iV®. 1486. Woensdag 21 December. A". 1864. Afloop der verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. Wat de uitalag der eerste stemming hoogst opmerkelijk ran wege het aanzienlijk aantal ingeleverde stembriefjes de afloop der herstemming was het niet minder maar veel eer nog van grooter beteekenis, van wege den buitengewonen toevloed der kiezers tot de stembus. Sedert de eerste verkiezing van Gemeenteraadsleden bij de invoering der gemeentewet, kon by de plaats gehad hebbende gewone en buitengewone ver- I kiezingen in het verloopen tijdvak van 13 jaren, het aantal der ingeleverde stembriefjes het cijfer niet bereikendat bij de laatste verkiezing uit de stembussen werd verkregen. Bij de eerste stemming schijnt de belangstelling inof de sympathie voor de aanbevolen kandidaten eenig en alleen de toevloed te hebben bewerkt. De kiesvereeniging Nederland en Oranje gaf een treffend bewijs van verdraagzaamheid en zocht in haar kandidaat alleen een bekwaam en eerlijk be hartiger der belangen van de gemeentezonder achtteslaan op zijne staatkundige of godsdienstige begrippen. En die daar tegenover een industrieeel tot kandidaat steldennamen even min in aanmerking tot welke godsdienstige gezindheid hij behoorde. Maar onberaden ij veraars en een onhandig vriend deden het vermoeden ontstaandat een Eoomsche kiesver eeniging de hand in het spel zou hebben eu dat was ge noeg omals was het een strijd voor haardsteden en altaren, san de verkiezing een fanatieken 'tint te geven. Wij hadden ons over elke uitkomst verblijd en betreuren daarom te meerdat een ijver zonder verstand zich daarin heeft gemengd. Wij zien er een ernstige les in, om zich voort aan getrouw te honden aan het uitnemend beginsel van de kiesvereeniging Nederland en Oranje, die zich gewis in de toekomst van haren belangrijken invloed op de verkiezingen kan verzekerd houden als zij on verwrikt zich aan dat beginsel houdt, 't welk ieder verstandig mensch in het maatschappe lijk leven ook in toepassing brengt, wanneer hy de be kwaamste en eerlijkste artsrechtsgeleerdehandwerksman of ieverancier in zyn belang kiest; dan eien we ook nog e«Q° maalals een Raadsplaats openvaltdie door den hesr vau Wensen vervuld. De afgeloopeu verkiezing heeft bovendien het voldongen bewijs geleverd, dat ons kiesstelsel niet zoo gebrekkig is, als er maar een ijverig gebruik van wordt gemaakt. Menig kiezer kwam niet tot de stembus, omdat hij de aanbevolen kandidaat niet of slechts bij naam kende en de geest der kiesvereenigingen scheen meer te zyn een betrachting der spreuk: //nul n'aura d'esprit que nous et uos amis," dan wel een ernstig streven, om alleen de bekwaamstede telf- standigstede beste onder de met Leiden en Leidsche toe standen bekende personen aantebevelen. In de laatste jarcu werd bij buitengewone verkiezingen meer naauwgezetheid be toond maar by de gewone vond men het toch wat onfat soenlijk iemand te laten opstaan, die eens gezeten was. Evenwel, de verbetering die gekomeu is in de verslagen der raadszittingen heeft een onbegrypelijken invloed uitge oefend op de belangstelling der ingezetenen onder alle stan den in de behandeling van gemeentezaken. Men hoort er van sprekenwaar en van wien men bet niet wachten zou en men leert onderscheiden: grondigheid van oppervlakkigheid, onpartijdigheid van oogendienst, gezonde kritiek van vittery terwijl, hoe vreemd ook, oppositie altijd behagen en bijval vindt, omdat zy wrijving en beweging geeft. En zoo meenen sommigen dan ook juist in de verkiezing van den heer Holtz, in wien men ziet een gewoon burgerman s een treffend blijk van opwekking en ontwaking van den echt constitutionelen geest optemerken. In onze noordelijke gewesten is men ons daarin verre vooruit. In een voormalige Grietenij thans een uitgebreide aanzienlijke gemeente in Friesland, zijn vele rijke landbouwers, natuurlijk bevoegd tot uitoefe ning van het kiesrecht voor leden van den Gemeenteraad, In plaats van elkander een raadsplaats te betwisten begre pen zij die te moeten aanbieden aan een gewoon boeren arbeider die naar hun oordeel veel meer dan zij ke verstand oordeel eu wilskracht en daardoor meer belpwaaoi LEIDSCH MfiitLAD Jess Courant *er»ch(jnt slice» dag, be- ialve Zon- on Feestdagen, en ko«t *ooi Leider 1.96, an franco per poet 2.80 ib (ie drie maanden. Afzonderlijke Nom- saers Vyf Cent» Prjjs der Advertentiën j 1-6 regel» 0.75, Iedere regel meer 12} Ct». Geboorte-, hu- nreljjkg-endoodberigten van 1-4 regel»/0.90. Iedere regel meer 15 Ct». Bekendmakingen van genootschappen 5 Ct». Zegelrecht 85 Cf». spoortreinen van Leiden naar Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.j 12 u. (1 m.; 8 n. 46 ra.; 8 u. 6 at,, 9 n. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 in.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Poatbueligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgen» te 8 u. en te 10 u. 50 m.; '«namiddag» te 8 u. 46 m. 'javonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 n. 45 m. '«namiddags. Oo»t-ïndi»ohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marieille, 9, 16 en 25 van elke inaand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Ry W»-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur m. tot 9ttur'sav.Spoorweg- Telegraaf dagelijks vau 7 u. 30 ra.iu. tot 10 u. 30 m. *f» Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Buryemeester en Wethouders, Maandag en Douderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- Presided der Commissie van. Fabricage desZaturdags van H1 uur. Bureauder Plaatselijke Secretarie ie open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Arckiteotte spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 nur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aeoijasesa dagelijks van 91 unr en van 86 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur< van Zegel, Registratie dagelyks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1