N°. 1484, Maandag 19 December. A", 1864. LEIDSCH llUilllll). Des» Courant verschijnt alken dag, be- Salve Zoo- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, cd franco per post 2.8" in de drie maanden. Afzonderlijke Nom aers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u, 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m,, 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. PostLusligtiogeo aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'a morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 ra.; 'e namiddags te 8 u. 45 m. "savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u, 50 m. eu 3 u. 45 m. 's namiddags, Oo«t-Su<ii«ebe Landpost. Over Southampton, 8 en 17; over Iriëat, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 's av„ Spoorweg» Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 ra. 's in. tot 10 u. 30 m. iittiagen vso bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commune vatt FabricageWoensdag te 12 uur. -Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 —4 uur. Tkesamie, ^ageljjk* van 10—2 uur. - Dc Gemeente-Architect ie te spreken op bet Raadhuis, eiken werkdag van 'emergens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusera, dagelijks van 8-2 uur en van 4—7 uur; der Sn- cm Uitgaande Reobtem eu Acoijnsea degelijk» van 91 uur en van 8 6 uur; - vso s Rijks Directe ËelastiugsQMaandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—8 uur. vara 2agei, Registratie dagelyks ven 8—4; vara de Hypotheken era hei Kadaster, van 9—4 uur. Prijs der Advertentiën1«6 regels 0.76, iedere regel meer 12} Cts. Geboorte», hu vrelyks-en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Hianeulandsch Nieuws. Z. M. beeft aan Mr. F. van Vollenhoven, op zijn verzoek, met den 3laten dezer eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van president der arr.-rechtbank te Botter dam, onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen aan den lande bewe zen en met 1 Jan. a. s. bevorderd tot luits. ter zee 2de kl. de adelborsten der 1ste kl. F. W. Hudig, J. T. F. BruynJhr. H. M. van der Wijck, J. van Herwaarden, E. J. Hoos, J. P. J. Lucardie, A. F. J. P. van Alphen, H. jW. Steffelaar, J. E. A. Wissel, H. J. de Wal, O. C. A, J. Moreau en W. M. C. Bervoets. De audientien van den Minister van Justitie op Woens dag en Donderdag, 21 en 22, en die van Koloniën op Woensdag 21 dezer, zullen niet plaats hebben. De Minister van Bimenl. Zaken heeft blijkens den Wek ker aan HH. inspecteurs van het lager onderwijs de navol gende circulaire gerigt: /vDe Hooge Baad heeft een beambte, aan het hoofd eener gevangenis geplaatst, wegens weigering van inlichtingen aan de plaatselijke schoolcommissiestraf baar geoordeeld. Dit arrest heeft een overleg betreffende de toegepasselijkheid der wet tot regeling van het lager onder wijs op de gevangenissen tusschen den Minister van Justitie en mij ten gevolge gehad. Als uitkomst onzer overwegingen heb ik de eer het volgende te kennen te geven. Het onder wijs in de gevaugenissen komt voornamelijk op twee punten de bevoegdheid der onderwijzers eu het toezigt met de wet van 185 7 in aanraking. Bij de benoeming van onderwijzers wordt naar de voorschriften der Wet en het Kon. besluit van 5 Nov, 1859 N°. 62 gehandeld. Deze aangelegenheid eischt alzoo geene nadere voorziening. Het toezigt op het onderwijs worde door het schooltoezigt niet als bindend ge volg der Wet van 185 7 uitgeoefend. Nogtans stelt de Mi- nister van Justitie het zeer op prijs, dat de inspecteurs en schoolopzieners nu en dan de gevangenissen bezoekenmits zij vooraf met de commissien van administratie dier gestich ten in overleg treden. Hunne wenken kunnen bijdragen tot verbetering van het onderwijs en hetgeen daarmede in ver band staat. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben aan den Gemeenteraad voorgesteld op het adres van de.com missie tot voorbereiding der stichting van het museum Ko= ning Willem I, om kosteloozen afstand van het benoodigde terrein in het Leidschebosch te antwoorden dat het gemeen tebestuur bij het bestaand vermoeden dat eeu spoorweg station in de nabijheid van de Leidschepoort zal worden gesteld, en zoo lang de onzekerheid daaromtrent duurt, geen beschikking kan geven op de aanvrage van kosteloozen afstand van 7921.10 vierk. el grond in het Leidschebosch tot den bouw van het museum Koning Willem I. In den Gemeenteraad te Botterdam is Donderdag inge komen van burg. en weth., overeenkomstig het advies der com missie voor de plaatselijke werken, het voorstel met plan en teekening, om het Museum Boymans in eigen beheer weder op te bouwen iu denzelfden stijl, waarin het vroeger bestond zullende het gebouw dan tevens strekken tot bewaarplaats van het archief, terwijl iu geen geval de academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen er weder in gevestigd zal mogen worden. Met dit doel vragen burg. en weth., een ere- diet van f 7 5.000. - Het voorstel is ter visie gelegd. Men verneemt dat de heer Mr. Groen van Prinsterer wegens redenen van gezondheid, zijn mandaat als volksverte genwoordiger zal nederleggen. Te Keulen was Vrijdag morgen geen ijs. Voor Arnhem was zooveel drijfijs, dat de gemeenschap met de overzijde van den Biju slechts door roeibooten kon plaats hebben en de pont geen dienst kon doen. Te Nijmegen is de gierbrug weggenomen. Er bevindt zich drijfijs in de rivier. Ook stoom booten en schepen zoeken vei ligheid in de haven maar het lage water belemmert zeer hunne pogingenom daar binnen te geraken. Ten gevolge van het menigvuldige drijfijs is de schipbrug over den IJssel te Westervoort weggenomen, De Maas voor Botterdam was Vrijdag bijna geheel gevuld met drijfijszoodat de stooinbooteudie het nog gewaagd hadden te varenhunne passagiers en goederen met groote moeite hebben kunnen lossenvan wege het menigvuldige ys dat zich ophoopte voor den wal; onder anderen de //Stad Heus- den" had daarmede zwaar te kampen, en zou, na gelost te hebben, de scheepstimmerwerf te Delfshaven zien te berei ken. De Nijmeegsche boot, die nog plan had om heeft met de grootste krachtinspanningmet vaartuigende haven kunnen bereiken. De B

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1