java-Bode; Per telegraaf over Soe- rabaija zijn van de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo de volgende berigten ontvangen, loopende tot den 2den dezer: De cholera was aan het afnemen. Volgen» berigten van den Boven-Doessonloopende tot 26 Oct. jl., door Zr, Ms. stoomschip de Linge aangebragt, was aldaar alles rus- tig en bestond er geen spoor meer van vijandige gezindheid. Het in ons nommer van 28 Oct. jl. medegedeelde berigt, als zoude een bende muitelingen onder Goesti Mad-Said, de Benoea Ampat zijn binnengerukt, is volgens nadere be rigten onjuist bevonden. In het Haloewasclie heeft pang. hoeloe Rasied stappen gedaan om zich te onderwerpen. Ook uit Matapoera en Amoenthaij luiden de berigten omtrent den gang van zaken aldaar gunstig. De 3de compagnie van het 9de bataillon infanterie is naar Java teruggnkceid, De Tagalsche onlusten zijn, zegt men tot de Banjoeoiaas overgeslagen. Wanneer men weet, dat de kwaadwilligen naar het gebergte zijn gevlugt, dat de scheiding tusschen Tagal en Ba rij oe mats uitmaakt, zal niemand zich daarover ver wonderen. Men meldt ons van Tagal: Maas Tjiliek en Gendong, de hoofden der kwaadwilligen, zijn te Tjaiibarang achter- haald en na korten tegenstand is Maas Tjiliek gedood en Gendong gewond. - Beiden waren op den laten November jl. door eea vrouw, wier naam ons onbekend is, met de gebruikelijke formaliteiten ingezegend. De resident van Tagal wordt algemeen grooten lof toe gezwaaid voor zijn energie, door heu dadelijk te achtervol gen en geen tijd als het ware te gunnen om zich te nes telen of de bevolking opteruijen als anderzins. Dadelyk wai zijn eerste werk, alle fabrieken door sterke wachten te doen bezetten. Te Pangka gekomen vond hij den Wedono niet op zijn post, ontsloeg hem dadelijk en zond hem naar de hoofdplaats op. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 33°, des avoud9 te 8 uur 32°, te 10 uur 31°. Woensdag morgen te 6 uür 84°, te 8 uur 34°, 's middags te 12 uur 39°, 's namiddags te 4 uur 37°. Een ijsselijk ongeluk is Vrijdag IK te Antwerpen nabij het Nederlandscb-Belgisch spoorweg-station voorgevallen. Kort na de aankomst van den trein van Rotterdam waren op de baan verscheidene locomotieven in beweging, toen de baan wachter van Bortel op den weg het lijk van een man ont dekte, dat verschrikkelijk verminkt was. IJlings liep hij naar het stationmaar hij viel door den te snellen loop en brak zijn sleutelbeen; hij had echter nog kracht genoeg om aan de arbeiders le zeggen dat een ongelukkige verpletterd was geworden. Men ging de baan op en vond tegenover de rue des Images een ontzield lichaam, dat onkenbaar was; nek en aangezigt waren met zulk een hevigheid verbrijzeld dat de hersenen op een afstand van ongeveer 5 ei waren ge spat; de rechterhand was bij den pols en het been tot de hoogte der lenden afgesneden. Is deze afgrijselijke dood het gevolg van zelfmoord? Niemand weet het. B.j den doode heeft men gevonden een gouden horologie met gouden ket ting, een bosje sleutels eu een porte-menuaie met eenig geld, De rijtuigl'abriek van de Geb. vau Aken te Antwer pen is Woensdag geheel afgebrand; de schade wordt begroot op 80,000 francs. Gedurende het tegenwoordige saizoen zijn te Weenen slechts twee hofjagten gehouden en bij die gelegenheid ge schoten, 1213 stuks wild. Van deze zijn in ronde getallen door den Keizer 300, den Hertog vau Modena 300 en den Prins van Baden 150 stuks geveld. De heer Duruy, te Parijs, doei werkelijk pogingen tot reorganisatie der wetgeving op het lager ouderwijs en wel uiet toepassing van het beginsel der scuoolpiigtigtieid dat echter hardnekkige tegenstanders onder de raadslieden des Keizers telt. Vooral gronden deze zich daarop, dat dit beginsel met dat van het kostelooze onderwijs verbonden moet zijn, welke lasten, volgens hen, noch door de ge* meenten, noch door 's Rijks schatkist kunnen worden gs* dragen. De Minister houdt zich thansop verzoek des Kei* zers, met de vervaardiging van een rapport over dat punt bezig. Voor eenige dagen is een ambtenaar van bet Minis terie van Binneiilaudsche Zaken, te Parijs, verdwenen met 30,000 francs. Deze geëmployeerde, Allemand genaamJ i® naar Londen gevlugt; men weet zulk9 zeer goed, maar

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2