van 200 aandeelen a duizend guldens deel te nemen in de op te rigten vennootschap Spoorweg Winsum-Groningen c. a. Ook te Groningen is plan tot oprigting eener meel- en broodfabriek, waartoe een kapitaal van 60,000 zal word en bijeengebragt. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Hilversum Ds. J. Vermeer Az., thans te Genemuiden, te Sexbierum Ds. N. Warmolts, pred. te Gerkesklooster; Beroepen tot predikant bij de Gereformeerde gemeente onder 't Kruis te Hasselt, Ds. W. Eichliorn, van Haarlem. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Hoogeveen door Dr. M. N. ltingnalda, te Gorredijk; voor Ommeren door Ds. C. H, ten Harmsen van der Beek te Hantum c. a. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Afg. gemeente te Reilen door Ds. Schoenmaker, ie Katwijk aan Zee. De heer G. J. Gobius du Sart, predikant te Arne» «tuiden, heeft voor de beroeping naar de gemeente Vrouwe* polder, Nijkerk op de Veluwe en Harderwijk bedankt. De kandidaat J. van Herwerdente Amsterdam heeft het beroep naar Heerjansham en Kijfhoek aangenomen. Door het Bestuur der Algeraeene Tentoonstelling van voortbrengselen van Tuinbouw wordt een circulaire verspreid, by welke o. de gelegenheid wordt aangeboden om, be* halve door inzending van voorwerpen, op twee verschillende wijzen medetewerken tot het goed slageu dier Tentoonstelling; in de eerste plaats door het schenken van giften voor me dailles, iu de tweede plaats door deelneming in een Waar borgfonds. Bij die circulaire zijn als bijlagen gevoegd de voorwaar den verbonden aan het schenken van giftencn een plan tot het vormen van een Vt aarborgfouds met daartoe strek kende iuschrijviugsbilletten. Genoemd Bestuur heeft gemeend in verschillende gemeen ten correspondenten te moeten aanstellen waartoe o. a. voor Leiden werden uitgenoodigd de heeren Mr. 1). Tieboel Sie- genbeekMr. H. C. J. Hoog, Mr. H. Gevers, J. Kuep- pelhout, Sir. S. Tak, Prof. A. H. van der Boon Mesch en Prof. VV. F. 11. Suringar. Wij maken er onze lezers opmerkzaam op, dat door tus- schenkomst var. genoemde heeren, althans wanneer zij zich met het correspondentschap hebben belast, de bovenbedoelde inschrijviiigsbilleiten verkrijgbaar zijn en dat aan het schen ken van giften en aan de deelneming in het Waarborgfonds bijzondere voordeeleu zijn verbonden. Bijzondere berigten uit Batavia behelzen het volgende: Omtrent de oproerige beweging heeft de officieele Java- Courant ons met een extra-nummer vrij uitvoerig ingelicht. Volgens dit orgaan is het oproertje te wijlen aan een paar belhamels, die uit wraakzucht wegens familie-aangelegenheden zich tegen den regeut en de hoofden des volks benevens de Europesche ingezetenen wilden keeren en een 70 aanhangers geprest hadden meê te plunderen en te moorden. Volgens een particulieren telegram is een verspreider van tractaatjes in yerzekerde bewaring genomen. Voorzeker weder een treurig bewijs van het negatieve nut van het ontijdig maken vau *Orang Krist," die zeker door hun fanatismus en christelijke onkunde dei regering allerlei moeijelijkheden in den weg leggen. - Door de ontvangst van nadere telegrafische berigten in dato 29 en 30 October jl., kan het volgende worden medegedeeld omtrent de te Tagal gepleegde gewelddadig heden. Bij nader onderzoek is gebleken, dal, bij den aanval dien de kwaadwilligen op de kazerne der pradjoerita hebben ge daan; niet 26 geweren, maar slechts 7 Uier wapens geroofd werden, terwijl behalve de woning van den regent, ook die van den üjaksa werd overvallen. Bij den aanval op de regentswoning werd een pradjoerit zwaar ge vond, een volgeling van den regent gedood en drie hunner gewond, en bij den djaksa werd een zijner vol gelingen gewond en een inlandsche schrijver gedood. Op hun terugtogt hebben de boosdoeners een Europe- schen werkbaas bij den waterstaat, met name Doen, ver moord een opziener te Papongan genaamd J. Kochen een Chinees zwaar gewond, terwijl een ander opziener, met name W. Goldman, ligt verwond werd. Dsn Residentdie de boosdoeners op de ontvangst dezer berigten onmiddelijk heeft vervolgdmogt het niet geluk ken hen tot staan te krijgenofschoon zij herhaaldelijk en vooral bij het bereiken van heilige graven een houding aan namen ais wilden zij het hoofd bieden aan hunne vervol» gers. Intusschen tot in de bosschen van Gantoengan door den Resident en de zijnen vervolgd wordende, werden de kwaadwilligen genoodzaakt hun plan, om de fabriek Pangka afteloopenoptegeven en hadden zij ook geene gelegenheid nog meer aanhangers aantewerven. Hun aanhang was dan ook niet grooten wordt, vol gens nadere opgaven geschat op een 60tal personen, waar van vermoed wordt, dat velen tot medepligtigheid aan de gepleegde ongeregeldheden werden gedwongen. Als hun hoofd wordt genoemd zekere radhen Hadji, waar uit, in verband met de omstandigheid dat zij zich bij alle hei lige graven ophielden en gedeeltelijk in het wit gekleed warenis af te leidendat de beweging een gevolg is van fanatismus. Aan de bevolking, waarmede zij in aanraking kwamen, gaven de muitelingen te kennen, dat de kampougbewoners niets van hen te vreezen hadden en zij alleen wilden roo- ven en moorden bij Europeanen en bij de op hunne hand zijnde Inlanders; welken rang die dan ook mogten bekleeden. De vervolging werd den 3t)sten October voortgezet, waarbij de bevolking van Pamahang, MaribojaPangka en Gantoen gan ondersteund door de pradjoeritsbehulpzaam was in het bewaken der grenzen van de bosschenwaarin de boosdoe ners zich schuil houden. Het mogt den Resident gelukken een viertal der tot de bende behoorende personen in handen te krijgen. Nieuwe ongeregeldheden hadden tot dusver niet plaats gevonden. Wel heeft men in den nacht van 2 3 op 29 October in het woonhuis van den administrateur van Pagoengtn, dat toen onbewoond was, de ijzeren geldkisten, inhoudende p. m. 100 en eenige preciosa's geroofd doch dit feit schijnt niet in verband te slaan met de plaats gehad hebbende on geregeldheden. Met de op 30 October van Samarang vertrekkende boot zouden 100 militairen naar Tagal worden overgebragt ter ondersteuning vau het Bestuur, De Thermometer van Fahrenheit, teekeude alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 3 2°, dea avonds te 8 uur 31°, te 10 uur 30°. Donderdag morgen te 5 uur 30°, te 8 uur 30°, 's middags te 12 uur 30", 's namiddags te 4 uur 28°, Buitcnlandsch Nieuws. Volgens een brief uit Rome vau 2 December is men aldaar op weg, een schat van bijna 50 millioen gulden (Nederl.) te ontdekken, waarvan de Pauselijke regering de helit zal genieten. Zeker Romein vond in een oud hand schrift de aanduiding van den schat, volgens welke hij in een gegeven rigting van het Colyseum te graven had, als wanneer hij op een vierkanten steen zou stuiten. Op veer tig palm onder dien steen zou hy een waterleiding vinden. Daarna heeft hij verder te graven in de rigting naar het middenpunt van het Colyseum. De regering heeft hem tot een en ander verlof gegeven op voorwaarde de helft vau den schat aftestaan en de ontdekker is thans zoo ver ge vorderddat hij de waterleiding gevonden heeft. Volgens berigten uit Grenelle is aldaar de caoutchouc fabriek van de heeren Auber en Gérane verbrand. De schade wordt op 1,5 00,000 francs begroot. De bekende leer, dat hij, die een schurk wil zijn, wel doet zijn schelmstuk zoo groot mogelijk te maken, heeft de gewezen notaris te LyonLeforest, wel in volle mate toegepast. Deze persoon, die in 184 8 maire van de stad was eu by de laatste verkiezingen door het gouverne ment tot kandidaat voor de kamer werd gesteld, heeft hei melijk Lyon verlaten met een passief van bij de vier mil lioen francswaarvan ter naanwernood twee of drie percent terecht zal komen. Zes en veertig verschillende aanklagtea wegens valscliheid in geschrifte zijn er reeds bekend, maar de rechter is zelf van oordeeldat er nog een aantal meer moeten zijn gepleegd. De zaak werd in vier achtereenvol gende zittingen behandeldde uitspraak zou thans plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2